Forum

2008 Srv DC Taşıma ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] 2008 Srv DC Taşıma Senaryosu

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
630 Görüntüleme
(@erhankarahan)
Gönderiler: 131
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sistemimizde 5 adet DC bulunmaktadır.Bunlardan biri fiziksel sunucu diğerleri sanaldadır.Herhangi bir sorun çıkması duruma karşın bir tane fiziksel de tutmuştuk.Şimdi sunucunun diskinde bad sector sorunu ortaya çıktı ve diski değiştirmemiz gerekiyor.SSD bir disk üzerine geçirmek istiyoruz.

Sormak istediğim bunun için hangi yöntemi kullanmak gerekir.Clone almak sıkıntı olur diye düşünüyorum.Birden fazla DC olan ortamlarda clone alınan dc ler çeşitli sorunlar çıkarabiliyormuş ? SSD üzerine temiz bir kurulum yapıp fiziksel sunucunun System state backup ını alıp SSD üzerine restore etmeyi düşünüyorum.Bu işlem bir sorun çıkarır mı ? Yada nelere dikkat etmek gerekir ? Sunucu ayrıca daha önceden Primary dc idi. Daha sonra üzerindeki FSMO rolerini başka bir sunucuya taşıdık.Üzerinde RDP license Server ve DHCP servisleri ayrıca çalışıyor ?

Yada önerileriniz varsa öğrenmek isterim ?

Gönderildi : 29/02/2020 22:07

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @erhankarahan 

Anladığım kadarıyla  bu  sunucu  Additional DC  durumunda. Domain Controller  rolunu  kaldırın ve  sonrasında Eski diski  yeni  diske  kolanlayın ( DHCP ve Terminal Server Lisans sunucularınız da  çalışacaktır.. ) Sonrasında da  dilersiniz  bu sunucuya tekrardan Active Directory  hizmetlerini  kurarak Additional DC olarak  yapılandırabilirsiniz. 

* Sunucudan Domain Rolunu kaldırmadan  önce Root  domain  controllerin  sağlıklı  olarak  başka  domain  controller a  taşındığından  emin  olmadan  işleme  başlamayın.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 29/02/2020 22:44

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32954
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Cumhur gerekli bilgileri vermiş, bende bir iki ekleme yapmak istiyorum.

Eğer çok uzman değilseniz kesinlikle domain controller makinelerinin kopyalarını, klonlarını, imajlarını kullanmayın. Hatta snapshot ve yedekten dönmek bile uzmanlık gerektirir. Zaten yedekten dönmeyi bilmeyen pek çok müşteride kurtarma işi yapıyoruz. Yani özetle yedekten dönen DC ile mevcut DC' ler kesinlikle konuşamaz ve bunu bilmeyen pek çok müşteri bize ulaşana kadar bu şekilde yaşadığı içinde kesin veri kaybı oluyor. Neden? Döndüğü DC ile konuşan bir kısım kullanıcı ve sunucu, istemci, bir de mevcut dc' ler ile konuşan kullanıcı, sunucu ve istemci oluyor. Siz olayı düzeltince mutlaka birisinden vazgeçeceğiniz için o kadar makine domainden düşmüş, kullanıcı ise şifresini güncellemek zorunda kalıyor.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/03/2020 15:12

(@erhankarahan)
Gönderiler: 131
Estimable Member
Konu başlatıcı

Öncelikle açıklayıcı cevaplar için Teşekkürler,

Clone olarak dönülen dc lerde zamanla sorunlar çıkabiliyormuş zaten Microsoft da önermiyor yazılarda okumuştum.Açıkcası bende bu yöntemi kullanmak istemiyorum.

Hakan beyin bahsetmiş olduğu konuyu ilk kez duyuyorum.Birden fazla site yada dc olan ortamlarda dediğiniz gibi backup dan dönmek bile çözüm olmuyorsa en mantıklısı sıfırdan bir ADc kurmak gibi duruyor.Sonuçta biz elimizde bi Fizksel DC olsun diye bu işlemi yapıyoruz.Gerçi şu an FSMO rolleri taşındığı için ADC olarak çalışıyor.Sıfırdan kurmak temiz bir kurulum daha mantıklı gibi. 

Birde son olarak şöyle bir yöntem kullansam sizce nasıl olur.Mevcut fizksel DC yi sanala taşıyıp sanalda aktif hale getirmek ve fiziksel dCye bir SSD takarak ADC olarak yapılandırmak ?

ESX 6.5 kullanıyoruz? DC yi sanala taşıdıkdan sonra bir sorun yaşarmıyız ? Yada dikkat edilmesi gereke bi konu varmıdır ?

Bu ileti 4 yıl önce Erhan KARAHAN tarafından düzenlendi

Gönderildi : 01/03/2020 18:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32954
Illustrious Member Yönetici

Bence gerek yok, ortamda eğer sağlıklı çalışan bir dc var ise kesinlikle taşıma, kopyalama, yedekten dönmeye gerek yok, temiz kurun ve taşıyın.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/03/2020 20:58

Paylaş: