Forum

DC ve ADC ile ilgil...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DC ve ADC ile ilgili

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
382 Görüntüleme
(@VolkanCan)
Gönderiler: 27
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaslar, gecenlerde bir aksilik olur diye ADC kurulumu yapmisdik, ancak sunu fark ettim bütün roller  eskisi gibi kalmisdi(Server1 üzerinde) ADC olan server2 ise istedigimiz gibi replikasyonlari vb. islemleri yerine getiriyor.

ancak ben herhangi bir client den  xxxx.local   diye ping atinca adc olan server2 nin ipsinin gelmesi normal mi? birde loglar sadece adc üzerinde tutuluyor görünüyor bunlar normal mi yoksa bir anormallik mi var acaba.

tesekkürler

Gönderildi : 16/11/2010 15:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33017
Illustrious Member Yönetici

Volkan bey merhaba,

Öncelikle domain adınız için ping sorgusuna cevap olarak dc veya adc gelebilir ki bu logon olduğunuz sever' a göre değişir. Yani bu bir sorun değil. Loglar' ın sadece bir server üzerinde tutulması konusunda ise bir yorum yapamıyorum çünkü bu logların ne log' u olduğunu paylaşmamışsınız.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/11/2010 16:12

(@VolkanCan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

tesekkürler hakan bey, event loglari kastetmisdim ama ben karistirdim ,hangi servera baglaniliyorsa lokal olarak tutuluyordu bunlar sanirim .

kendi makinamdan attigim ping aynen su sekilde idi ping xxx.local, cevap server2(adc) nin ipsi idi, aradan 1 saat gecdi ve tekrar ayni sekilde ping atinca server1 in ipsini cözdü. bu sekilde olmasi normal mi yani?

Gönderildi : 16/11/2010 17:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33017
Illustrious Member Yönetici

Bu dns ile ilgili bir durum, aynı kayıt için birden fazla ip adresi olduğu için ve default olarak round robin özelliği dns lerde açık olduğu için bir x ip sini, sonra y ip sini verir ( tabi siz cache i temizleyene kadar )

örnek

cozumpark.com - 1.1.1.1 ve 1.1.1.2 ise

ping cozumpark.com  1.1.1.1 olur

ipconfig /flushdns

ping cozumpark.com 1.1.1.2

olur, nadirde olsa yine 1.1.1.1 görürsünüz ki panik yapmayın bu da normal bir durum her zaman yani %100 farklı ipler vermeyebilir.

Volkan bey özetle önemli olan event loglara bakmanız. Sorunları buradan takip edebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/11/2010 17:29

(@VolkanCan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

icim rahatladi cok tesekkürler 🙂

Gönderildi : 16/11/2010 17:55

Paylaş: