Forum

2008 serverde ftp &...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2008 serverde ftp üzerinde bunu yapmak mümkün mü?

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
395 Görüntüleme
(@RamazanBURCAKBAS)
Gönderiler: 117
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

2008 standart üzerinde ftp server yüklü. Yapmak istediğim şu.

1) Lokaldeki kullanıcılar ftpye şifresiz ulaşacaklar.

2) Dışarıdaki kullanıcılar benim belirlediğim şifre ile giriş yapabilecekler.

Bunu yapmam için nasıl bir konfigürasyon yapmam gerek?

Saygılarımla, 

Gönderildi : 28/09/2010 01:38

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba file zillla kullanmanızı öneririm.Local için ftp klasörlerine yetkisi olacak kişilere ntfs izinleri ile izin verirsiniz şifresiz olarak girerler.Dışarıdan
bağlanacak olan kullanıclar hangi klasöre hangi username hangi password ile bağlanacak ise bunu siz tayin edebilirsiniz.
Makalesi , http://www.cozumpark.com/blogs/3party/archive/2008/05/14/filezilla-ftp-server.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/09/2010 01:53

(@RamazanBURCAKBAS)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba file zillla kullanmanızı öneririm.Local için ftp klasörlerine yetkisi olacak kişilere ntfs izinleri ile izin verirsiniz şifresiz olarak girerler.Dışarıdan
bağlanacak olan kullanıclar hangi klasöre hangi username hangi password ile bağlanacak ise bunu siz tayin edebilirsiniz.
Makalesi , http://www.cozumpark.com/blogs/3party/archive/2008/05/14/filezilla-ftp-server.aspx

Rıza bey cevabınız için teşekkür ederim. Filezillayı deneyeceğim. Ancak windows üzerinde bir servis olarak ftp sunulmuşsa başka bir program

kullanmadan bunu yapmak istiyorum.  

Gönderildi : 28/09/2010 02:10

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Bu tabiki sizin tercihinize kalmış Ramazan bey bahsettiğim ürün free bir ürün.Windows server üzerinden yapacağım derseniz klasörleri paylaşıma açarak security izinlerinden kimin erişeceğini belirleyebilirsiniz.Dış taraf için ise yine gerekli user ve password işlemlerini yapabilirsiniz.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/09/2010 02:13

(@RamazanBURCAKBAS)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bu tabiki sizin tercihinize kalmış Ramazan bey bahsettiğim ürün free bir ürün.Windows server üzerinden yapacağım derseniz klasörleri paylaşıma açarak security izinlerinden kimin erişeceğini belirleyebilirsiniz.Dış taraf için ise yine gerekli user ve password işlemlerini yapabilirsiniz.

Saygılarımla.

Rıza bey kusura bakmayın bu saatte kafam durmuş olabilir. Ben security izni veriyorum fakat kullanıcı bağlanırken kullanıcı adı ve şifre soruyor benim istediğim bu kullanıcı direkt ftpye erişebilsin 

Gönderildi : 28/09/2010 02:22

(@www-rizasahan-com)
_

Ben içerideki kullanıcılara ftp üzerinden değilde localden klasöre erişim yetkisi vermenizi önermiştim.Diğer türlüde sizin dediğiniz gibi yine olabilir.Basit bir account ve şifre tanımlayın kullanıcı bağlanırken şifresini kayıt etsin bir dahaki sefere sorunsuzca erişsin.İçeridekileri ftp üzerinden neden bağlamak istiyorsunuz özel bir sebebimi var?

Gönderildi : 28/09/2010 02:35

(@RamazanBURCAKBAS)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ben içerideki kullanıcılara ftp üzerinden değilde localden klasöre erişim yetkisi vermenizi önermiştim.Diğer türlüde sizin dediğiniz gibi yine olabilir.Basit bir account ve şifre tanımlayın kullanıcı bağlanırken şifresini kayıt etsin bir dahaki sefere sorunsuzca erişsin.İçeridekileri ftp üzerinden neden bağlamak istiyorsunuz özel bir sebebimi var?

Evet lokalde kurulu bir program güncelleme yaparken buradaki ftpyi kullanıyor. Cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. 

Gönderildi : 28/09/2010 11:23

(@www-rizasahan-com)
_

Ben teşekkür ederim Ramazan bey.

Gönderildi : 28/09/2010 12:02

(@RamazanBURCAKBAS)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sorunu firewall üzerinden halletttim. Firewall a bağlantı yapacakların ipsini tanımlayarak sadece onların erişmesini sağladım.

Tekrardan teşekkürler. 

Gönderildi : 28/09/2010 16:35

Paylaş: