Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Client Map

12 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
541 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Server üzerinde userların ortak, bölümü(Örn: Muhasebe) ve user ların kendi klasörleri var oturum açtıklarında bu klasörlere otomatik olarak map olmasını istiyorum ve bunun için bir script hazırladım. Deneme amaçlı bir client de denediğimde user oturum açtığında hazırlamış olduğum script map olmuyor. windows açıldığında script notepad de açılıyor. problem nedir acaba ? 

Gönderildi : 26/05/2008 20:40

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Script in uzantısı nedir?

Gönderildi : 26/05/2008 20:45

(@mustafakasikci)
Gönderiler: 811
Noble Member

Merhaba Scriptin uzantısı vbs ise herhangi bir bir vbs dosyasının üzerinde sağ tuş birlikte aç bölümünü değiştir yapın system32 nin altında wscript.exe yi bulup Tamam diyin..

Düzelecektir. 

Gönderildi : 26/05/2008 20:50

(@Anonim)
Konu başlatıcı

evet script vbs uzantılı. wsciprt.exe ile birlikte açınca problem kalmadı teşekkürler yardımlarınız için.

Yukarda yazdığıM yapı babında her bir user için ayrı ayrı script hazırladım. Dediğim gibi "Ortak bir folder var herkesin erişebildiği" , "Muhasebe Departmanın ayrı bir folderı var" , ve userların kendi folder'ı var Örneğin Muhasebe Departmanınki birinin iki hafta sonra başka bir foldera daha map olması gerekebilir spesifik bir yapı değil yani. Şuraya getiricem sözü Her bir user için ayrı bir script hazırlamaktansa bunun daha pratik bir yolu varmıdır ?

Gönderildi : 27/05/2008 12:09

(@mustafakasikci)
Noble Member

evet script vbs uzantılı. wsciprt.exe ile birlikte açınca problem kalmadı teşekkürler yardımlarınız için.

Yukarda yazdığıM yapı babında her bir user için ayrı ayrı script hazırladım. Dediğim gibi "Ortak bir folder var herkesin erişebildiği" , "Muhasebe Departmanın ayrı bir folderı var" , ve userların kendi folder'ı var Örneğin Muhasebe Departmanınki birinin iki hafta sonra başka bir foldera daha map olması gerekebilir spesifik bir yapı değil yani. Şuraya getiricem sözü Her bir user için ayrı bir script hazırlamaktansa bunun daha pratik bir yolu varmıdır ?

Çözüldüğüne Sevindim 🙂 her bir kişinin folderi varsa bunları yine aynı kişileremi map ediyorsunuz ? yani burada mantık dosyaların serverda tutulmasımı ?

Ona göre bir kod yazalım tam açıklarsan. 

Gönderildi : 27/05/2008 15:08

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Tüm Folder lar server üzerinde

Şöyle açıklayayım 60 user için 60 ayrı script hazırladım Sysvol\Script klasörü altında attım  ve A.D üzerinde tek tek script tanıtacağım.

Örn : Mehmet userı Server üzerinde Ortak Klasörüne map oldu Server üzerinde Muhasebe klasörüne map oldu ve yine server üzerinde mehmet adlı klasöre map oldu 2 hafta sonra mehmet server üzerinde "teknik"  folder ına erişmek isteyebilir.

Mesele şu ben bu 60 user için 60 tane script hazırlamak zorundamıyım bunun daha pratik bi çözümü varmı.

Umarım anlatabilmişimdir derdimi..

buda script kodu

Dim Network
Set Network = CreateObject("Wscript.network")

Network.MapNetworkDrive "O:", "\\sirket\sirket_ortak"
Network.MapNetworkDrive "U:", "\\sirket\mehmet"
Network.MapNetworkDrive "K:", "\\sirket\muhasebe

Gönderildi : 27/05/2008 15:50

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Tüm Folder lar server üzerinde

Şöyle açıklayayım 60 user için 60 ayrı script hazırladım Sysvol\Script klasörü altında attım  ve A.D üzerinde tek tek script tanıtacağım.

Örn : Mehmet userı Server üzerinde Ortak Klasörüne map oldu Server üzerinde Muhasebe klasörüne map oldu ve yine server üzerinde mehmet adlı klasöre map oldu 2 hafta sonra mehmet server üzerinde "teknik"  folder ına erişmek isteyebilir.

Mesele şu ben bu 60 user için 60 tane script hazırlamak zorundamıyım bunun daha pratik bi çözümü varmı.

Umarım anlatabilmişimdir derdimi..

buda script kodu

Dim Network
Set Network = CreateObject("Wscript.network")

Network.MapNetworkDrive "O:", "\\sirket\sirket_ortak"
Network.MapNetworkDrive "U:", "\\sirket\mehmet"
Network.MapNetworkDrive "K:", "\\sirket\muhasebe

merhaba;

Öncelikle file serverda bir klasör acıp paylaşıma verdikten sonra Gpo den log on kısmına

On Error Resume Next
Set objNetwork=CreateObject("WScript.Network")
objNetwork.MapNetworkDrive "x:" , "\\192.168.1.10\data"   (data klasörü paylasımda olmalı)

şeklinde ; log off kısmına

On Error Resume Next
Set objNetwork=CreateObject("WScript.Network")
objNetwork.RemoveNetworkDrive "x:"

şeklinde birer vbs oluşturarak bu vbsleri DC üzerindeki GPO da log on/ log off kısmına koyarak istediğin klasörü bütün kullanıcılara map edersin. muhasebedekilere muhasebe klasörü için yetki verirsin. Daha sonra Muhasebedeki bir arkadas İnsan Kaynaklarının dosyalarını görmek isterse sadece file serverda o dosya için o kullanıcıya gereken izni verirsin sorunun çözülmüş olur. file sisteminde binlerce dosya olabilir her kullanıcı için binlerce script yazman gerekebilir. GPO yu yorma bence zararlı olabilir. tek vbsle File servarda sürekli yetkilendirmede değişiklik yaparak bu sorunu çözebilirsin.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 27/05/2008 18:31

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

Server üzerinde userların ortak, bölümü(Örn: Muhasebe) ve user ların kendi klasörleri var oturum açtıklarında bu klasörlere otomatik olarak map olmasını istiyorum ve bunun için bir script hazırladım. Deneme amaçlı bir client de denediğimde user oturum açtığında hazırlamış olduğum script map olmuyor. windows açıldığında script notepad de açılıyor. problem nedir acaba ? 

selam
copy con ag.bat diyiniz

net use f: \\server\ortak
net use g: \\10.1.0.1\d

gibi yazıp f6 tuşuna basınız

bunu açılışa koyarsanız sorun olmaz selamlar

Gönderildi : 27/05/2008 18:41

(@Anonim)
Konu başlatıcı

teşekkürler yardımlarınız için

Gönderildi : 27/05/2008 20:00

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba

Userların belirli folderlara map olması için bi script hazırlamıştım. İlk logon olduklarında script çalıştı ve maplar tamamlandı. Fakat daha sonra map lerin hepsi uçtu.

Daha önce manuel olarak map yapmıştık. Map ların uçmalarından dolayı GPO üzerinden map için script hazırladık fakat bunlarda uçtu. Problem nedir acaba bu map lerin uçmaması için ne yapmak lazım ?

Gönderildi : 02/06/2008 21:12

(@mustafakasikci)
Noble Member

logoff kısmına map i kaldırmak için script eklemediğine eminmisiniz.. ?

Gönderildi : 03/06/2008 14:47

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Tabiki eminim kodlamadada bir problem yok. çözemedim

Gönderildi : 03/06/2008 21:05

Paylaş: