Forum

400 client'lı bir f...

Bildirimler
Hepsini Temizle

400 client'lı bir firmada sistem odası yok ve yeniden tasarlanması hakkında tavsiye ve önerilerinize ihtiyacım var.

18 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
570 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Selamlar,,

Şayet konu başlığını yanlış bir bölüme açtıysam, kusura bakmayın bu konuyu hangi bölüme yazacağıma karar veremedim:)

400 Client'lı bir firmada Sistem odası ve/veya Dc ortamı yok ve yeni bir sistem odası kuracağım.Bu nedenle tavsiye ve önerileriniz benim için büyük bir önem arz edecek.

1-Sistemde Domain yapısı yok

2-Exchange yok

3-Firewall yok

4-Backup üniteleri yok

5-Antivirüs server yok

6-Herhangi bir server ve/veya server işletim sistemi yok

Son işyerim de 200 adet client ve 9 adet server yönettim.Bu sistemi de yönetmek zor değil fakat çok zaman ve büyük bir emek gerektireceğini biliyorum.Çünkü 400 adet client var fakat Domain sistemi veyatta diğer vb.şeyler yok.Bu client^'ların datalarının yedeklenip sonra domaine alınması ve dataların geri atılması aynı yerlerine sonra maillerin kurulması vb..şeylerin ve buda çok zaman gerektirecek birşey olacak.

1- Ne kapsamlı bir sunucu veya sunucular almalıyım

2-Sunucuları kurarken nasıl bir yol izlemeliyim

3-Felaket senaryoları benim için en önemli kısımlar ve burda ne gibi yollar izlemeliyim

4-Firewall olarak fortigate'in bu kapsamlı bir networku destekleyecek bir modelini düşünüyorum (Bunun için başka tavsiyeleriniz varsa...)

5-Client^ları domaine alırken daha pratik bir yol görmüştüm Sayın Hakan hocamızın söylemiş olduğu 3.party bir yazılımla.Fakat bunu denedim çok fazla test etmemiştim nasıl çalıştığından emin olmak için(Bunun içinde pratik bir öneriniz varsa emin olduğunuz)

Şuan aklıma gelen şeyler bunlar.Valla bir biliyosan git binkez bilen birine sor demişler:)) Sistemi kusursuz denecek bir hale getirmek istediğim için sizin tavsiyeleriniz ve önerileriniz bana bir ışık olacak:))

Not : Firmada çalışan 2 teknik servis personeli arkadaş var şuan.Sistem yöneticisi olarak işe başlıyacağım.Onların bilgileri nedir şuan hiç bilmiyorum,şayet Donanım,arıza bakım gibi şeylerse curcuna var demektir.Umarım sistem bilgileri vardır destek olabilecek derecede şayet yoksa zaman bakımından baya sürecek bu proje.Anlamadığım şey yıllardır neden domain sistemine geçilmediği ve sistem odası kurulmadığıdır :S 

Şimdiden Sayın Değerli Hocalarımız ve Çözümpark ekip üyerine çok teşekkür ederim...

Saygılarımla,,

Gönderildi : 03/11/2010 04:33

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Sizinde söylediğiniz gibi böyle bir network ü yönetmek zor değil, önemli olan doğru alt yapıyı kurmak. 400 bilgisayarlı bir networkte neden domain olmaz çünkü maliyet getirir. CAL lisans maliyeti server + exchange derseniz 400x100=40000$yapar. Sizin bu yapıyı kurarken karşınıza çıkacak asıl problemde maliyet olacak zaten. Herkes en iyi alt yapıyı kurmak ister ama bu durumda maliyette ona göre yükselir. Size tavsiyem profesyonel bir kaç firma çağırıp (lisanslama konusunda yetkin ve marka bağımsız çalışabilen) onlarla proje oluşturmanız. Neey ihtiyacınız var ise size değişik teklifler sunarlar, içlerinden seçersiniz. Burada diğer önemli noktada çıkan maliyetleri kabul ettirebilecekmisiniz yoksa biz halimizden memnunuz böyle devam edelimmi olacak. Domain olmadığına göre kullanıcılar rahattır, kısıtlamaya giderseniz bu rahatları bozulabilir.

Gönderildi : 03/11/2010 12:18

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Lisanlar alınacak fakat benim derdim yukarıda  yazdıklarımın hepsi hakkında önerileriniz neler olacaktır,sabırsızlıkla bekliyorum sizlerden gelecek olan cevapları.

Gönderildi : 03/11/2010 19:02

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Burada ilk sistem odasını belirlemeli ve gerekli soğutmayı sağlamalısınız.Ups ve elektrik tesisatından sonra artık iş donanım ortamına geliyor.
Burada kullanacak olduğunuz rollere göre donanımlar almanız gerekecektir.Sanallaştırma olacakmı olmayacakmı bu tamamen yapıyı etkileyecek bir karar olacaktır.

Bu nedenle Piramit bilgisayardan Fatma hn veya Hüseyin bey ile irtibat kurarak bir kurgulama yapabilir ve tecrübelerinden yararlanabilirsiniz.Piramit bilgisayar sponsorlardan olup Çözümpark üzerinden onlara ulaştığınızı belirtirseniz size gereken yardımı sağlayacaklardır.Ben aldığım ürünlerde bunu fazlası ile gördüm ve tecrübelerinden ve tavsiyelerinden yararlandım.İletişim no : 0212 480 06 60

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/11/2010 19:08

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Anladım.İlk önce burda gereken bilgileri topladıktan sonra gerekli görüşmeler yapılacak zaten.Alt yapı başka bir olay bunu tasarlamakta bitirmekte  karışık değil.Benim öncelikle bilgi edinmek istediğim konular yukarıda yazdıklarımdır.Zaten hani  pro firmalarla görüşmeye katılabilirdim buraya konu açmadan önce fakat ilk önce burda sizlerin görüşlerini almak istiyorum.

Gönderildi : 03/11/2010 19:18

(@www-rizasahan-com)
_

1- Ne kapsamlı bir sunucu veya sunucular almalıyım
Alacağınız sunucunun servis kalitesi performası ve fiyatı gibi bir çok kıstas ortaya çıkıyor.Bunun için Hp Dl380 g7 kullanabilirsiniz.Kuracağınız role göre bu server alım sayısını çoğaltabilir disk ve ram gibi opsiyonlarını yükseltebilirsiniz.
2-Sunucuları kurarken nasıl bir yol izlemeliyim
Sunucuları kurarken sanallaştırma yapacakmısınız öncelikle buna karar vermelisiniz ki kullanmanız önerilir.İlk olarak ön hazırlıkları yapıp kuracağınız networkü ip bloğunu domain adını beliredikten sonra active directory serveri kurup geri kaln rolleri sırası ile kurabilirsiniz.Sanallaştırmanın çok avantajları var bunlardan mutlaka yararlanmalısınız.Yönetilebilirlik,maliyet,merkezileştirme,enerji giderlerinden tasarruf gibi.
3-Felaket senaryoları benim için en önemli kısımlar ve burda ne gibi yollar izlemeliyim
Felakat senaryoları konusu çok geniş sizin ayıracağınız makina ve felaket anında devre dışı kalma olayı en az olması gereken programınız özelliğine göre değişir.Sanallaştırma yaparsanız cluster sistemi ile aynı sistemden iki tane barındırabilirsiniz.Server içinde adc kurarak bunuda yedeklemiş olursunuz.
4-Firewall olarak fortigate'in bu kapsamlı bir networku destekleyecek bir modelini düşünüyorum (Bunun için başka tavsiyeleriniz varsa...)
Watchguard veya yazılımsal olarak forefront
5-Client^ları domaine alırken daha pratik bir yol görmüştüm Sayın Hakan hocamızın söylemiş olduğu 3.party bir yazılımla.Fakat bunu denedim çok fazla test etmemiştim nasıl çalıştığından emin olmak için(Bunun içinde pratik bir öneriniz varsa emin olduğunuz)
Bunun için sanırım profile wizarddan bahsediyorsunuz.Bu işlemleri 400 user için yapacaksanız eğer bunu script ile çözebilirsiniz.Dosya taşıam konusunda 3.party toollar var.

Bu arada belirttiğim gibi rolleri çalışacak programları çok açık bir şekilde ortaya sererseniz çok değerli tavsiyeler alabilirsiniz.Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/11/2010 19:36

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhabalar,

Sunucu olarak Rıza arkadaşımızın dediği gibi sanallaştırma için uygun olan (VT) bir sunucu belirlemelisiniz ki Hyper-V veya diğer sanallaştırma yazılımlarınızla server'larınızı rahatça yönetin.

Benim önereceğim markalardan biri hp diğeri ise dell

Bunun dışında firewall olarak yazılımsal cihazlar 50-100 kullanıcı için iyidir burada 400 kullanıcıdan bahsediliyor donanımsal firewall almanız daha mantıklı olur. Bu konuda da sponsorlardan intercomp bilgisayardan zeynep hanım ile görüşüp Watchguard teknik özelliklerini incelemenizde fayda var.

Gönderildi : 03/11/2010 19:49

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Sanallaştırma kullanılacak.Ben söyle sırayalım

1-Dc olucak

2-Cluster yapısı olucak(Teorik bilgim var fakat daha önce cluster ,sanallaştırma,yapısına geçmemiştim malesef )

3-Exchange olucak

4-Hastane programı,Muhasebe programı ve (sql olucak),

5-File server olucak

6-Fax server olucak

7-Backup server olucak

8-Antivirüs server ve firewall c. olucak

9-Nas olucak

10-Bütün kullanıcılara grup policy uygulanacak

Şuan aklıma gelen şeyler bunlar,kafamda böyle birşey oluşuyor fakat dediğim gibi tam olarak karar veremedim bu yüzden önerilerizi almak istiyorum

Gönderildi : 03/11/2010 19:57

(@doganbayraktar)
Noble Member

Merhabalar,

DC ,SQL ,FAKS server'i bir sunucu da barındırabilirsiniz tavsiyem Exchange'i ayrı tutmanız.

NAS alınca backup ve file server'a gerek kalmaz bu cihazla daha profesyonel olarak işinizi çözebilirsiniz.

Antivirüs konusunda, sanallaştırma yapacağınız için az donanım tüketen bir sanal sunucu kurun onu da antivirüs server olarak belirleyin fakat firewall olarak ben kesinlikle donanımsal firewall öneririm.

Kullanıcılara gpo dc den dağıtabilirsiniz herhangi bir sıkıntı olmaz.

Ama şöyle bir alternatif te var DC ile FAKS server bir sunucuda kurup SQL,Muhasebe programı ve Hastane programını da ayrı sunucuda yapılandırabilirsiniz.

Burada iş biraz sizin isteğinize kalmış.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 03/11/2010 20:16

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Backup server a şu şekilde işim düşücek Benim herzaman kullandığım bir program var sizlerede öneririm,Cobianbackup adı..Bununla istediğiniz hertürlü backup prosüdürleri hazırlanabiliyor.Nas o konuda istediğim çözümü veremicek bana o nedenle backup server yazdım.Aslında Nas a fazla güvenemiyorum çünkü diğer firmamda nas da yaklaşık 400 gb data vardı,sality.(*) virüsü girdi içine hiç bir şekilde temizleyemedim,denemediğim program kalmadı,,virüs 10 adet le başladı binlerce çoğaldı içinde ,her sildiğimde 2 katı geri geliyordu,En sonunda dataları bi şekilde aldım içinden ve sonra biçimlendirmek zorunda kaldım yani az kalsın okadar data gidicekti:)

Gönderildi : 03/11/2010 20:41

(@doganbayraktar)
Noble Member

Cobian backup'u kullanıyorum kesinlikle de tavsiye ederim yaklaşık 2 - 2 buçuk senedir program yedeklerini alıyorum bu konuda çok başarılı.

Diğer dediğiniz virüs durumuyla ilgili olarakta 7-8 aydır NAS'a geçtim virüs biraz sıkıntı yaratabiliyor ama windows pc'lerde sanırım bu durumda biraz daha şanslıyım benim network'te 5 tane macintosh var 😀 onlarla taratıp sildiğimde temizledim şu sıralar hiçbir problemim yok.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 03/11/2010 21:03

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Backup server da user yetkisine aldığın zaman virüs bulaşamıyor,yani ben 1 yıl boyunca bu şekilde kullanmıştım son firmamda,gayet iyiydi..Antivirüs server olarakta McAfee essantial OAS kullanmayı düşünüyordum.

Gönderildi : 03/11/2010 21:40

(@ugurburma)
Üye

400 client tan bahsettiğinizde kurumsal müşteri statüsüne giriyorsunuz. Yani Microsoft'ta, HP veya IBM de bir müşteri temsilciniz oluyor. Microsoft Enterprise lisans satış yetkisi olan bir firma ile birlikte donanım firmalarından da bir müşteri temsilcisi isteyip proje oluşturabilirsiniz. Lisanslama tarafını kiralama yolu ile yaptığınızda 3 yıl içinde ve taksitlerle ödersiniz, maliyet birden yüklenmez üstelik vergi avantıjıda var. Server tarafında direkt firmadan bir müşteri temsilcisi isterseniz kendi kullandıkları programlar ile size en uygun çözümü projelendireceklerdir. Server donanımı ne olacak, hangi kartlara, hangi storage'e ihtiyacınız var bunlar en doğru şekilde ortaya çıkar. Proje fiyatı olacağı içinde indirimleriniz farklı olacaktır.

Programları ne kadar çeşitlendirirseniz görüşeceğiniz firma sayısıda artacaktır. Microsoft un paket lisanları var, kiralama ile satıyorlar. Örneğin Core Cal lisansı : Server Cal + Exchange Cal + Sharepoint Cal + System Center Configuration Manager Cal gibi. Üstelik bunlara office, TMG, Forefront çözümlerinide ekleyebiliyorsunuz. Hyper-V kurup,  enterprise server lisans avantajından faydalanabiliyorsunuz.

Gönderildi : 03/11/2010 22:45

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Çok sağolun öneriniz için.Bu kiralama durumu daha cazip gelicektir firmaya.

Gönderildi : 03/11/2010 22:56

(@ugurburma)
Üye

Kiralama oldukça cazip, üstelik SA (software assurance) lı geldiği için ödeme süresince gelen tüm yeni sürümleride ücretsiz alıyorsunuz. Microsoft kiralamada ihtiyacınız olan her ürünü (işletim sistemi, server, antivirus, backup, database ve sistem yönetimi, takibi) sağlayabiliyor. Uyum probleminiz olmaz. Bu fiyatları alınca karşısına diğer 3rd parti ürünlerin teklifini alıp karşılaştırabilirsinizde.

Gönderildi : 03/11/2010 23:08

(@nejatasci)
Gönderiler: 34
Trusted Member

Bu resimleri daha önce çalıştığım bir yer için çizmiştim draft çizimler ama işinizi görür

Gönderildi : 04/11/2010 00:38

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Hepinize çok teşekkür ederim önerileriniz için.

Birazda cluster bölümünde gereken önerileri aldığım da daha iyi olacaktır benim için....

İyi çalışmalar dilerim...

Gönderildi : 04/11/2010 05:51

(@www-rizasahan-com)
_

Biz teşekkür ederiz umarım size sorun yaşatmayacak iş yerinizdede herkesin işini görebilecek ideal bir sistem tasarlarsınız.

Gönderildi : 04/11/2010 11:24

Paylaş: