Forum

Domaine join olamıy...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domaine join olamıyorum

10 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
595 Görüntüleme
(@SerdarGuley)
Gönderiler: 123
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Yeni bir server kurulumu gerçekleştirdik. Ad,dhcp,dns vs. kuruldu fakat vista client"i domaine alamıyorum dns iki yönlü çözümleme yapıyor hem server tarafından hemde client tarafından ama domain ismini pingleyemiyorum sorunu nasıl giderebilirim. XP clientim yok deneyemedim...... 

Gönderildi : 24/05/2008 11:24

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam.

Server üzerindeki güvenlik duvarı, varsa firewall ve antivirüs yazılımlarını kontrol edin. (ping istekleri ve erişim için)

Client ın server'a fiziksel olarak erişebileceğinden emin olun.

domain join işlemini netbios isminden deneyin.

Gönderildi : 24/05/2008 12:27

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Yeni bir server kurulumu gerçekleştirdik. Ad,dhcp,dns vs. kuruldu fakat vista client"i domaine alamıyorum dns iki yönlü çözümleme yapıyor hem server tarafından hemde client tarafından ama domain ismini pingleyemiyorum sorunu nasıl giderebilirim. XP clientim yok deneyemedim...... 

Merhaba  , yazacağım adımları kontrol ederseniz  sorunu çözebilirsiniz .

1.  söz konusu client pc yi domaine alırken  domainin tam adını yazarak deneyin  domain netbios name değilde tam adı örnek  : cozumpark.local gibi.

2.  aynı client pc de  >  my computer >  properties >  computer name > Change > more >  primary  dns suffix of this computer  alanının boş olmasını sağlayın    .

3. aynı client pc de  start >  run > ipconfig /flushdns   yazın  ve  ip address dns address configurasyonlarınızı doğru olarak ayarlayın DNS adresi olarak  DC nin ipsini girmeyi unutmayın bunu yaptıktan sonra ipconfig  /flushdns  >  ipconfig /registerdns   komutlarını  cmd de çalıştırın 

4.  domainde oluşturduğunuz user ın  şifresini password policy e uygun olarak atayın ve  user ı creat etme aşamasında password ekranında  ilk tik olan  user must change password at next logon tikini atmayın  ! 

5 .  bu şekilde domaine almayı deneyin yine alamazsanız pc nin  computer name ini değiştirerek restart edin .

6 . bu işlemler sonucundada domaine alamazsanız active directory users and computers >  üzerinde  bir computer account  yaratın örnek bu pcnin adı client01 ise bu şekilde yaratın  bu client pc için  ve böyle deneyin sonucu bizimle  paylaşırsanız seviniriz ..

7. domain ismini xp ve dğier clientlarda pingleyebildiğinizden emin olun .

Gönderildi : 24/05/2008 14:27

(@SerdarGuley)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Arkadaşlar ilginize teşekkür ederim sorun çözüldü. Ben domainin tam ismini yazarak join olmaya çalışıyordum (örnek : cozumpark.local gibi) sadece cozumpark yazınca kabul etti işin ilginç tarafı. Tekrar teşekkürler....

Gönderildi : 25/05/2008 23:34

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

Geri  bildiriminiz için biz Teşekkür ederiz  ..

Gönderildi : 25/05/2008 23:56

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba

Arkadaşlar ilginize teşekkür ederim sorun çözüldü. Ben domainin tam ismini yazarak join olmaya çalışıyordum (örnek : cozumpark.local gibi) sadece cozumpark yazınca kabul etti işin ilginç tarafı. Tekrar teşekkürler....

netbios name ile join edebiliyorsanız DNS te sorun var demektir. Çünkü cozumpark.local DNS tarafından çözümenir, ama sadece Cozumpark Netbiosname dir.

Bu durumda DNS SRV kayıtlarınızda sorun var...

Gönderildi : 26/05/2008 01:16

(@SerdarGuley)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet dns teki sorunu giderdim. Ama birkaç oldu bu sorunu yaşıyorum çözüyorum ama bilinçli olarak yaptığımı zannetmiyorum. Bu dns "in doğru yapılandırılması nasıldır yıllardır birçok kez dns kurdum ama çoğu zaman ilk kuruluşta problem yaşadım mutlaka üzerinde oynama yapınca sorunlar düzeldi. Kısaca değinmek gerekirse ben ad kurarken dns "i otomatik yapılandırması şeklinde ayarlıyorum acaba bu en uygun dns kurulumumu yoksa ad "yi kurduktan sonra manuel kurmakmı? Birde dns"te nslookup yaptığım zaman isim ve ip bazında çözümleme yapıyorsa bu o dns "in doğru çalıştığını göstermezmi. Yada bilmediğim başka ayar yapmam gereken yerler varmı. Teşekkür ederim.....

Gönderildi : 26/05/2008 02:15

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204

(@TolgaKorkut)
Gönderiler: 1
New Member

bir çok kişi aynı problemden bahsetmiş bende yabancı bir siteden öğrendiğim çözümü sizlerle paylaşayım,ilk önce yaşanan problemin tanımı şu şekilde ;AD ve DC kurulu bir 2008 servere  xp kurulu clientlerdan hiç problemsiz şekilde join olunabilirken, w7 veya vista kurulu bir client makineyi domain e dahil etme sırasında kullanıcı adı ve şifre girildikten sonra alınan anlamsız DNS hatası alınıyor, çözümü ise çok basit client olan makine nin ip yapılandırmasına gidip serverin ip sini 1.dns kısmına eklemek,tekrar denediğinizde domain e join olabildiğinizi göreceksiniz,işin komik tarafı makineyi bir kez join ettikten sonra dns lerden ip yi kaldırsanızda join olmaya devam ediyor,

Gönderildi : 08/10/2011 20:02

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

bir çok kişi aynı problemden bahsetmiş bende yabancı bir siteden öğrendiğim çözümü sizlerle paylaşayım,ilk önce yaşanan problemin tanımı şu şekilde ;AD ve DC kurulu bir 2008 servere  xp kurulu clientlerdan hiç problemsiz şekilde join olunabilirken, w7 veya vista kurulu bir client makineyi domain e dahil etme sırasında kullanıcı adı ve şifre girildikten sonra alınan anlamsız DNS hatası alınıyor, çözümü ise çok basit client olan makine nin ip yapılandırmasına gidip serverin ip sini 1.dns kısmına eklemek,tekrar denediğinizde domain e join olabildiğinizi göreceksiniz,işin komik tarafı makineyi bir kez join ettikten sonra dns lerden ip yi kaldırsanızda join olmaya devam ediyor,

Merhaba,

Yukarıdaki makale referans olarak verildiğinde, bahsettiğiniz işlemler makalede geçmektedir. Vista ve Windows 7 lerde bahsettiğinizden ziyade bazen windows firewall açık olduğunda da kesmektedir.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 13/10/2011 14:40

Paylaş: