Forum

Windows 2003 Server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 2003 Server Genel

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
488 Görüntüleme
(@x_cem)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaslar ben web hostinglik konusunda bazi arastirmalar yaparken bir forumda soyle bir yazi ile karsilastim;

"Soru:

PHP ile sunucumuzdaki müşterilerimizin Domain name server'larını değiştirebileceği, domain satın alma talebinde bulunabileceği bir panel yazmak istiyoruz nasil yapabiliriz

Cevap

Sunucudaki herşeyi tek bir veritabanına bağlayın, PHP ile veritabanlarına müdahale edin..

Mesela DNS'ı, verileri, MySQL veya bir başka veritabanında tutacak şekilde konfigüre edin, daha sonra PHP ile bu veri havuzuna müdahale edin..

Elektronik Posta, Web ve / veya Uygulama sunucularınıda aynı şekilde veritabanıyla entegre çalışır hale getirin sonra bu veritabanına PHP ile müdahale edin..

Sunucu konfigürasyonları konusunda iyi değilseniz, yük dengeleme, kümeleme, sanal sunucu gibi işlemler konusunda bilgili değilseniz ileride sorunlar yaşayabilirsiniz.."

Bu yapi olusturula bilinir mi?

Eger bu yapi yapilabiliyorsa  Yük dengeleme, kümeleme, sanal sunucu nasil bi ayarlama yapilmali  artilari eksileri neler olabilir?

Herkese Simdiden Tesekkurler,

Gönderildi : 19/05/2008 00:16

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam.

PHP ile sunucumuzdaki müşterilerimizin Domain name server'larını değiştirebileceği, domain satın alma talebinde bulunabileceği bir panel yazmak istiyoruz nasil yapabiliriz

bu zaten kullanılan bişey. Hosting firmaları bu şekilde çalışıyor..

Yük dengeleme, kümeleme, sanal sunucu nasil bi ayarlama yapilmali  

Bunlar sistemin devamlılığı için önerilen yapılardır. İlk sorduğunuzla alakası yok yani.

Domainleri host ettiğiniz sunucuların, sürekli UP (online, hizmet verebilir) durumda olması için kullanılabilir.

Gönderildi : 19/05/2008 14:34

(@x_cem)
Active Member
Konu başlatıcı

Tekrar Merhaba;

Benim asil ogrenmek istedigim DNS'ı verileri, MySQL veya bir başka veritabanında tutacak şekilde konfigüre edilmesi olabilirmi soylediginize gore olabiliyormus bunun nasil yapildigina dair bir bilginiz varmi yada onerebileceginiz bir kaynak varmi.

Bu yapi kurulduktan sonra veri tabanina bir domainle ilgili kayit girildiginde DNS server bunu algiliyormu yoksa DNS restart ettirmek gerekiyormu?

Tesekkurler.

Gönderildi : 19/05/2008 18:22

(@serhatakinci)
Famed Member

DNS 'e host kaydı girmek basit bir işlemdir. Bu işlem için WEB Paneli ile DNS'i ortak bir veri tabanına bağlamak zorunda değilsin. Kaldı ki Windows DNS servisi kendi veritabanını tutar.

Senin yazacağın Web paneli, DNS sunucusu üzerinde "dnscmd NS1 /RecordAdd zoneismi A 85.85.85.85" gibi bir komut çalıştırabilmeli. Yani kullanacağın komut dnscmd . Parametreleri ve bilgi için buraya bakabilirsin.

Kaydı girdiğinde DNS bunu algılar, restarta gerek yok. Ama DNS ler arasında güncellenmesi zaman alabilir. Bu nedenle internet üzerinde yapılan DNS değişiklikleri için 24 saat süre tanırlar.

Herşey yazacağın web panelinin yeteneğine kalmış açıkçası.

Gönderildi : 19/05/2008 18:52

(@x_cem)
Active Member
Konu başlatıcı

Senin yazacağın Web paneli, DNS sunucusu üzerinde "dnscmd NS1 /RecordAdd zoneismi A 85.85.85.85" gibi bir komut çalıştırabilmeli. Yani kullanacağın komut dnscmd . Parametreleri ve bilgi için buraya bakabilirsin.

Herşey yazacağın web panelinin yeteneğine kalmış açıkçası.

Iste benim sorunum da burda basliyor ben bu sistemi Java tabanli yazmayi planliyorum (plandan ama oteye gidemedim :s ) .net  ile yazsaydim bu dedikleriniz gercekten kolay olurdu.

Benim asil ogrenmek istedigim DNS kayitlarini MySql yada MS SQL veri tabaninda tutabilirmiyim (Ki hala supheliyim tutabilme konusunda sitedeki birbirinden guzel makalelerin hepsini okudum ama hicbirinde bu konun yakinindan bile gecmemis.) tutula biliyorsa bununla ilgili nasil yardimci olabilirisiniz.:) 

Gönderildi : 20/05/2008 03:29

(@serhatakinci)
Famed Member

Windows DNS servisi için konuşuyorum; dns veritabanının mysql üzerinde tutulduğunu ne gördüm nede duydum. Belki yapılabilir ama çok atraksiyon gerekir ki buna deymez.

MySQL yada PostgreSQL üzerinde çalışan MyDNS var. Ücretsiz, ancak unix sistemler üzerinde çalışıyor ve windows dns servisiyle nekadar kıyaslanır bilemiyorum.

Gönderildi : 20/05/2008 15:08

(@x_cem)
Active Member
Konu başlatıcı

Bende Veri tabaninda tutulma olayi konusunda supheliydim!

ama delinin biri kuyuya bi tas atmis misali baska bir forumda okudugum sizinle paylasmak istedim. Arastirmaya devam 🙂 bi sonuca ulasabilirsem ki pek sanmiyorum burda paylasirim...

Dusunceleriniz icin Tesekkuru bir borc bilirim.

Gönderildi : 20/05/2008 18:32

(@serhatakinci)
Famed Member

Sonuca ulaşabilirseniz bekleriz, hoşçakalın.

Gönderildi : 20/05/2008 19:59

Paylaş: