Forum

HP ML330 Server İşl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

HP ML330 Server İşletim Sistemi Kurulumu ?

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
513 Görüntüleme
(@ibrahimCALISKAN)
Gönderiler: 39
Trusted Member
Konu başlatıcı

Herkese selamlar,

Bu foruma ve sistem yöneticiliği alanına yeni giriş yapmaya çalışıyorum, tabi sizin gibi profesyonel olarak değilde hobi olarak. Benim yeni atandığım okulumda HP ProLiant ML330 Server var fakat bu server hakkıyla kullanılmamış atıl durumda duruyor ve ben bu server a işlevsellik kazandırmak istiyorum. Daha önceden düzgün kullanılmadığı için servisler ve ayarlar rastgele baştan sağma yapılmış. Bu sebepten işletim sistemini baştan kurup öğrendikçe servera roller eklemeyi düşünüyorum (TerminalServer, File Server, IIS gibi).

Malum bu serverin ne cd si kalmış ne başka bişeyi, sadece kendisi var. Ben bu servera üzerinde gelen server 2003 lisansı ile yani işletim sistemini nasıl kurabilirm ? Yardımcı olursanız şimdiden teşekkürler...

Gönderildi : 17/09/2010 14:25

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

İşletim sistemi için 2003 cd-Dvd'niz var mı?

Gönderildi : 17/09/2010 18:24

(@ibrahimCALISKAN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

İşletim sistemi için 2003 cd-Dvd'niz var mı?

Bu server ile gelen değilde diğer yollardan elde edilmiş olarak var...

Gönderildi : 17/09/2010 18:44

(@huseyinbagdadioglu)
Gönderiler: 177
Estimable Member

Merhaba , HP serverların genellikle işletim sistemlerini kurmanız için driverların ve gerekli update paketlerinin olduğu  Smart Start adında cd 'leri vardır. Bu cd'ler ile gerekli işlemleri yapabilir ve İşletim sisteminizin kurulumunu da bu Smart Start cdleri yardımı ile yükleyebilirsiniz. Serverınızın tam olarak modelini paylaşırsanız  İşletim sistemi kurulumundan önce raid kartınız var ise raid conf. vb sıralamalar  hakkında yardımcı olabiliriz.

Gönderildi : 17/09/2010 18:49

(@ibrahimCALISKAN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba , HP serverların genellikle işletim sistemlerini kurmanız için driverların ve gerekli update paketlerinin olduğu  Smart Start adında cd 'leri vardır. Bu cd'ler ile gerekli işlemleri yapabilir ve İşletim sisteminizin kurulumunu da bu Smart Start cdleri yardımı ile yükleyebilirsiniz. Serverınızın tam olarak modelini paylaşırsanız  İşletim sistemi kurulumundan önce raid kartınız var ise raid conf. vb sıralamalar  hakkında yardımcı olabiliriz.

Server ın modeli: HP ProLiant ML330 G3

ilk mesajımdada dediğim gibi sunucunun hiçbir cd veya kitapçığı yok. Belki aynı sunucunun belirttiğiniz cd'leri elinde olan varsa adresimi verip kargo ile kopyalarını isteyebilirim.

Gönderildi : 17/09/2010 19:11

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

HP ile irtibata geçip yardım alabilirsiniz. İnternet üzerinden'de download edebilirsiniz sanırım.

www.hp.com

Gönderildi : 17/09/2010 19:17

(@ibrahimCALISKAN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

HP ile irtibata geçip yardım alabilirsiniz. İnternet üzerinden'de download edebilirsiniz sanırım.

www.hp.com

HP laptopların işletim sistemi dvd lerini yanında vermeyip ayrıca istendiğinde hatırı sayılır para talep eden bir firma olunca biraz baktım ama tam araştırmadım 🙂

Aslında sonuçta bu server okulda kullanılacak ve malum microsoft m.e.b. kurumlarında lisans olayını pek aramayan bir firma. Ben bu servera lisanssız olarak işletim sistemi kursam acaba sıkıntı çıkarırmı? Yani lisanslı olmuş lisanssız olmuş pek farkedermi. tahminim sadece terminal olayında sıkıntı çıkarır, zaten server 2003 standart üzerinde sanırım 5 kullanıcı için lisans var sadece.....

Gönderildi : 17/09/2010 19:23

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

(@ibrahimCALISKAN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareIndex.jsp?lang=tr&cc=tr&prodNameId=3279701&prodTypeId=15351&prodSeriesId=316573&swLang=8&taskId=135&swEnvOID=1005#7813

SMART start cd linki

Hemen indiriyorum, sonucu yine buraya yazacağım...

Gönderildi : 17/09/2010 19:27

Paylaş: