Forum

Server 2008 AD i...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2008 AD için birkaç ipucu istiyorum.

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
358 Görüntüleme
 FCO
(@fco)
Gönderiler: 28
Trusted Member
Konu başlatıcı

Lise son sınıf bilgisayar bölümü öğrencisiyim. Okuldaki bilgisayar laboratuarına Active Directory sistemini kurdum. Win Server 2008 ve Windows 7 istemciler bulunuyor. Birkaç noktada sıkıntı yaşıyorum.

AD ile her kullanıcılarının belgelerim klasörünü sunucuda tutup, hangi bilgisayarda oturum açarsa açsın belgelerinin gelmesini sağlayabilir miyiz? (Visual Studio projelerinin kaybolmaması için) Bunu nasıl yapabiliriz?

AD ile kullanıcıların ne yaptığının logunu tutabilir miyiz? Bunu oturum açma saatleri olarakta yapabiliriz yani şu saatte oturum açtı şu saatte kapattı gibi. Ben bunu Log on ve Log off scriptlerle sunucuya txt oluşturma yöntemiyle yapıyorum fakat daha kolay bir yöntem var mı? 

Son olarak AD ile internete çıkışı engelleyebilir miyiz ya da ne yazarsa yazsın hangi adrese girerse girsin farklı bir adrese yönlendirebilir miyiz?

Gönderildi : 02/10/2010 16:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Evet bunu yapabilirsiniz buna roaming profile deniyor ve portal üzerinde makalesi mevcut.

Evet oturum açma ve kapama olaylarnı hatta eriştikleri dosyaları bile loglayabilirsiniz ki bu konudada portal üzerinde makale mevcut.

AD ile bunu yapamazsınız bunu internet gateway ürünleri ( firewall , adsl modem veya router, proxy server vb cihazlar veya ürünler ile ) kullanmalısınız.

En kolayı ve ücretsizi proxy server olacaktır.

Yine kullanacağınız ürüne göre portal üzerinde makale bulmanız mümkün.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/10/2010 17:29

FCO
(@fco)
Gönderiler: 28
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam yanıtınız için teşekkürler. Roaming Profile işini hallettim fakat "AD ile her kullanıcılarının belgelerim klasörünü sunucuda tutup, hangi bilgisayarda oturum açarsa açsın belgelerinin gelmesini sağlayabilir miyiz? (Visual Studio projelerinin kaybolmaması için) Bunu nasıl yapabiliriz?" ile ilgili makaleyi bulamadım.

Gönderildi : 02/10/2010 21:25

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/27/roaming-user-profiles-nas-l-yap-land-r-l-r.aspx  makaleyi inceleyebilirsiniz

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 02/10/2010 21:40

Paylaş: