Forum

exel den AD toplu u...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exel den AD toplu user eklemek

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
787 Görüntüleme
(@SerdarBayram)
Gönderiler: 243
Reputable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar AD Toplu olarak user eklemek istiyorum aşağıdaki scripti kullanarak topluca ekleyebiliyorum ama exel de hesapları oluşturup tek tıkla bunu bu ortama nasıl atabiliriz.Elinizde örnek bir exel tablosu varsa paylaşa bilir misiniz. 

dsadd user CN=XXX_User,OU=SBUsers,OU=SBMerkezOU,DC=sbpaylasim,DC=com  -pwd Passw0rds

yukarıdaki script ile eklediğim kullanıcılara 

-Lastname i nasıl ekleyebilirim

-Eklediğim kullanıcılarda özelliklere baktığımda Account sekmesinde UserLogon Name kısmında kullanıcı adı görünmüyor(ben kullanıcı ismi ile aynı olmasını istiyorum) ve domain seçili görünmüyor  

Her kullanıcı için Account ayarlarına girip bunu tek tek yapmak zorunda kalıyorum.Bunları otomatik olarak kayıt etmesi gerekmiyor mu ? 

Bu Sorunlar ile ilgili ne yapabilirim arkadaşlar. 

Gönderildi : 03/12/2010 20:32

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhabalar,

Hakan hocanın güzel bir makalesi var

http://www.hakanuzuner.com/index.php/active-directory-users-export-kullanicilari-excele-import-edelim.html  

Gönderildi : 04/12/2010 16:27

(@farhadkarimov)
Gönderiler: 1031
Noble Member

Şimdi sen şunu CSVDE ile de yapa bilirsin.Ama ben şimdi sana EXCEL`de başka bi yöntemde sunacam.Excelde nümune için ben kendimden isimler yazdım sen tabii ki, kendine uygun olanı yazacaqsın.Bitirdikden sonra ise EXCEL faylı FORMATTED TEXT olarak kayd et.Daha sonra bu dosyanın üzreine gelerek genişlemesini .BAT olarak deyiş ve C: klasörüne at.Sonra CMD gel ve burada CD\ yaz daha sonra "dir" yaz.C: klasörüne koyduğun .BAT dosyasın göreceksin bu dosyanın ismini CMD`ye yaz ve keyifle izle 🙂

EXCEL dosyasının linki: http://rapidshare.com/files/434933803/TEST.xlsx

Gönderildi : 05/12/2010 03:23

(@SerdarBayram)
Reputable Member
Konu başlatıcı

cewaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar özellikle exel tablosu çok işime yarayacak

Gönderildi : 06/12/2010 19:28

(@SerdarBayram)
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba;

hakan hocanın makalesi AD to Exel bana tam tersi lazım exelden AD user gönderim işlemi 

hrtd arkadaşım verdiğiniz exeli denedim ama çalışmadı

exel tablosu doğru kodlar ile sıralanmamış garliba. 

aşağıdaki gib CN OU DC gibi kısımları exelden txt yapınca almıyor. 

dsadd user CN=XXX_User,OU=SBUsers,OU=SBMerkezOU,DC=sbpaylasim,DC=com  -pwd Passw0rds

daha önce bu amaçla kullanıp test ettiğniz bir tablo var mı arkadaşlar. 

Gönderildi : 07/12/2010 13:50

Paylaş: