Forum

2003 ten 2008 upgra...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2003 ten 2008 upgrade

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
356 Görüntüleme
(@AYKUTYILDIZ)
Gönderiler: 88
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamlar;

makale bölümünde 2008 upgrade yazısını okudum herşey çok güzel anlatılmış fakat şu komut satırını birazcık daha açarak anlatabilirmisiniz.

cd f:\sources\adprep /forestprep ve /domainprep 

saygılarımla.

Gönderildi : 22/12/2010 14:46

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Kurulum cd sinde sources klasöründe bulunan adprep komutunu belirtilen parametlerle çalıştırıyorsunuz. Windows 2003 domaininizi 2008 için hazırlıyor.

:\sources\adprep /forestprep

:\sources\adprep /domainprep

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/06/29/windows-server-2003-domain-controller-n-windows-server-2008-e-upgrade-edilmesi-part-1.aspx

Windows Server 2008 şema yapısında yeni gelen obje classları ve bunlara ait attributelar bulunmaktadır.Adrep komutu Schema master olan Windows Server 2003 üzerinde çalıştırılmalıdır.Adrep komutu Schemanın genişletilmesini sağlayacaktır.Böylelikle Windows Server 2003 forestı Windows Server 2008 forestına yükeltme hazırlığı başlamış olacaktır.Bu komut un çalıştırılması işleminde Windows Server 2008 kurulum DVD’sine ihtiyaç duyulmaktadır.Kurulum DVD’si içerinde yer alan Sources klasörüne gelerek aşağıdaki komutu çalıştırmanız forestprep için yeterli olacaktır,sources\adprep>adprep /forestprep yazıldıktan sonra C yazıp Enter’a basılmalıdır.

Bu işlem biraz zaman almaktadır Resim-3 ve Resim-4 komutun çalışması sırasında gerçekleşen işlemleri görebilmektesiniz.

Windows Server 2003 üzerinde çalıştıracağımız ikinci komut ise adrep /domainprep komutudur.Bu komut sayesinde Windows Server 2003 domainin Windows Server 2008 domainine yükseltilmesi hazırlığı başlamış olacaktır.Domainprep komutunun kullanımı için Domain Functional Level’ın Mixed moddan Native Mode yükseltilmesi gerekmektedir.Bu bilgiyi yapılması gereken işlem adımları sırasında bahsetmiştim.Komut kullanımı şu şekilde olmalıdır sources\adprep>adprep /domainprep.

Gönderildi : 22/12/2010 14:56

(@AYKUTYILDIZ)
Gönderiler: 88
Estimable Member
Konu başlatıcı

Üstadım çok saolasın şimdi herşey daha iyi oldu daha net anlaşıldı eline emeğine sağlık

Gönderildi : 22/12/2010 17:59

Paylaş: