Forum

File Server 'e Mac ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

File Server 'e Mac ten dosya atarken dosyadaki isim sorunu

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
603 Görüntüleme
(@HakanMollaahmetoglu)
Gönderiler: 51
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar 

Şirkettim de server 2003 x64 File server kullanıyorum  3 adet mac client bulunmaktadır. Mac ler file server'a dosya atarken dosyanın ismi 31 karakterin üstündeyse dosyayı kopyalamıyor fakat dosya ismi 31 karakterin altındaysa sorun yok dosyayı kopyalıyor.

bu sorunumu nasıl çözebilirim file server üstünde dosya isimleri hakkında bir ayar varmı acaba

Not: Xp Client larda bir sorun yok onlar uzun dosya isimleriyle cok rahat bir şekilde calışıyor

Yardımlarınız için Teşekkür ederim 

Gönderildi : 08/10/2010 17:53

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Fileserver xp'lerde sorun yaşamıyor dediğinize göre sorun mac'lerden kaynaklanıyor gibi duruyor.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 08/10/2010 18:26

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Windows Mac tan dosya kopyalarken windows  bazi karakterleri tanimadigi mac dosya karakterlerini kendi firmatina cevirmeye calisiyor.3.party program kullanarak sorunu cozebilirsiniz.  Ama biraz zahmetli olabilir 2003 destegi varmi bilmiyorum. Ama xp de calisiyor. Once xp atarsaniz daha sonra script yardimiyla file servere kopyalayabilirsiniz

http://download.cnet.com/MacNames/3000-2248_4-14955.html?tag=mncol;1

Gönderildi : 08/10/2010 19:52

(@HakanMollaahmetoglu)
Gönderiler: 51
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar öncelikler herkeze teşekkür ederim 🙂 

Mac bilgisayarların AFP protocol ile bağlandığı zaman 31 karakter ve 2 GB boyutlu dosyaları kopyalıya biliyorsunuz bunu tek bir çözumu oda dosya isimleri 31 karakteri geçmiyecek ve dosya boyutuda max. 2 Gb olmalıdır.  

aslında bir yöntem daha olması gerekiyor oda şuki file server'a eyer olurda smb protocol kurup smb ile maclerle haberleşme sorunu unix tabanlı çözebilirseniz bu sorunu oltadan kaldıra bilirsiniz gibime geliyor fakat diyer sayfalarda okuduğum kadarıyla söylüyorum mac dosyları aynı zamanda kopyalarken yanına bir gizli dosya daha kopyalıyor ve asıl dosyanın bilgileri o dosyanın içnde bulunuyor smb protocol ile  kopyalarken o gizli dosyaları kopyalamıyor ve bu yuzden dosyalar bozuluyor server ile mac arasında smb protocol sorunu çözebilirseniz bu sorunuda çözmüş olabilirsiniz ve mac ile microsoft sorunsuz bir şekilde haberleştire bilirsiniz 🙂

Saygılarımla Kolay gelsin  

Gönderildi : 08/10/2010 21:37

Paylaş: