Forum

ADSL Üzerinden...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] ADSL Üzerinden Web Sitesi Yayınlama

15 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,515 Görüntüleme
(@yeldatunc)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Çalışmış olduğum özel bir şirkette web ara yüzlü form tasarımı yaptım ve bunu kendi serverımızda yayınlamayı düşünüyoruz. Bu forma yaklaşık aynı anda 20 kişi giriş yapacağı için kendi serverımızda bunu yayınlamamızda sorun olmayacağını düşünüyorum. Bunun neticesinde windows server 2008 std edition sistemim de SQL 2008 Express kurulumunu yaptım. Form için oluşturduğumuz database' i attach ettim. iis rolünü kurdum. Yine bu iş için aldığım domaini ns1.domain.com ve ns2.domain.com olarak static telekom ip mize yönlendirdim.iis bu domaini ekledim. ilk etapta firewall kapattım. Dns servisinide kurdum. Domain adı ile bir zone oluşturdum. Soa kaydına primary server ''serverın adı.domain.com'' Responsible persona ''hostmaster.domain.com'' yazdım. Name Servers sekmesindende ns1.domain.com ve ns2.domain.com adreslerini serverın local ip sine çözümledim. Ardından serverın local ip sine www A kaydı, ftp için A kaydı, * A kaydı ve CNAME kaydı oluşturdum. En son modemde 80,21,53,1433 portlarını serverın ipsine açtım. Hatta sonra kapattım DMZ i açtım.  Sonuca gelecek olursam serverda explorer'a local ip yi yazınca site geldi her şey düzgün çalışıyor. Yine ns1.domain.com ve www.domain.com yazınca açıldı. İç networkte ve şirket dışından www.domain.com haricinde her şekilde açıyor. Yani dışarıdan wan ip (telekom ipsi) yi yazınca site açılıyor. Yine ns1 yada ns2.domain.com yazıncada açıyor. fakat www.yazınca açılmıyor. Biraz dağınık ve daldan dala atlamış olabilirim kusuruma bakmayın. Yardım edebilirseniz sevinirim.

Gönderildi : 20/12/2010 12:20

(@OmerKARADENIZ)
Gönderiler: 1560
Noble Member

Merhaba,

Bununla ilgili makalemize hiç göz attınız mı?

Lokalde Hosting ve Gerekli Modem Konfigürasyonu - ÇözümPark (cozumpark.com)

Gönderildi : 20/12/2010 12:28

(@yeldatunc)
Active Member
Konu başlatıcı

Bu makaleye ve iis ile ve dns ile ilgili çözümparkta bir çok makaleye baktım ama benim sorunum ile ilgili hiç bir şey bulamadım malesef. Benim sorunum wan ip ile modeme gitmesi değil, yada ns1 ile wan ip me yönlendirme problemide değil. ns1.domain.com ile modeme kadar geliyor. Sanırım 80 portunu serverımın ip sine yönlendirerek iis ede gelmesini sağlamış olacağım ki ns1.domain.com yazınca dışarıdan sitem açılıyor. Ben sanıyorumki dns serverım ile bu gelen domaini www. ya çevirmem gerekiyor. kayıtları oluşturdum. Sonra bir çok makaleye uygun olarak tekrar kontrol ettim. Fakat bir yerde yanlışlık yapıyorum ama nerede çözemedim doğrusu. Bu arada Ömer bey sorunuma çok hızlı cevap yazdığınız için ve ilgilendiğiniz için teşekkürederim.

Gönderildi : 20/12/2010 13:09

(@yeldatunc)
Active Member
Konu başlatıcı

Selamlar

Bu konu hakkında fikirleri olan yada yardımcı olabilecek varmı acaba???

Gönderildi : 21/12/2010 14:03

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Localde siteniz çalışıyor ise eğer dışarı açmak için iis olan makine üzerine modemden 80 portunu yönlendiriniz.Eğer nsler bir isp üzerinde ise gerekli kayıtları açınız.Dns kendi üzerinizde ise isp üzerinden nsleri kendi dns serverinize yönlendirip gerekli kayıtları açınız.Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 21/12/2010 14:32

(@yeldatunc)
Active Member
Konu başlatıcı

Localde siteniz çalışıyor ise eğer dışarı açmak için iis olan makine üzerine modemden 80 portunu yönlendiriniz.Eğer nsler bir isp üzerinde ise gerekli kayıtları açınız.Dns kendi üzerinizde ise isp üzerinden nsleri kendi dns serverinize yönlendirip gerekli kayıtları açınız.Saygılarımla.

Çalışmış olduğum özel bir şirkette web ara yüzlü form tasarımı yaptım ve bunu kendi serverımızda yayınlamayı düşünüyoruz. Bu forma yaklaşık aynı anda 20 kişi giriş yapacağı için kendi serverımızda bunu yayınlamamızda sorun olmayacağını düşünüyorum. Bunun neticesinde windows server 2008 std edition sistemim de SQL 2008 Express kurulumunu yaptım. Form için oluşturduğumuz database' i attach ettim. iis rolünü kurdum. Yine bu iş için aldığım domaini ns1.domain.com ve ns2.domain.com olarak static telekom ip mize yönlendirdim.iis bu domaini ekledim. ilk etapta firewall kapattım. Dns servisinide kurdum. Domain adı ile bir zone oluşturdum. Soa kaydına primary server ''serverın adı.domain.com'' Responsible persona ''hostmaster.domain.com'' yazdım. Name Servers sekmesindende ns1.domain.com ve ns2.domain.com adreslerini serverın local ip sine çözümledim. Ardından serverın local ip sine www A kaydı, ftp için A kaydı, * A kaydı ve CNAME kaydı oluşturdum. En son modemde 80,21,53,1433 portlarını serverın ipsine açtım. Hatta sonra kapattım DMZ i açtım.  Sonuca gelecek olursam serverda explorer'a local ip yi yazınca site geldi her şey düzgün çalışıyor. Yine ns1.domain.com ve www.domain.com yazınca açıldı. İç networkte ve şirket dışından www.domain.com haricinde her şekilde açıyor. Yani dışarıdan wan ip (telekom ipsi) yi yazınca site açılıyor. Yine ns1 yada ns2.domain.com yazıncada açıyor. fakat www.yazınca açılmıyor. Biraz dağınık ve daldan dala atlamış olabilirim kusuruma bakmayın. Yardım edebilirseniz sevinirim.

Gönderildi : 21/12/2010 14:50

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

İçeride iis üzerinde farklı site varmı içeride www.siteadi.com şeklinde gelmiyor demişsiniz hostheader yöntemiyle mi bu işlemi yaptınız?Localda çalışmasını sağlarsanız daha rahat sonuca ulaşacaksınız.
http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/04/02/_31013101_s-de-birden-fazla-ssl-li-web-sitesi-yay-nlama.aspx
http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2010/01/03/windows-2008-de-_31013101_s-7-0-web-sitesi-yay-nlamak.aspx  bunlara göz atın bakalım gözden kaçan bir nokta varmı?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 21/12/2010 15:15

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

External --> Internet --> Firewall --> DNS/IIS--> Site

İki ihtimal var :

* IIS Bindings' de www.domain.com yok.

* DNS' te www olarak açılan cname kaydı dış IP' yi göstermiyor. New record --> name:www --> domain.com şeklinde açıp ipconfig /flushdns ve tekrar dener misin?

Gönderildi : 21/12/2010 15:23

(@yeldatunc)
Active Member
Konu başlatıcı

External --> Internet --> Firewall --> DNS/IIS--> Site

İki ihtimal var :

* IIS Bindings' de www.domain.com yok.

* DNS' te www olarak açılan cname kaydı dış IP' yi göstermiyor. New record --> name:www --> domain.com şeklinde açıp ipconfig /flushdns ve tekrar dener misin?

Merhaba Alper Bey;

IIS Bindings www.domain.com yazıyor zaten, fakat cname kaydını oluştururken dış ip yi nasıl gösterebilirim, yani domain.com' un altında dış ipyi nereden gireceğim.

Gönderildi : 23/12/2010 14:19

(@cozumpark)

Dış IP' ni gösteren bir host kaydı vardı. Browse diyerek onu gösteriyorsun.

Gönderildi : 23/12/2010 22:46

(@yeldatunc)
Active Member
Konu başlatıcı

Dış IP' ni gösteren bir host kaydı vardı. Browse diyerek onu gösteriyorsun.

Eğer sizin anlattığınız gibi olması gerekiyorsa bende öyle bir host kaydı yok. Host kaydını nasıl oluşturacağız. Biraz daha açıklayıcı yazabilirmisiniz acaba, yada aslında biliyorum çok vaktinizi alacağım belki ama bana adsl li senaryoda dns baştan sona nasıl olmalı hatta çalışan bir sisteminiz varsa oradan bir kaç resim olursa çok sevinirim.

Teşekkürler

Gönderildi : 24/12/2010 12:52

(@cozumpark)

Domain.com adlı bir siteye sahibiz ve IIS' ten publish etmek istiyoruz.

* IIS' te Add Web Site deyip klasörü gösterdik ve Host Header Value olarak www.domain.com olarak siteyi oluşturduk.

* DNS' i açtık ve Sağ click New AAA record diyerek IP bölümüne public IP' mizi giriyoruz (adsl dış IP adresimiz).

DNS :

IIS :

Gönderildi : 24/12/2010 23:58

(@yeldatunc)
Active Member
Konu başlatıcı

Alper Bey

IIS zaten www.domain.com olarak yazılı. DNS e gelince yeni bir A kaydı oluşturdum dış ip ile ama yine olmadı. Bir önceki yazınızda CNAME kaydını dış ip ye yönlendirme ile ilgili yazmıştınız. Ama şu an gönderdiğiniz resimde, ''bu arada emeğinize sağlık çok teşekkür ediyorum'' dış ip ye bir A kaydı oluşturmuşsunuz. Açıkçası benim kafam karıştı biraz. Bende bu çelişkiden şunu çıkararak bir deneme yaptım. Dış ip yi gösteren boş bir A kaydı oluşturdum. Sonra bir www CNAME kaydı oluşturup, dış ip yi gösteren A kaydını seçtim. Ama yine çalışmadı. Benim serverım bu arada workgroup.

Tekrar Teşekkürederim Alper Bey 

Gönderildi : 25/12/2010 13:06

(@cozumpark)

www ile iceriden ulasiyorsan dns kayitlarin dogrudur. NAT ' ları kontrol etmelisin bence.

Gönderildi : 25/12/2010 18:01

(@yeldatunc)
Active Member
Konu başlatıcı

www ile iceriden ulasiyorsan dns kayitlarin dogrudur. NAT ' ları kontrol etmelisin bence.

Modemden port yönlendirmelerindenmi bahsediyoruz. Eğer ondan bahsediyorsak konuyu açarken hangi portları local ipye yönlendirdiğimi yazmıştım.Hatta ve hatta DMZ i açıpda deneme yapmıştım.

Gönderildi : 26/12/2010 00:57

Paylaş: