Forum

W2008 DNS kurulumu

Bildirimler
Hepsini Temizle

W2008 DNS kurulumu

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
492 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

dns kurmadan önce

server için ismini ve ip adreslerini ayarladık. okul.com dns ismini ve bilgisayar adını da 192.168.1.5 sabit ip adresini verdik. rollerden dns kurduk. dns açtık. ancak dns kuramadık. bilgisayar adı ip adı adres satırı gözükmüyor. ne hatası yapmış olabiliriz acaba

Gönderildi : 07/12/2010 19:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Ekin bey merhaba,

DNS kurduk ancak dns kuramadık demişsiniz ? Ben pek bir şey anlamadım daha detaylı bir bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

DNS kurulumu için IPv6 disable edin , ipv4 için sabit bir ip verin ,makine ismi önemli değil ve dns rolünü kurun , sonra dns konsolunu açın ve istediğiniz zone ları oluşturun. Eğer Active Directory için dns kurmak istiyorsanız dcpromo sihirbazı ile kurmanız size srv kayıtlarının otomatik oluşması konusunda yardımcı olacaktır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/12/2010 19:35

(@Anonim)
Konu başlatıcı

teşekkürler

dns kurulumunu gerçekleştirdik derken rol kısmından kurduk. ancak zone ları oluşturamadık. onları da çözdük. ad kurma işlemini yapamadık. dcpromo ile ad yi dns ayarlarını yaptıktan önce mi yoksa sonra mı kurmalıyız. daha doğrusu önce dns daha sonra ad mi yoksa önce ad sonra dns mi acaba.

birde yetkisiz kullanıcı hatası aldık. önce kullanıcı mı tanımlayacağız. w2003 deki gibi yapmaya çalışıyoruz. hatalarımızı dillendiriyoruz. 

Gönderildi : 07/12/2010 21:00

(@muhammetkocaman)
Gönderiler: 6
Active Member

Merhaba Ekin bey

Öncelikle admin yetkisine sahip bir kullanıcı ile oturum açmış olamalısınız, dcpromo komutu ile AD ve DNS kurulumunu aynı anda yapabilirdiniz

şu DNS yi kurmuş olmanız bir sorun çıkarmayacaktır.

makinenize DNS adresi olarak kendi IP adresini vererek kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Gönderildi : 07/12/2010 21:17

(@Anonim)

Merhaba

hakan hocamın dediği gibi dcpromo ile active director kurulum aşamasında  dns i otamatik kurun

Gönderildi : 09/12/2010 12:47

(@Anonim)
Konu başlatıcı

kurulumu yaptık. ancak ad dns i bulamadı hatası alıyoruz. yaptığımız işlemleri anlatayım

bilgisayarın ismi w2008server  , dns adı atl.com

ip adresi sabit tanımlandı.192.168.1.1 255.255.255.0 dns olarak 127.0.0.1 olarak atadık. ipv6 yı iptal ettik.

dcpromo ile ad yi kurduk. kurulumdan sonra server manager da dns ve ad çalışıyor gözüküyor. ancak ad ve dns nin yanında kırmızı çarpı işareti var

Gönderildi : 09/12/2010 13:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ekin bey portal üzerindeki 2008 ad kurulum videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/12/2010 14:02

(@Anonim)
Konu başlatıcı

videolar kısmından videoyu bulamadım link verirseniz sevinirim

Gönderildi : 09/12/2010 14:14

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

http://www.hakanuzuner.com/index.php/windows-server-2008-ile-active-directory-kurulumu.html

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 09/12/2010 14:24

(@Anonim)
Konu başlatıcı

kurulumdan sonra ad ve dns yanında sarı zemin üzerine ünlem işareti çıktı. kurulum tamamlandı herhalde. videodada aynı resim gözüküyor

Gönderildi : 09/12/2010 15:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet kurulum tamamlanmış ancak bu bazı uyarı olaylarının olduğunu göstermektedir , loglara bakarak hangi konuda uyarı aldığınıza bakabilirsiniz.

Gönderildi : 09/12/2010 18:12

Paylaş: