Forum

2012 R2 - Wsus Bağl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] 2012 R2 - Wsus Bağlantı hatası; Hata:Veritabanı Hatası

20 Yazılar
5 Üyeler
2 Likes
1,967 Görüntüleme
(@mehtagram)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba, WServer 2012 R2 makinama Wsus kurulumu yaptım. Policyleri Dc üzrinden gönderimleri de sağladım fakat iki gün sorunsuz şekilde çalıştıktan sonra her ne sebeptense aşağıdaki hatayı alıyorum. Bu problemi aşan varmıdır? 

Şimdiden teşekkürler

dc hata

Gönderildi : 22/06/2020 15:02

(@enginkosova)
Gönderiler: 375
Üye

Merhaba,

Hata anında alınan event log paylaşabilir misiniz? Bu şekilde yorumlamak çok doğru olmaz.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/06/2020 16:06

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Hocamın dediği gibi log önemli.

Ayrıca Wsus servisi ne durumda? Start gözüküyor mu?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/06/2020 16:31

(@mehtagram)
Active Member
Konu başlatıcı

@enginkosova

Inkedhata LI

En sonki test sırasında ki loglar bu şekilde

Gönderildi : 22/06/2020 16:33

(@enginkosova)
Üye

DB sorunu sql servislerini ve bu servislerin erişebilirliğini kontrol ettiniz mi?

Gönderildi : 22/06/2020 16:43

(@mehtagram)
Active Member
Konu başlatıcı

Wsus bağlantı problemleri düzeldi şuanda kullanıcılarım düşmeye başladı ilginiz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 22/06/2020 17:00

(@serkanates)
Gönderiler: 1280
Üye

Çözümü paylaşabilirseniz benzer problemi yaşayan arkadaşlarımız için içerik oluşmuş olur. Teşekkürler.

Gönderildi : 22/06/2020 17:05

(@mehtagram)
Active Member
Konu başlatıcı

Şuanlık sunucuyu yeniden başlatmam yetti 🙂 fakat win10 işletim sistemi yüklü kullanıcılarım gözükmüyor. Sadece win 7 işletim sistemi kullanan kullanıcılarım mevcut. Araştırma içerisindeyim şuanda.

Gönderildi : 22/06/2020 17:10

(@enginkosova)
Üye

Gönderen: @mehtagram

Wsus bağlantı problemleri düzeldi şuanda kullanıcılarım düşmeye başladı ilginiz için teşekkür ederim.

Aslında bir nevi benim ilettiğimi daha keskin bir şekilde yapmışsınız. Sunucu restart ile stop servis var ise sunucu ayağa kalktığında otomatik running olmuştur. Geçmiş olsun

Gönderildi : 22/06/2020 17:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Muhtemel DB durmuştur, yeniden başlatınca da yeniden başlamıştır, bu tür durumlarda ilk olarak servisleri kontrol etmenizi öneririm.

W10 göremiyorsanız ise muhtemel nedeni eski bir OS kullanmanızdır.

https://support.microsoft.com/en-us/help/3095113/update-to-enable-wsus-support-for-windows-10-feature-upgrades

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/06/2020 17:21

(@mehtagram)
Active Member
Konu başlatıcı

@enginkosova  Canlı veriler olduğu için kaçıyordum restart etmekten fakat böylesi daha iyi oldu. İlginiz için teşekkür ederim 🙂

@hakanuzuner  attığınız makaleyi okudum gerekli güncelleştirmeleri de kontrol ettim hepsi yapılı olduğu halde win 10 makineleri henüz düşüremedim. Araştırma içerisindeyim ama fazla bir kanakta bulunmuyor bu konu ile alakalı. 

Gönderildi : 23/06/2020 08:37

(@www-rizasahan-com)
_

@mehtagram

Windows 10 bilgisayarlar öncelikle policy almışmı bunu kotrol edin. Rsop.msc ile bakabilirsiniz.

Policy tamam ise güncellemeleri elle çekmeyi deneyin.

Wsus konsoluna manuel olarak düşmeleri için aşağıdaki komutu windows 10 kullanıcılar üzerinde çalıştırın.

Wuauclt /autorization /detectnow

Wuauclt /reportnow

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/06/2020 08:45

(@mehtagram)
Active Member
Konu başlatıcı

@rizasahan Win 7 için: Kontrol ettim bazı makinalarda rsop.msc den baktığımda policy i görüyorum  ama bazılarında görmüyorum   Fakat görmediğim makinelerde resimdeki gibi (Sistem Yöneticiniz tarafından Yönetilenler ) ibaresi mevcut.

Win 10 için: Bahsettiğiniz komutları kullandım beklemedeyim fakat henüz bir olay gelişmedi.

gnclm

Gönderildi : 23/06/2020 09:28

(@serkanates)
Üye

Sorun yaşadığınız istemcilerin windowsupdate.log dosyalarını inceleyin lütfen.

https://docs.microsoft.com/en-us/powershell/module/windowsupdate/get-windowsupdatelog?view=win10-ps

Gönderildi : 23/06/2020 13:09

(@mehtagram)
Active Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes  Makaleyi inceledim Fakat şuanda başka bir problem le daha karşılaştım. Win10 makinelerim policy leri almıyor şuanda, kullanıcı taraflı hem Dc taraflı da herhangi bir problem gözükmüyor. Kontrollere devam ediyorum gözümden kaçırdım bir şey olmalı.

Gönderildi : 24/06/2020 09:30

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Uygulanan policy computer bazlı mı?

Kullanıcılar farklı policyleri alıyor mu?

Bu kullanıcılara policy uyguladığınıza ilgili ou ya wsus policy atadığınıza emin misiniz?

Aşağıdakileri adım adım incelerseniz sorun kalmaz.

https://www.cozumpark.com/windows-server-2016-wsus-bolum-1-kurulum/

https://www.cozumpark.com/windows-server-2016-wsus-bolum-2-yapilandirma/

Gönderildi : 24/06/2020 10:22

(@mehtagram)
Active Member
Konu başlatıcı

@rizasahan Attığınız Linkleri inceledim yaptığım işlemler aynı fakat problemim galiba win 10 pcler policy leri almıyor ondan kaynaklı diye düşünmeye başladım.  Ekte Eklediğim görsel de de kullanıcılardan birisine ait.  Sadece default domain policy alınmış acaba bu konuda kullanıcılara mı yönelmeliyim yoksa DC üzerindenmi yol izlemeliyim

polcy almıyour

Gönderildi : 24/06/2020 14:35

(@serkanates)
Üye

@mehtagram öncelikle basit düşünün. BIYOMEDIKAL01 isimli bilgisayar hesabınız ve windows kullanıcı hesabınız group policynin kapsadığı bir "Organizational unit" içerisinde mi ? İlgili policyde herhangi bir security filter veya WMI filter uygulanmış mı ? Öncelikle aşağıdaki makalede yer alan 10 kuralı doğrulayabilir misiniz ?

İyi çalışmalar.

https://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/22457.10-common-problems-causing-group-policy-to-not-apply.aspx

Gönderildi : 24/06/2020 16:29

(@www-rizasahan-com)
_

Sorun gpo kaynaklı. Gpo ini dosyaları olmadığından patlamış. Gpolar tekrardan revize edilmiş ve konsola düşmeye başlamışlar.

Gönderildi : 25/06/2020 15:13

Sayfa 1 / 2
Paylaş: