Forum

2008 Remote Desktop...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2008 Remote Desktop Serverda Redirect Yazıcı Sorunu

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
937 Görüntüleme
(@UgurDemircioglu)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selam, 

2008 Windows Server R2 standart üzerine Remote Desktop Service kurulu,

uzaktan bu servera bağlanan kullanıcılar kendi local pc lerine bağlı printerları göremiyor,

Policy ayarlarından bişileri aktifmi etmek gerekiyor  çözüm nedir ? Tşk...

Gönderildi : 04/01/2011 16:30

(@CanGurergiller)
Gönderiler: 52
Trusted Member

selam,

bunun için 3 sorun aklıma geliyor.

Birincisi,mstsc ile bağlantı kurarken lokaldeki kaynakları kullanmayı seçmiyor olabilirsin.

İkincisi, bağlandığın sunucu tarafında RDP ile bağlandığında bu kaynakları kısıtlıyor olabilirsin.

Üçüncüsü ve en muhtemel olanı kullanıcının printerının server tarafından tanınmaması.Bunun için gerekli printer driverlarını yüklemen gerekebilir.

Event viewerdan printer ile ilgili hataları kontrol etmeni öneririm.

Gönderildi : 04/01/2011 17:26

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Aslında WS08 RDS ile easy print özelliği geldi ve artık sunucu üzerine printer device driver kurmak gerekmiyor. Printer device driver'ın client tarafında çalışıyor olması yeterli.

Easy print için sunucu tarafında kontrol edilmesi gereken bazı noktalar var ve bunları fdaha önce forumda paylaşmıştık.

Client tarafında ise mstsc.exe, .net gibi bazı uygulamaların belirli bir versiyonda olması gerekiyor. Bunları da daha önce forumda paylaştık.

Bu kontrolleri yaptıktan ve gereksinimleri sağladıktan sonra, eğer sunucu tarafında da herhangi bir kısıtlama söz konusu değil ise print alabilirsiniz.

Gönderildi : 04/01/2011 20:17

(@UgurDemircioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selam,

easy printer özelliği ile ilgili makaleyi bende gördüm forumda onu denedim şimdi ancak bi yerde takıldım makalede bi yerde;

Bu Policyleri Terminal Server üzerinde ki Local Group Policy’ ler üzerinde yapmamız önerilmektedir. diyo ancak bizim sistem de TS DC nin olduğu makinede değil farklı bir server  (2008 Server Std) burda Local Group Policy bulamadım farklı bir menude midir acaba, ben dc nin oldu tarafdaki Local Domain Policyden yaptım ancak olmadı. 

Bu arada serveraktif kullanımda olduğu için henuz restart edemedim acaba restart edince düzelirmi ?

Alıntı

Terminal services Easy Printer isteğini ihtiyacımıza göre özelleştirebiliriz. Windows server 2008 Server işletim sistemimiz üzerinde, TS Easy Printer özelliğini özelleştirebiliriz için iki farklı Policy bulunmaktadır. Bu Policyleri Terminal Server üzerinde ki Local Group Policy’ ler üzerinde yapmamız önerilmektedir.

Computer Configuration\Administrative Templates\Windows Components\Terminal Services\Terminal Server\Printer Redirection\ yolunu takip ederek ;

Gönderildi : 04/01/2011 20:36

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

start> gpedit.msc ile local policy'lere ulaşabilirsin.

Bazı policy ayarları (genellikle computer bazı olanlar) sistem restart olmadan aktif olamazlar. Eğer böyle bir policyden bahsediyorsak, evet sistem restart olduktan sonra aktif olacaktır.

Gönderildi : 04/01/2011 20:39

(@UgurDemircioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Serhat Teşkkürler mesaiden sonra  restart edip deneyeceğim. 

Gönderildi : 04/01/2011 21:06

(@UgurDemircioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tekrar selam,

restart ettikten sonrada düzelmedi, redirect printerin çıkmasını engelleyen ne olabilir neler kontrol etmem lazım

an itibari ile aşağıdaki makalede yazılı olanları yaptım

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/03/22/w2008-terminal-services-easy-printer-teknolojisi.aspx

bu arada bir bilgi, bu ayarların hiç birini yapmadan öncede bu servera bağlandığımda hiç bir şekilde redirect printer orada çıkmıyordu.

tahmınım bunu engelleyen başka bir durum var.

Gönderildi : 05/01/2011 14:22

Paylaş: