Forum

RRAS üzerinde ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

RRAS üzerinde lan routing uygulaması yardım

35 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
1,119 Görüntüleme
(@gkhnaltnk)
Gönderiler: 42
Trusted Member
Konu başlatıcı

wm ware üzerinde team kurdum 2 tane server 2003 ü lan routing olarak yapılandırdım ama bir türlü bi server dan diğerine ping atamıyorum ıp yapılandırmam aşağıdaki gibidir...

server 1                                                              server 2

iç ip                           dış ıp                                dış ip                                    iç ip

192.168.1.1                192.168.2.1                       192.168.2.2                         192.168.3.1                                    

255.255.255.0             255.255.255.0                    255.255.255.0                     255.255.255.0

gw: 192.168.2.2                 gw: 192.168.2.1

dış bacak lar aynı lan grubunda iç bacaklar farklı lan gruplarında ama bir türlü atamıyorum sadece her makina kendisine ping atıyo karşıdaki server a ping atmıyor

Gönderildi : 08/09/2010 15:27

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

merhabalar,

gördüğüm kadarıyla yapılandırmayı ters yapmışsınız.1. server'in dış ip'si 2.serverin iç ip'si ile aynı networkte olması gerekli.

Gönderildi : 08/09/2010 16:31

(@gkhnaltnk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

şimdi bu resimdeki yapılandırma yanlış mı erdem çilinğiroğlunu video suna göre yaptım da

Gönderildi : 08/09/2010 16:41

(@doganbayraktar)
Noble Member

Anladım,

Dediğim gibi bir terslik var iç'ten alıp dış'a aktarmak router'in görevi zaten benim bildiğim kadarıyla ve yaptığım uygulamalara göre hep bu şekilde yapılandırıyorum.

Birde RRAS server'i restart edip denermisiniz ping akışı var mı routing üzerinde onlarıda paylaşırsanız.

Gönderildi : 08/09/2010 17:02

(@gkhnaltnk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

anladım peki o zaman ip ayarları nasıl olcaka yani benim ilk msj ımda nerler değişecek ...

Gönderildi : 08/09/2010 17:19

(@doganbayraktar)
Noble Member

Aslında yapılandırma da herhangi bir sorun yok servisi kontrol etmelisiniz.

Ben biraz karıştırmışım iç-dış olayını 🙂 birde server imajlarını da kontrol etmelisiniz rras servisinde giden gelen paketler var mı?

Gönderildi : 08/09/2010 18:51

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba bu videonun tamamını izlerseniz lan routing yapma adımalrı içerisinde mevcut.Siz büyük ihtimalle vm ethernetlerde hata yapıyorsunuz.Bu videoyu izlediğinizde aklınızda soru işareti kalmayacak.

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/01/31/video-dhcp-e-itimi.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 08/09/2010 19:01

(@SerdemAKSOY)
Gönderiler: 248
Reputable Member

routera gateway yazmaya gerek yok galiba bildiğim kadarıyla, bende buna benzer bi uygulama etmiştim

router a

iç bacak 192.168.16.1    dış bacak 48.48.48.1

router b

iç bacak 192.168.18.2   dış baacak 48.48.48.2

benim yapılandırmam böyleydi ve sorunsuz çalışmıştı.

Gönderildi : 08/09/2010 19:17

(@gkhnaltnk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar çok teşekkür ederim ilginize ancak sorun henüz çözülmedi Rıza bey linkteki makaleyi izledim zten benim yapılandırmamda video daki gibi atta video yu izleyerek adım adım tekrar yapılandırmam ama sorun yine çözülmedi tea yapısın da sorun yok şöle açıklayım team de 3 lan grubu var 1. grup ta router 1 in iç bacağı 2. grubta router 1 in ve router 2 nin dış bacakları ve 3 bacaktada router 2 nin iç bacağı var aynı video daki gibi video yu defalrca izledim resmen ezberldim Erdem bey video sunda gayet güzel aynı benim gii yapılandırarak ping cevablarını alabilyo ama aynı yapılandırmada ben alamıyorum sorun sizce nerde olabilir 3 ayrı server 2003 cd siyle kurulum yaptım olmadı zaten rras yapılandırılmış olmasından dolayı güvenlik duvarı dadevre dışı yani ıcmp nin engellemesi gibi bi durum da söz konusu değil ki ben yinede rras da güvenlik duvarını dayapılandırıp ıcmp de gelen yankılara izin verdim ama buda çözüm olmadı kullandığım ana sistem win 7 wmware veriyonu 7.0 kendi ana sistemime kadar format atıp yeniden kurdum ama yine olmadı yardımlarınızı bekliyorum isterseniz vide çekip gösterede bilrim...

Gönderildi : 08/09/2010 22:54

(@www-rizasahan-com)
_

Firewall açık olaiblirmi ?Madem her şey tam videoya görede gittim diyorunuz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 08/09/2010 23:58

(@gkhnaltnk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

RRAS kurulu bi server da firewall açık olmuyor ki rıza bey RRAS üzerinde de firewall yapılandırmadım zaten..

Gönderildi : 09/09/2010 00:13

(@www-rizasahan-com)
_

RRas kurarken zaten disable ve stop istiyorda bazen saçmalama yaptığı anlar oldu denemelerde bu nedenle sordum.Erdem beyin videosunu uyguladım diyorsunuz.Yine olmadı diyorsunuz şu an en son durum nedir?

Gönderildi : 09/09/2010 00:22

(@gkhnaltnk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

şu an en son durum router olarak yapılandırılan server lar sadece kendilerine ping atıyo karşı server a ping atmıyolar yani routing işlemi yapılmıyo bence ama rıp üzerine gelip sağ tıklayıp komşuıları göster diyince karşı router ın dış bacak ıp sini görüyo otomatik olarak son durum bu...

Gönderildi : 09/09/2010 00:32

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Ekran görüntüsü alabilir miyim?

Gönderildi : 09/09/2010 01:24

(@gkhnaltnk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ekran Görüntülerini linkleri aşağıda...

Router 1   /

Router 2   /

Team Yapısı   /

Team Yapısını da koydum 2 interface ler dış bacak oluyo ayrıca rras rip komşuları karşı router a ping attığımda yalış yollar sekmesi artıyo ip yapılandırmalrıda resimlerde cmd da gözüküyo saygılar...

Gönderildi : 09/09/2010 02:35

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Konunun muhattabı olarak çok geç yazıyor olduğum için kusuruma bakmayın.

Şimdi bazı noktaları gözden geçirelim. Öncelikle

@Rıza

Herzamankinden farklı olarak bana Erdem Bey demişsin. Sana bey olduğumu hatırlamıyorum. Eskisi gibi Erdem ya da Erdem hoca vb tabirleri tercih ederim. İyi kötü bir hukuk var aramızda.

En başta yapılan hata ki. Benim videom'dan da kaynaklanan bir hatadır. Benim hatamdır. Bu da İç bacaklara Gateway verilmemiş olması. İç networkte bir GW olmazsa bu paket nasıl dışarı çıkacağını bilmiyor demektir. Tekrar bununla ilgili bir hatam olduğu için videomu izleyen sizlerden özür dilerim. Rıza aslında bu sorunu sende yaşamıştın sana telefonda baya uzun uzun anlatmıştım. Hatta videomda sorun olduğunu o zaman farketmiştik. Bunu seninle yapmış olmamıza rağmen unutmuş olman beni düşündürdü !

Herşeyden öte aslında bu videodaki hata güzelde olmuş. Neden kendi videosundaki hataya rağmen kendisini savunuyor demeyin. Ben yaptığım hatayı kabullendim zaten. Sadece şöyle bir mantık kurulabilir. Hani troubleshooting dediğimiz olay;

Aşağıda paylaştığım topolojime göre 

Ben şöyle bir troubleshooting  yapardım. Sakarya-Client'ına gelirim. Ping 192.168.5.100 kendimi ping'ledim. OK? Evet başarılıyım. Sonra ben Switch üzerinden Router'a gidiyorum. Ping 192.168.5.1 OK mi? Evet Router'a da gidiyorum. Demek ki benim Switch ve kablo altyapımda sorun yok. Eğer ki pingleyemeseydim. Ethernet kartından itibaren kablo ve Switch'lere bakmam lazımdı. Tamam bu tarafı aştık. Şimdi 192.168.6.1 pingliyorum. Sizin şuan yapınızda olan problem paket dışarı çıkmıyor? Neden? Çünkü çıkacağı yolu bilmiyor. O zaman diyorum ki. "Ben dışarı çıkamadığıma göre benim dış dünya ya açılmam için bir kapı olan Gateway'imde sıkıntı var." GW giriyorum. Aslında sorun çözüldü ama. Tekrar tekrar hepsini pingliyorum. Yani sağlam bir troubleshooting yapıyorum.

Tekrar tekrar hatalı videomdan dolayı herkese özürlerimi sunuyorum. Ayrıca benimle ilgili bir konu olduğunda beni özel mesaj ile de bilgilendirebilirseniz sevinirim. Çünkü; Onlarca hatta yüzlerce mesajı kontrol ediyoruz. Gözden kaçabiliyor. Bu mesajımdan sonra sorunun son durumu ile ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim. Saygılarımla. İyi bayramlar. 

Gönderildi : 09/09/2010 14:11

(@gkhnaltnk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Erdem hocam öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim fakat bey dediğim için sizi kırdım sanırım bu yüzden çok üzgün olduğumu belirtirim ama emin olun saygımdan dolayı kullandım ben daha çok yeniyim yıllardır merakım olan server larda siz değerli hocalarımdan yardım alarak çeşitli projeliri sanal olarak yapıyorum ve her zaman siz değerli hocalarımdan yardım almayı isterim video lardaki anlatımlarınıza çok beğeniyorum gerçekten anlatım şekliniz öğreticiliğiniz çok güzel bunu için de ayrıca teşekkür ederim. Şimdi asıl konumuza gelirsek ben lan routing yaptım sizin söylediğinize göre ve benim anlayadığım kadarıyla iç bacağın gw ine dış bacağın ıp sini yazmam gerekiyo bunu deneyip tekrar sizi bilgilendireceğim hocam Saygılar...

Gönderildi : 09/09/2010 14:31

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Erdem hocam öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim fakat bey dediğim için sizi kırdım sanırım bu yüzden çok üzgün olduğumu belirtirim ama emin olun saygımdan dolayı kullandım ben daha çok yeniyim yıllardır merakım olan server larda siz değerli hocalarımdan yardım alarak çeşitli projeliri sanal olarak yapıyorum ve her zaman siz değerli hocalarımdan yardım almayı isterim video lardaki anlatımlarınıza çok beğeniyorum gerçekten anlatım şekliniz öğreticiliğiniz çok güzel bunu için de ayrıca teşekkür ederim. Şimdi asıl konumuza gelirsek ben lan routing yaptım sizin söylediğinize göre ve benim anlayadığım kadarıyla iç bacağın gw ine dış bacağın ıp sini yazmam gerekiyo bunu deneyip tekrar sizi bilgilendireceğim hocam Saygılar...

Merhabalar,

Öncelikle size karşı söylenmiş bir şey değildi. Ben Rıza'ya ithafen yazdım. Çünkü bizim onunla yazdığım gibi iyi kötü bir hukukumuz vardı. Önceden Erdem ya da Erdem Hoca vb tabir kullandığı için o mesajı @Rıza şeklinde yani forum kültüründe @sonra kime ithaf olacağını yazarsınız. O şekilde yazdım. Sizinle daha yeni temas kuruyoruz. Bana Erdem Bey, Erdem, Hocam, Abi, Kardeşim gibi sıfatlardan istediğinizi seçerek hitap edebilirsiniz. Ben buna asla takmam. Sadece aradaki hukuk sözkonusu. Anlamışsınızdır.

Ben resimi acele olarak çizdim. Malum misafir vb. IP yapılandırmasını birazdan tamamlayıp tekrar bir resim olarak buraya eklerim ya da mevcut resmi güncellerim. Ama mantık şudur: İç network'ten dışarı çıkarken bağlı olan Router'ın iç bacağını yazarsınız. Yani benim çizdiğim topolojiye göre; Sakarya Client'ından çıkacak bir kişi Gateway olarak Sakarya router'ının iç bacağını yani 192.168.5.1 IP'sini girecektir. Router'ların dış bacaklarına da Gateway yazılmayacak. Resimi çizdikten sonra daha net görülecektir. Saygılarımla. İyi bayramlar.

Gönderildi : 09/09/2010 15:10

(@gkhnaltnk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Erdem hocam çok teşekkür ederim bende sizin bayramınızı kutlarım. şimdi clien ayarlarında sorun yok clien lar kendi networlerindeki server ın hem iç bacağını hemde dış bacağını pingleye biliyor fakat karşı server a atmıyor benim anlamadığım konu ise router ların yani server ların iç ve dş bacağının ip yapılandırması konuda ilk gönderdiğim msj daki gibi ip yapılandırmasıoraya bakarak yanlış lıkları düzeltebilrseniz sorun çözülür diye düşnüyorum yani işin özü 2 router un detaylı iç ve dış bacak ip yapılandırması nı istiyorum eğer size zahmet olmazsa...

Gönderildi : 09/09/2010 15:27

Sayfa 1 / 2
Paylaş: