Forum

Muhasebe için ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Muhasebe için özel klasör oluşturma

11 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
449 Görüntüleme
(@UgurYerli)
Gönderiler: 117
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar herkese slm şirketimizde 100 kadar pc var ve dc dns dhcp hepsi aynı pc üzerinde kurulu muhasebeyi domainin dışında tutmuştuk ancak şimdi domaine almamız gerek yalnız domaine alındıktan sonra controller herşekilde muhasebe pc lerine erişebilecek içindeki bazı klasörlere erişimesini istemiyorlar controller dahil yani özel klasör gibi birşey olmasını istiyorlar böyle birşeyi yapabilirmiyiz. yada böyle işler için nasıl bir yol izlenir sonuçta muhasebe bilgileri gizli olması gerekir. şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Gönderildi : 05/01/2011 13:50

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Paylaşımda klasör yoksa kimse erişemez sadece c$ şeklinde admin ve domain admin olan kullanıcılar erişim sağlarlar.Paylaşılan klasörler varsa biile muhasebede bunları sadece göresi gereken kişilere hak vererek paylaştırabilrisiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/01/2011 13:55

(@UgurYerli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ok ama buraya domain controller inda erişmesini istemiyoruz sadece policy vs script ler çalışsın bunu sağlayabilirmiyiz. mesela c$ paylaşımıda kaldırsak controler polcy ler işlermi

Gönderildi : 05/01/2011 14:08

(@www-rizasahan-com)
_

Dolar paylaşımınıda kaldırabilirsiniz.Domain controller yani domain admin erişmesin istiyorsunuz.Domain admin zaten zırt pırt kullanılan bir hesap değil.Siz paylaşımı belirler kimlere ne hak verirseniz o haklar geçerli olur.$ paylaaşımıda kapatırsınız sorun olmaz.Sanırım hesap ve maaşlar var burada :))İçerikteki dosyalara ek olarak şifre verebilrisiniz artık word excel pdf gibi bir çok türe şifre koruması getirebiliyorsunuz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/01/2011 14:21

(@UgurYerli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

evet aynen dediğiniz gibi maaş ve bilgiler var peki söyle bi durum var bu klasör özel olusun diye bir seçenek vardı öyle birşey yapabilirmiyiz. ama ntfs izinlerinde ben bulamadım. basit paylaşımda vardı sanırım.

Gönderildi : 05/01/2011 14:27

(@www-rizasahan-com)
_

Neticede bu klasöre birilerinin girmesi gerekecek bu nedenle gerekli kişilere  hak atamalısınız.Bunun en iyi yolu ntfs izinlerini kullanmaktan geçer.Aşağıdaki gibi domaindeki hangi kullanıcı buraya erişecek ve hangi haklara sahip olacak ise paylaşım verip sonra buradan ayarlayabilrsiniz.

Hakkı olmayan kişi zaten giremeyecektir.Domain admin istedikten sonra bu dosyaya her türlü ulaşır.Bu nedenle gereken önlemi alaın gerekli kişilere hak tanıyın yeterli.Çok aşırı önem arz ediyor ise veriler bu makina networkten çıksın.

Gönderildi : 05/01/2011 14:42

(@UgurYerli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

teşekkürler sanırım o şekilde çözcez.

Gönderildi : 05/01/2011 15:21

(@www-rizasahan-com)
_

Ben teşekkür ederim .

Gönderildi : 05/01/2011 15:40

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Dosyalarınız DC üzerinde tutulacak ve sadece belirleyeceğiniz userlar klasöre girecekse dc'ninde erişmemesi mantığını anlayamadım.

Gönderildi : 05/01/2011 16:28

(@UgurYerli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

sonuçta muhasebe ayrı bilgi işlem ayrı muhasebe deki özel dosyalara kimsenin bakmasını istemiyorlar özellikle maaş lar vs o yüzden controller in yani bizim erişmemizi isetimyorlar. domain dışındada bırakamıyoruz öyle bi istek işte

Gönderildi : 05/01/2011 19:07

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

🙂 Bu durum için onlarca çözüm var. IT Personeli isterse her şekilde erişebileceğini bilmiyorlar sanırım.

Ayrıca Maaş vb. durumları Excel'de tutmanız ayrı bir sorun. Back Office programları üzerinde DB tarafından tutulması daha güvenli bir çözümdür.

Gönderildi : 05/01/2011 19:19

Paylaş: