Forum

20+ kullanıcılı bir...

Bildirimler
Hepsini Temizle

20+ kullanıcılı bir şirket altyapısı için en güncel Sunucu Sistemi Hangisidir?..

16 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
2,473 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Selamlar arkadaşlar. Çözümpark ı sürekli takip ediyordum. Artık üyeyim.

Ben Server tabanlı sistemleri yönetme konusunda yeni sayılırım. Tecrübelerinize ve yardımlarınıza çok ihtiyacım var. 

Kurmak istediğim altyapıda neler kullanılacağını anlatıyım.

Öncelikle kullanıcı kısıtlamaları olacak. Herkes her yere giremeyecek. Kullanıcılar yalnızca Server üzerindeki kendi departmanlarının klasörlerini görecekler ve ortak dosya alanlarını kullanacaklar. 

Örnek Kullanım;

---- Modem (Internet) + 40portlu basit bir switch
---- Server

-------- Yönetici Bilgisayarı - 1
-------- Yönetici Bilgisayarı - 2
-------- Yönetici Bilgisayarı - 3
---- ---- ---- Ortak Yazıcı (Yönetici 1-2-3 için)

-------- X Departmanı : 10 kullanıcılı 
---- ---- ---- X Yazıcısı

-------- Y Departmanı : 5 kullanıcılı
-------- Z Departmanı : 5 kullanıcılı
---- ---- ---- YZ Yazıcısı (Yalnızca Y ve Z için ortak yazıcı)

olacak.

Bu departmanlar Server üzerinde tutulan X Klasörü, Y Klasörü ve Z Klasörü' ne bağlanacaklar.

Aynı zamanda şirket yöneticimin isteği doğrultusunda Yönetici Bilgisayarı - 1, tüm departman bilgisayarlarını gerektiğinde denetleyebilecek. Logları izleyecek, ekran görüntüsü alabilecek vs. Bunun için nasıl bir yol izleyebiliriz?..

1- Başlangıç için 20 kişilik bir altyapı kuracağımızı varsayarsak, ve gelecek 10 yılın bilgi işlem altyapısını kurduğumuz düşünülürse,
2- Hangi Server 2008 sürümünü almalıyım?.. Database server vs. çok gerekli midir?.. Server üzerinde AD, GPO vb. kuruluşu nasıl olmalıdır?..
3- Lisans yapısı ne olmalıdır?.. Lisansları nasıl alacağız?.. (2 yıl içinde 40 kullanıcı olabiliriz)
4- Alacağımız server donanımı ne olmalıdır?. (Tower kasa kullansak sorun olur mu?)
5- Tüm maliyeti (donanım+yazılım) TL ne olur?..

Sorularım bu kadar.   

Teşekkürler, 

Gönderildi : 14/12/2010 18:01

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Detaylı bir projelendirme yapmak gerekir. Şuan geçici bir mesaj atacağım.

10 yıllık BT altyapısı kurma ibaresi biraz abes kaçabilir. Çünkü 10 sene içerisindeki teknolojinin ne aşamaya geleceğini kestirmek zor. En basitinden Server işletim sistemleri bile nasıl gelişecek, kim bilir...

Şimdi 20 kişi ile başlayıp 2 yıl içerisinde 40 olacak ve bu artma doğru orantılı olarak mı artacak?

Sonra siz Database server gerekli mi demişsiniz ama bu soruya biz değil siz ve şirketiniz cevap vermesi gerekmektedir. Bir yazılım alırsınız SQL ile çalışacaktır. Bu sefer SQL de almak zorunda kalırsınız. Ama yazıl olmaz SQL'e de gerek kalmaz.

Kullanıcı sayınız 75in altında kalacaksa Small Business Server yazılımları işinizi görecektir. Çünkü içerisinde Exchange (Mail Server) ve SQL (Database Server) ile birlikte gelir.

AD kurulmalı mı? Kesinlikle kurulmalı.

Kullanıcı sayısı arttıkça CAL lisans alacaksınız. Zaten alacağınız Server işletim sistemi "include X CAL ( X sayıda CAL Lisans içerir )" ibaresi taşıyacaktır. Buna istinaden ilk etapta 25 CAL içeren bir paket alabilirsiniz.

Bize sorduğunuz sorulara siz cevap verebilirseniz o zaman detaylı bir cevap vermeye çalışırız. En basitinden Mail ile ilgili bir ibare yok. vb..

Saygılarımla. 

Gönderildi : 14/12/2010 18:43

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ediyorum bilgilendirme için. Sistem ihtiyacı için bazı noktalar daha bir belirgin hale geldi.

10 yıllık bir gelişim içinde dediğiniz gibi yazılımlarda, donanımlarda değişecektir. Biz bu zamanı önümüzdeki 3-5 yıl için dersek daha doğru olur sanırım. 

20 kişi ile başlayan büyüme 2 yıl içinde 40 kişiye ulaşacaktır. 5 yıl içinde ise en çok 70 kullanıcı olabilir. Bu aşamada Small Business Server 2008, 25 CAL lisans almak uygun görünüyor.

Database Serverı şu sebeple sordum. Zamanla gelişecek bir şirket altyapısında ERP ve CRM programları kullanılabileceği için Database Server bunlar için bir altyapı seçeneği midir? diye sorayım. Aksi takdirde Database Server ı tam olarak hangi uygulamalar için kullanıyoruz. Birkaç örnek verebilir misiniz?..

AD kurulacak dediğiniz gibi. Bu konuda anlaşılmış oldu.

Son olarak mail alışverişinin sık olacağı bir yapı olacak elbette. Hem şirket için, hem dış ortamla e-posta alışverişi sık olacaktır. Günde tüm kullanıcılar için toplam 2000-3000 e-posta gönderimi, 2000-3000 posta alımı söz konusu. Bu noktada Exchange Server de gerekli olacak mı?. Ancak yine acemiliğime bağışlayın. Exchange Server' ın en temel amacı ve ileriye dönük katkısı nedir?.. Exchange Server kullanmaz isem, ileride ne tür sorunlarla karşılaşırız?

Değerli katkılarınız için teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 14/12/2010 19:50

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

"Bu noktada Exchange Server de gerekli olacak mı?. Ancak yine acemiliğime bağışlayın. Exchange Server' ın en temel amacı ve ileriye dönük katkısı nedir?.. Exchange Server kullanmaz isem, ileride ne tür sorunlarla karşılaşırız?"

Exchange server ın en temel amacı mail hizmetidir. Exchange'i kendi şirketinizde kurarsanız mail hesaplarının yönetimi sizde olur. Mail göndermek için mutlaka bir mail sunucuya veya bu hizmeti dışarıdan almaya ihtiyacınız olacak. Bu exchange de olabilir herhangibir 3rd party bir yazılımda. Dışarıdan herhangibir ISP den ve Google danda mail hizmetini alabilirsiniz. Bu tamamen sizin kararınıza kalmış birşey.

Gönderildi : 14/12/2010 20:15

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Web Server, Mail Server hizmetlerini dış servis sağlayıcıdan alacağız. Yeni mail adresi açma/kapama gibi işlemleri dış sağlayıcı üzerinden yapacağız. Bu durumda Exchange Server a pek gerek yok öyle sanıyorum ki?..

Bu arada araştırdığım kadarıyla başlangıç için 20 kullanıcılı sistem ihtiyacımı karşılaması için Small Business Server 2008 Premium + 25 CAL kullanmam gerekiyor. Doğru mudur?.. 

Gönderildi : 14/12/2010 20:33

(@Anonim)

S.Kağan,

E.posta konusunda ifadeniz :

Günde tüm kullanıcılar için toplam 2000-3000 e-posta gönderimi, 2000-3000 posta alımı söz konusu

Yanlış anladıysam özür diliyorum ama bir günde bir tek kullanıcının en az 2000 eposta göndermesi nasıl oluyor? Muhtemel sürü e.posta ( "spam" ) sorunu ile nasıl mücadele edeceksiniz? Toplu e.posta gönderme yazılımlarından mı yararlanacaksınız?

Gönderildi : 15/12/2010 13:54

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Erol,

Günde kişi başı 30-40 e-posta alımı ve 40 e-posta gönderimi söz konusu olacak. Bu normal bir sayı öyle sanıyorum ki?..

Gelen maillerin %90' ı bilinen kişilerden gelen mailler olacak. Gönderdiklerimiz de genel yazışmalar olacak. 

Toplu bir gönderim söz konusu değil kısaca. 

Gönderildi : 15/12/2010 15:37

(@Anonim)

Günde 30-40 e.posta doğal. İsteğinizi ben yanlış değerlendirdim, özür dilerim.

Gönderildi : 15/12/2010 23:58

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Çok teşekkür ediyorum bilgilendirme için. Sistem ihtiyacı için bazı noktalar daha bir belirgin hale geldi.

10 yıllık bir gelişim içinde dediğiniz gibi yazılımlarda, donanımlarda değişecektir. Biz bu zamanı önümüzdeki 3-5 yıl için dersek daha doğru olur sanırım. 

20 kişi ile başlayan büyüme 2 yıl içinde 40 kişiye ulaşacaktır. 5 yıl içinde ise en çok 70 kullanıcı olabilir. Bu aşamada Small Business Server 2008, 25 CAL lisans almak uygun görünüyor.

Database Serverı şu sebeple sordum. Zamanla gelişecek bir şirket altyapısında ERP ve CRM programları kullanılabileceği için Database Server bunlar için bir altyapı seçeneği midir? diye sorayım. Aksi takdirde Database Server ı tam olarak hangi uygulamalar için kullanıyoruz. Birkaç örnek verebilir misiniz?..

AD kurulacak dediğiniz gibi. Bu konuda anlaşılmış oldu.

Son olarak mail alışverişinin sık olacağı bir yapı olacak elbette. Hem şirket için, hem dış ortamla e-posta alışverişi sık olacaktır. Günde tüm kullanıcılar için toplam 2000-3000 e-posta gönderimi, 2000-3000 posta alımı söz konusu. Bu noktada Exchange Server de gerekli olacak mı?. Ancak yine acemiliğime bağışlayın. Exchange Server' ın en temel amacı ve ileriye dönük katkısı nedir?.. Exchange Server kullanmaz isem, ileride ne tür sorunlarla karşılaşırız?

Değerli katkılarınız için teşekkür ediyorum.

Geciken cevap için kusura bakmayın. Bu aralar yoğun bir tempoda olduğumdan kendime dahi zaman ayıramıyorum.

Database server sorusunu ısrarla sizin cevaplamanız gerektiği konusunda diretiyorum. Ama nerede kullanılır sorusuna gelince. Her yerde kullanılabilir. Bir şirket yazılımı yazdırırsınız. Bilgilerin bir veritabanında tutulması gerekir. Bu veritabanının ne olacağı tabiki yazılımı yapan firmaya bağlıdır. Oracle mı kullacak, MSSQL mi yada Access mi gibi? Tabi bunun için donanım olarak server kurma olayı sizin bütçeniz ile alakalıdır.

Mail hizmeti konusunda çeşitli firmalar kullanılabilir. Bu bağlamda eğer içeride barındırmayacaksanız Exchange'e de gerek yok. Hal böyle olunca sizin SBS almanıza gerekte yok. Standart ya da enterprise lisans alabilirsiniz. Sürüm farklılıklarına bu linkten ulaşabilirsiniz. http://www.microsoft.com/windowsserver2008/en/us/r2-compare-roles.aspx

İhtiyaçlarınızı iyi analiz edip ona göre hareket edin. SBS alırsınız içerisindeki ürünleri kullanmazsınız olmaz. Ya da Server 2008 alırsınız ileride başınıza SQL ile ilgili bir durum gelir. Bir daha SQL lisansı almak zorunda kalırsınız ki. SQL lisansı ucuz bir lisans değildir. Standart sürümü 7000 dolar civarındadır. Yani iyi karar vermeniz gerekir. Biz sadece fikir sunabiliriz. Sonra siz bana böyle dediniz bende sizi dinledim böyle yaptım ama şimdi böyle bir derdim var tarzında bir çıkışı kabul edemeyiz.

Gönderildi : 16/12/2010 04:00

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Erdem Bey,

Teşekkür ediyorum. Sayenizde yeni şeyler öğreniyorum.

Server üzerinde Netsis Redcode (Muhasebe) ve Netsis CRM kurulacak. Bunlar için Database Server gerekli olur mu?.. 

Gelecekte şirket içinde özel bir yazılım ihtiyacı olursa, mevcut sunucumuz üzerine ve bu programa etki alanındaki belirli kullanıcıların bağlanması gerekirse  Database Server kullanmak gerekli olur şeklinde anladım. Yanlışsam lütfen düzeltin.

Peki SQL gerektiren ek yazılım gerekirse ek bir server  donanını mı almalıyım yoksa aynı server donanımı üzerinde tutabilir miyim?..  

Birçok yeni başlayan sistem uzmanı da bu tip sorular olacağı için sormak isterim.

İleriye dönük bir Server sistemi kurmak isteyen kullanıcı şirket yöneticisine hangi soruları sormalı peki?

1- Gelecekte büyük boyutlu bir SQL kullanan, etki alanındaki kullanıcılarınızın kullanabileceği özel bir yazılım yazdırır mısınız?.. (Paketin için Database Server olmalı gibi) 

2- Mail yönetiminin tamamen size olmasını ister misiniz?.. (Paketin için Exchange Server olmalı gibi) 

3- UTM kullanacak mısınız?.. (Cevap "evet, firewall olacak, tüm kullanıcıların ne yaptığından, nerelere girip çıktığından haberim olacak  diyorsa yönetici ne seçmeliyiz?..)

4- Başka bir gereksinim için başka bir soru

5- Başka bir gereksinim için başka bir soru

şeklinde devam edecek, seçilecek Sunucu için doğru yazılım ve doğru donanım tavsiyeleriniz ne olur?.. 

Çok soru soruyorum biliyorum ama öğrenme çabamı lütfen bağışlayın. 

Gönderildi : 16/12/2010 13:38

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Estağfurullah siz kusura bakmayın. Yeni bir işe girme olaylarından dolayı zaman ayırma sıkıntısı çekiyorum.

Şimdi madde madde sorularınıza elimden geldiğince cevap vermeye çalışayım.

Netsis ile ilgili sorunuza cevap Netsis bilen arkadaşlar tarafından verilecektir. Ben database olarak ne kullandığını bilmiyorum. Ama donanım olarak server ayrılmalı mı? "Microsoft says that" denilen bazı cümleler var. Microsoft'a kalsa her ürün için bir server tavsiye eder. Ama böyle bir yapı kurmak oldukça maliyetlidir. Bazı ürünleri tek server üzerine kurabilirsiniz. Tabi bazı kıstaslar vardır. örneğin TMG ürünü DC'ye kurulamaz gibi. Bu trickler haricinde bir diğer önemli nokta da. Server'ınızın donanım yeterliliği. 4 GB RAM'li server'a rol yüklemek ile 32 gb RAM'li makinaya roller yüklemek takdir edersiniz ki değişecektir.

Bu cevap sanırım ilk paragraflarınıza cevap olmuştur.

İleriye dönük bir server kurma derken bana pek mantıklı gelmiyor. 2. veya 3. server'ları almak, sanallaştırma yapmak daha mantıklı. Tabi altyapınızı ve sistem odanızı ona göre dizayn etmeli ya da ettirmelisiniz.

Mail yönetimi için eğer siz sistem uzmanı olarak öğreneyim her türlü derdiyle de başa çıkarım derseniz koyun içeri ama lisans maliyeti çıkacaktır. Aksi halde google gibi, Exchange Hosted gibi cloud işine giren firmalarla çalışmakta mantıklıdır.

UTM kullanacak mısınız? Yani kullanabilirim tabi. Çeşitli markalar mevcut. Bir danışmanlık firmasından destek almanızda yarar var. Size değerlerle açıklayacaklardır. VPN kaç kullanıcı vb..

Gönderildi : 20/12/2010 22:53

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

4-5 ile ilgili olarak şuan aklıma soru gelmiyor. Ama gelirse yazacağımdan emin olabilirsiniz. Sizin de aklınıza yeni soru takılırsa sormaktan çekinmeyin. Müsait oldukça konuya gereken özeni göstereceğimden emin olabilirsiniz. Saygılarımla.

Gönderildi : 20/12/2010 23:05

(@firatbilmis)
Gönderiler: 199
Reputable Member

NETSIS yazılımı SQL üzerinde çalışıyor. ve Netsis yazılımını satın aldığınız zaman SQL server yazılımı ile beraber geliyor.

Gönderildi : 21/12/2010 18:52

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

NETSIS yazılımı SQL üzerinde çalışıyor. ve Netsis yazılımını satın aldığınız zaman SQL server yazılımı ile beraber geliyor.

Fırat bilgi için teşekkürler. Sayende yeni bir bilgi daha öğrendik. 😉 Saygılarımla.

Gönderildi : 21/12/2010 18:58

(@Anonim)

Erdem Bey,

Çok teşekkür ediyorum. Tavsiyelerinizle sunucu konusunu çözdüm öncelikle. SNC MASTORY SP464S, XEON E5620, 3x2gb ddr-3 1333, 3x2TB 7.2k SAS, WS2008St. R2 64Bit almaya karar verdim.

Şimdi kullanıcı gruplandırma, yetkilendirme senaryolarını kurmaya çalışıyorum.

Teşekkür ediyorum. Bu bilgi benim içinde iyi oldu. Ek olarak Netsis CRM de Server üzerinden bütün kullanıcılara açılacak.

Gönderildi : 22/12/2010 23:47

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Seçtiğiniz sunucu ile ilgili bilgim maalesef yok. O yüzden yorum yapamayacağım. Kusuruma bakmayın. İyi çalışmalar: Saygılarımla.

Gönderildi : 23/12/2010 13:56

Paylaş: