Forum

Adc ve dc problemi

Bildirimler
Hepsini Temizle

Adc ve dc problemi

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
530 Görüntüleme
(@OnurKahveci)
Gönderiler: 36
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Kurum olarak DC ve ADC yapımız mevcuttur. Kullanılan işletim sistemleri Widows 2003 Server Std. dır. DC server üzerinde IAS hizmet vermektedir. Kullanıcılarımız wireless ile bağlantı kurarlar iken RADIUS üzerinden Authenticate olmaktadırlar. Son zamanlarda DC ve ADC server Replication problemleri ile karşılaştım. Son birkaç gündür de ADC üzerinden Users and Computers ta Operation Maters rollerine bakmak istediğimde Operation Master bölümünde ERROR gördüm. İşlemi fazla uzatmadan ADC yi ortamdan kaldırıp, en baştan temiz bir şekilde ADC kurmak ve o makineyi DC yapıp üzerine de IAS ı tekrardan kurup düzenli bir çalışma olmasını istiyorum. Fakat ADC yi ortamdan kaldırmak için Metadata Cleanup kullanmak istediğimde server`a connect olamıyorum. "DsBindW error 0x6ba(The RPC server is unavailable.)" diye bir hata alıyorum. Bu sorunlu ADC yi ortamdan ne şekilde kaldırabilirim. dcpromo /forceremoval ile kaldırmak istediğimde ise aynı servera tekrar ADC kuramıyorum. DC ye zarar vermeden yeni bir ADC kurup, replikasyonu düzgün olduktan sonra rolleri taşıyıp DC olmasını sağlayacağım. Adım adım uygulamam gereken şeylerle izlemem gereken yolu tarif edecek arkadaşların cevaplarını bekliyorum.

Şimdilik teşekkür ederim.

Gönderildi : 21/09/2010 01:45

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba,

1)DC - ADC arasındaki replication trafiğini düzeltme yoluna gidebilirsin.Replmon ile durumu monitoring edebilirsin.

2)Ortama 3.bir ADC kurup FSMO rollerini buraya atabilir, sonrasında problemli olan 2.ADC'yi kaldırabilirsin.

3)Metadata cleanup'ın mutlaka işe yaraması lazım, olmadı arkada iz bırakmayacak şekilde manuel kaldırma methodlarını tercih edilebilir.

Gönderildi : 21/09/2010 12:48

(@OnurKahveci)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Öncelikle cevap için teşekkürler. Metadata Cleanup işe yaraması gerekiyor fakat DC ye bağlantı kuramadığımdan sorun yaşıyorum. Büyük ihtimalle RPC iletişim hatası ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Manuel kaldırma yöntemlerinden kastınız Site and Services altındaki ADC yi manuel olarak silme işlemi midir ? Yada direkt olarak manuel nasıl kaldırabilirim ? ADC yi kaldırdıktan sonra aynı makine üzerine yeni bir ADC kurmayı planlıyorum. Çünkü Anti Virüs Server sistemi bunun üzerinde. Ayrıca IAS ı da buraya taşıyacağım.

Gönderildi : 21/09/2010 18:47

(@Anonim)

Merhabalar,

Öncelikle cevap için teşekkürler. Metadata Cleanup işe yaraması gerekiyor fakat DC ye bağlantı kuramadığımdan sorun yaşıyorum. Büyük ihtimalle RPC iletişim hatası ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Manuel kaldırma yöntemlerinden kastınız Site and Services altındaki ADC yi manuel olarak silme işlemi midir ? Yada direkt olarak manuel nasıl kaldırabilirim ? ADC yi kaldırdıktan sonra aynı makine üzerine yeni bir ADC kurmayı planlıyorum. Çünkü Anti Virüs Server sistemi bunun üzerinde. Ayrıca IAS ı da buraya taşıyacağım.

Manuel'den kastım, Site and Services,Register,vs.. gibi yerlerin tamamından elle silmektir.Aslında biraz sancılı bir olay ama en son ihtimal.

Farklı bir makina'ya farklı bir isimle 2.ADC kur.Daha sonra asıl kaldırmak istediğini decomission edersin.

Gönderildi : 22/09/2010 14:00

(@OnurKahveci)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Problem çözüme ulaşmıştır. Uygulamış olduklarım aşağıdadır;

1-) ADC ile iletişim kuramayan DC nin network ile iletişimini tamamen kestim.
2-) ADC üzerinde "ntdsutil" aracını kullanarak rollerin kendi üzerinde olmasını, artık kendisinin DC olmasını sağladım.
3-) ADC nin rolleri tamamen üstlendiğinden(PDC olduğundan) emin olduktan sonra Sites and Services`tan Global Catalog olmasını sağladım.
4-) DC olan makineyi manuel olarak Users and Computer ve Sites and Services altından sildim.
5-) Son olarak IAS ı kurup, Radius clientleri oluşturup, Policy leri oluşturduktan sonra Wireless LAN Controller üzerinden Radius ayarlarını gerçekleştirdim. Ayrıca eski RPC hatası veren DC serverı da formatladım. Sistem sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 23/09/2010 02:50

(@Anonim)

Merhabalar,

Problem çözüme ulaşmıştır. Uygulamış olduklarım aşağıdadır;

1-) ADC ile iletişim kuramayan DC nin network ile iletişimini tamamen kestim.
2-) ADC üzerinde "ntdsutil" aracını kullanarak rollerin kendi üzerinde olmasını, artık kendisinin DC olmasını sağladım.
3-) ADC nin rolleri tamamen üstlendiğinden(PDC olduğundan) emin olduktan sonra Sites and Services`tan Global Catalog olmasını sağladım.
4-) DC olan makineyi manuel olarak Users and Computer ve Sites and Services altından sildim.
5-) Son olarak IAS ı kurup, Radius clientleri oluşturup, Policy leri oluşturduktan sonra Wireless LAN Controller üzerinden Radius ayarlarını gerçekleştirdim. Ayrıca eski RPC hatası veren DC serverı da formatladım. Sistem sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar.

Sevindim Kolay Gelsin.

Gönderildi : 23/09/2010 14:10

Paylaş: