Forum

Windows 2008 R2'de ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 2008 R2'de Windows Backup problemi

15 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
638 Görüntüleme
(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member
Konu başlatıcı

PDC olan Windows 2008 R2'yu Windows System Backup kullanarak System State'in backupunu almaya calistim ancak asagidaki hatayi verdi. Event Viewer'dan linke tiklayip cozum icin baktigim sayfada MS ozetle System State'in backupu GUI araciligiyla alinamaz, command promt kullanmak lazim diyor ve bir suru adim atilmasi gerekiyor.

Simdi anlamadigim biz Windows 2003 ile bu isi zaten yapiyorduk! Sistem gelistikce geriyemi gidiyoruz? Yoksa bunun bir cozumu var mi?

Log Name:      Application
Source:        Microsoft-Windows-Backup
Date:          6/11/2010 6:56:33 AM
Event ID:      517
Task Category: None
Level:         Error
Keywords:      
User:          SYSTEM
Computer:      server.domain.local
Description:
The backup operation that started at '?2010?-?11?-?05T20:46:32.413528800Z' has failed with following error code '2155347997' (The operation ended before completion.). Please review the event details for a solution, and then rerun the backup operation once the issue is resolved.
Event Xml:
<Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
  <System>
    <Provider Name="Microsoft-Windows-Backup" Guid="{1DB28F2E-8F80-4027-8ZZB-A11F7F10F62D}" />
    <EventID>517</EventID>
    <Version>0</Version>
    <Level>2</Level>
    <Task>0</Task>
    <Opcode>0</Opcode>
    <Keywords>0x8000000000000000</Keywords>
    <TimeCreated SystemTime="2010-11-05T20:56:33.139383900Z" />
    <EventRecordID>5698</EventRecordID>
    <Correlation />
    <Execution ProcessID="4308" ThreadID="4808" />
    <Channel>Application</Channel>
    <Computer>server.domain.local</Computer>
    <Security UserID="S-1-5-18" />
  </System>
  <EventData>
    <Data Name="BackupTime">2010-11-05T20:46:32.413528800Z</Data>
    <Data Name="ErrorCode">2155347997</Data>
    <Data Name="ErrorMessage">%%2155347997</Data>
  </EventData>
</Event>

Gönderildi : 06/11/2010 02:12

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,,

Öncelikle bunun cevabını bende merak ettim, ntbackup kullanmıyorum güvenmediğim için.Bunun yerine Cobian backup öneririm sana.İstediğin hertürlü backup senaryosunu hazırlayabilirsin ve çok basit bir arayüzü var.Hemde System state 'i istediğin zaman sürecine günlük haftalık,hafta içinde ayrı günler,aylık,yıllık:) istediğin herşeyi yapabilirsin ve kesinlikle tavsiye ederim:)Bu sayede güncel tutarsın system state'in backup'ını.

Aşağıdaki yazıda da bu sorun yazıyor server 2008 de:) ilginç

link : http://www.windowsnetworking.com/kbase/WindowsTips/WindowsServer2008/AdminTips/Admin/WhathappenedtoNTBACKUPinWindowServer2008.html

If you have used the Windows Backup application before in other Windows Server versions, you know that it is called NTBACKUP and you can run it, using that command, from the command line. If you attempt the same command in Windows Server 2008, you will find that you get an error. This is because the new Windows Server 2008 Backup program is called Windows Server Backup (see a full review of Windows Backup by Brien Posey).

To install Windows Server Backup, go to Start -> Administrative Tools -> Server Manager. From there, click on Features, then Add a Feature. You want to add the Windows Server Backup. This will get your CLI telnet application working again if you just type “backup” instead of ntbackup.

Tekrardan Ntbackup bileşenini yüklemeyi dener misin.

Administrative Tools -> Server Manager -> oradan özellikler tıklayıp yeni bir bileşen ekleyin dedikten sonra eklemek istiyorsun diye bir ibare çıkacak onada oke dedikten sonra.tekrardan denersen belki işini görebilir

Umarım yardımcı olabilmişimdir

İyi Çalışmalar,

Gönderildi : 06/11/2010 08:42

(@rstech)
Gönderiler: 15
Eminent Member

Merhabalar,

Bu problemin cozumu bulundu mu? AD makinamizin systemstate yedegini DPM2007 ile almaya calistigimda bu hata mesajini loglarda goruyorum.Internetten arastirdigim kadariyla elle wbadmin calistirin eger olmuyorsa dogal olarak DPM de calitirmayacaktir gibi bir sonucla karsilastim. Calistirdim yine ayni hatayi verdi ve ..\..\logs\windowsserverbackup altindaki hata loglari bos gorunuyor. Yardimci olabilirseniz cok sevinecegim, hatalar son iki gundur gerceklesiyor ve makinada bir degisiklik yapilmadi.

Gönderildi : 07/01/2011 14:46

(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member
Konu başlatıcı

Maalesef cozum falan yok. MS bir konuyu daha eline yuzune bulastirmis gibi. tech forumlarda da sordum, aynen bu konuda oldugu gibi bir cok kisi ayni dertten muzdarip ama cozum yok su anlik.

Gönderildi : 09/01/2011 00:59

(@farhadkarimov)
Gönderiler: 1031
Noble Member

Wbadminle backup alin.Hatta isterseniz vvbadmin tayin etdiyiniz zamanlarda kendi backup ala bilir.

Başarılar,

Gönderildi : 09/01/2011 01:40

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Cobian backup benimde kullandığım ve sevdiğim bir yedekleme programı ama System State yedeği almaz, alıyorsada şahsen ben bilmiyorum demektir. Ayrıca farzedelim ki Cobian bakcup system state yedeği aldı diyelim bu programın aldığı yedekten geri döndürme gibi bir özelliğide yok öyle değil mi?

Windows Backup ile System State yedeği alacak isek tüm disklerin NTFS formatında olduğundan emin olalım, ikincisi sunucu üzerinde MSSQL kurulu ise bunda ki gölge kopyalama ile ilgilide bir kaç ayar yapılması gerekiyor diye hatırlıyorum. Yine bazı programların bu servis sebebiyle Windows Backuplama servisinin sağlıklı çalışmamasına neden olduğuna denk geldim. O yüzden bize birazda sunucunuzdaki rollerden bahsederseniz size daha efektif şekilde yardımcı olabiliriz.

Windows Backup benim system state yedeği almada en çok kullandığım ve başarılı bulduğum ürün. Bugüne kadar hiç bir sıkıntı çıkartmamıştır. Diğer yedekleme türleri için ise yetersiz bulduğum ve kullanmadığım bir ürün.

Gönderildi : 09/01/2011 02:37

(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member

Hocalarım Merhaba yeni konu açmamak için buraya yazıyorum

Windows server backup ile Backup Schedule Wizard ile " Back up to a hard disk that is dediacated for backups ( Recomended) " seçtiğimizde disk formatlanıyor ama diski gizliyor bu normal bir durummu yoksa diski görünebilir yapabilirmiyim.

Gönderildi : 09/01/2011 21:25

(@huseyinsevin)
Prominent Member

Bu normal bir durum başka başlıklar altında da bu soru soruldu. Gizli kalması daha sağlıklıdır zaten.

Gönderildi : 09/01/2011 22:02

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

Peki hocam öyleyse ben system state yedeğini başka bir ortama kopyalamak istesem nasıl bir yol izlemem gerekecek.

Gönderildi : 09/01/2011 22:39

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

yanlız hocam şunu fartettim backup alınınca disk görünür hale geldi

Gönderildi : 09/01/2011 22:42

(@huseyinsevin)
Prominent Member

Görünür hale geldi derken?

Bu arada aldığınız yedekleri farklı bir lokasyona taşıdğınızda yedekten geri dönmek isteyip sunucuyu Windows DVD nizden boot edip Recovery işlemi yapmak istediğinizde yedek lokasyonunuzu görmede sıkıntı yaşayabilirsiniz. O yüzden yedeği hangi lokasyona aldı iseniz o lokasyonda kalmasında yarar var.

Gönderildi : 09/01/2011 22:56

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

Anladım hocam aydınlanmak için bağzı sorularım var aydınlatırsanız sevinirim

1.DC olacak server üzerine işetim sistemi kuruldu AD kuruldu tüm ayarlar yapıldı bundan sonra full backup bir kere alınması kafimidir.

2.Full backupdan sonra zamanlamış yedekleme için sadece system state yedeği alınmasını yeterlimidir ve zamanlama nasıl olmadır mesela öğle tatili ve mesai bitimi günde iki kere yeterlimidir.

3.Yedekleme için nasıl bir ortam gereklidir özel depolama aygıtlarımı yoksa harici bir diskte iş görürmü

4.Fullbackup yani sistemin yedeği nasıl bir ortamda tutulmalı ve diğer zamanlamış yedeklerin tutulduğu ortamda değilde başka bir ortamda tutmak gereklimidir. 

Gönderildi : 09/01/2011 23:07

(@huseyinsevin)
Prominent Member

Yedekleme çok kapsamlı bir konu, kapsamı ise bu işe ayrılan bütçe ile doğru orantılı.

Öncelikle yedeklemesini yaptığınız dataların ne derece kritik olduğuna odaklanın ve hangi dataları ne sıklıkla neden yedekleme ihtiyacınız var bunu tespit edin. Sonrasında bu işlemleri bir takvime bağlayın. Ve bu iş için en uygun olan yazılımı ve donanımları tespit edin. Ben bir yazılım firmasında Sistem Uzmanı olarak görev yapıyorum herhalde root DC çökse bana soracakları ilk şey SQL dataları ile Subversion daki kodların kayıp olup olmadığıdır. Bu sebepten dolayı ben mesela SQL yedeklerinesine daha fazla önem veririm. Fakat elbetteki bu diğerlerini pek önemsemiyorum anlamına gelmiyor.

Bu bağlamda sorularınıza cevap vercek olur isem;

1) Hayır Full backup bir kere alınması kafi değildir. Sonuçta DC üzerinde sürekli değişiklikler hesaplarda ve yetkilerde yeni düzenlemeler ve sunucu rolüne bağlı olarak diğer bileşenlerde sürekli güncellemeler olacaktır. Bir felaket anında sizin sunucuyu en az kayıpla çalışabilen en son duruma getirmeniz son derece önemli olacağı için yedeklemeyi hergün düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Fullbackup ile kastettiğiniz hergün Full backup almak ise buna gerek yok ama yine bir tercih meselesi. Incremental backup alabilirisiniz.

2) Hizmet amacı sadece DC olan bir sunucu için bu kafi gelebilir. Ama üzerinde File server, IIS, Exchange gibi farklı server rolleri bulunana bir sunucuya sahip iseniz bu yeterli olmayacaktır. Yedekleme sürçeleri size bağlı olan bir şeydir, bunun için en doğru kararı organizasyonunuza uygun olarak sizin vermeniz gerekir. Fakat her halükarda tam sistem yedeklerinin dışında mutlaka System State yedeklerinin de düzenli olarak alınması gerekir. Ve unutulmaması gereken bir başka nokta ise bu system state yedeklerinin 60 günden eski olması halinde kullanılamıyacak olmasıdır. Bu sebepten dolayı System State yedeklerini alırken bu arayı uzun tutmamalıyız. Mümkünse hergün düzenli olarak  System State yedeklerinide alalım.

Ayrıca yine düzenli olarak sunucuda var ise eğer Exchange veya diğer ürünlere ait datalarda ayrı olarak her gün yedeklenmesinde fayda var. Zira bunlardan herhangi birisi çöker ise tüm sistemin yedeğinden geri dönmek gibi riskli ve zahmetli bir işe kalkışmak yerine aksaklığı olan ürün üzerinden recovery işlemini yapmak daha mantıklı.

3) Aslında bu sorunun cevabıda çok kapsamlı ve yine kapsamıda bu iş için ayrılan bütçe ile doğru orantılı. Fakat normal disklere bu konuda ben pek güvenmeyenlerdenim heleki taşınabilir harddisklere pek güvenmem. Bir storage (Raid yapılmış, Raid 5 veya 6) bu iş için uygun olacaktır. Fakat böyle bir şeye bütçe ayıramıyor iseniz tabikide mecburen harici bir disk kullanacaksınız.

4) Yedeklerle sunucunun aynı ortamda olmaması veya alınan dataların belirli periyotlarla farklı lokasyonlara kopyalanması her zaman tercih edilmesi gereken bir yoldur zira data kaybı sadece sistemlerin çökmeleri sonucunda değil bir doğal afet veya bir kaza sonucuda oluşabilir. Örneğin bir yangın veya su basması gibi. Bu sebepten dolayı datalar ile bunların yedeklerinin sürekli aynı lokasyonda tutulmaları son derece risklidir.

Gönderildi : 10/01/2011 01:40

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

Hocam çok teşekkür ederim aydınlattığınız için.

Gönderildi : 10/01/2011 06:14

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

Hocam birşey daha sormak istiyorum zamanlanmış görev ayarlarken bir birinden farklı zamanlamalar yapamıyormuyuz mesela system state yedeğini saat 13.00,full backup'ı 21.00 da bu şekilde

Gönderildi : 11/01/2011 21:58

Paylaş: