Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

hata mesajı

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
2,334 Görüntüleme
(@maydin38)
Gönderiler: 90
Estimable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar bende sistemde 3 adet server var bunlardan

1. server 2008 standard r2 ve üzerinde ac kurulu ve dhcp server var.

2. 2003 sbs server buda ikincil domain controlers olarak ekli.

3. server 2003 ve sadece ac ye kullancı olarak ekli ve üzerinde mail server kurulu.

ben 2. serveri 1. servera domain controlers olarak bagladıktan sonra 3. serverda aşagıdaki hatayı alıyorum ve 2. server belli aralıklarla kendini kapatıyor.

"one or more domain controllers do not meet the licensing requirements."  sebebi nedir aceba.

bana yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 25/10/2010 16:18

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba serverin işletim sistemi versiyonu nedir 2003-2008?
Lisansı aktif ettinizmi?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/10/2010 16:29

(@maydin38)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba serverin işletim sistemi versiyonu nedir 2003-2008?
Lisansı aktif ettinizmi?

hocam versiyonlar yukarıda yazıyor. ve lisansı aktif edildimi derken kapanan server kaç yıldan beri çalışıyor saten hiç bir sorun yoktu. ad ye geçince sorun oldu.

Gönderildi : 25/10/2010 17:03

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Kapanan serverin eventlerinde bu olayla ilgili olarak tutulan logu paylaşırmısınız?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/10/2010 17:26

(@maydin38)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hata mesajı bu kapanan server 2 nolu server ama bu hata mesajının çıktıgı server 3 nolu server.

aşagıdada bu olayla ilgili oldugunu sandıgım log var. 

Güvenlik ilkeleri uyarıyla yayıldı. 0x534 : Kullanıcı hesap adlarıyla güvenlik kimlikleri arasında hiçbir eşleştirme yapılmadı.

Bu sorun için http://support.microsoft.com adresinden gelişmiş yardım alabilirsiniz. "Troubleshooting 1202 events" konusunu arayın.

Hata 0x534, bir veya daha fazla Grup İlkesi nesnesindeki (GPO) bir kullanıcı hesabı bir SID olarak çözülemediğinde oluşur. Bu hata büyük olasılıkla, bir GPO'nun Kullanıcı Hakları veya Sınırlı Gruplar dalında başvurulan yanlış yazılmış veya silinmiş bir kullanıcı hesabından kaynaklanıyor. Bu olayı çözmek amacıyla aşağıdaki eylemleri gerçekleştirmesi için bir yöneticiye başvurun:

1. Bir SID'ye çözülemeyen hesapları belirleyin:

Komut satırında şunu yazın: FIND /I "Cannot find" %SYSTEMROOT%\Security\Logs\winlogon.log

FIND çıktısında "Cannot find" ifadesini izleyen dize, sorunlu hesap adlarını belirler.

Örnek: Cannot find KemalEtikn.

Bu durumda, "KemalEtikn" kullanıcı adı için SID belirlenememiştir. Büyük olasılıkla bunun nedeni, hesap silinmiştir, yeniden adlandırılmıştır veya farklı yazılmıştır (örn. "KemalEtikan").

2. Sorunlu hesap içeren Kullanıcı Hakları, Sınırlı Gruplar ve Kaynak GPO'ları bulmak için RSoP'yi kullanın:

a. Başlat -> Çalıştır -> RSoP.msc
b. Computer Configuration\Windows Settings\Security Settings\Local Policies\User Rights Assignment ve Computer Configuration\Windows Settings\Security Settings\Local Policies\Restricted Groups içindeki sonuçlarda kırmızı X ile işaretli hata olup olmadığını gözden geçirin.
c. Kırmızı X ile işaretli Kullanıcı Hakkına veya Sınırlı Gruba karşılık gelen ve sorunlu ilke ayarını içeren GPO, "Kaynak GPO" adlı sütunda listelenir. Hata oluşturan Kaynak GPO'larını bulunduran Kullanıcı Haklarını ve Sınırlı Grupları not edin.

3. Çözümlenmemiş hesapları Grup İlkesi'nden kaldırın

a. Başlat -> Çalıştır -> MMC.EXE
b. Dosya menüsünden "Ek Bileşen Ekle/Kaldır" seçeneğini seçin
c. "Ek Bileşen Ekle/Kaldır" iletişim kutusunda "Ekle..." seçeneğini seçin
d. "Tek Başına Ek Bileşen Ekle" iletişim kutusunda, "Grup İlkesi" seçeneğini seçin ve "Ekle" düğmesini tıklatın
e. "Grup İlkesi Nesnesi Seç" iletişim kutusunda "Gözat" düğmesini tıklatın.
f. "Grup İlkesi Nesnesine Gözat" iletişim kutusunda "Tümü" sekmesini tıklatın
g. 2. adımda belirlenen tüm kaynak GPO'ları yine 2. adımda kırmızı X ile işaretlenen Kullanıcı Hakları ve Sınırlı Grupları düzeltin. Bu Kullanıcı Haklarını veya Sınırlı Grupları düzeltmek için 1. adımda belirlenen sorunlu hesaplara başvuruları kaldırabilir veya bu başvuruları düzeltebilirsiniz.

Ek bilgi için http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp adresindeki

Gönderildi : 25/10/2010 18:18

(@maydin38)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hocam sorunu çözdüm sanırım. 2.server 2003 sbs ya o ikincil olarak domain controler olmuyormuş. bende ya makinayı yeniden kuracagım yada kontroler olarak degilde normal user olarak domaine dahil edecegim. bilmem dogrumudur.

Gönderildi : 25/10/2010 18:34

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba haklısınız sbs ortamı için dediğiniz doğru.

Gönderildi : 25/10/2010 18:38

Paylaş: