Forum

Gpo , Printers ve N...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Gpo , Printers ve Network

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
343 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba ,  soru sormaktan bana gına geldi siz cevap vermekten hiç üşenmediğiniz için öncelikle teşekkür ederim.

Yapım : Windows Server 2003 Enterprise Edition   -

Servisler - AD , DHCP , 

Öncelikle bir DC makinam ve clientlerimiz var ben bunlara gidip teker teker yazıcı eklemek istemiyorum.Gpo ile bunu yapabilmem için ne yapmam gerekir ?

40 Adet client var ve 2 adsl hattım var.2 adsl'de aynı yerde bulunmakta.Bunu DHCP ile nasıl yaparım.Bir makinaya çift ethernet kartı takıp yapabilirmiyim ?Nasıl yaparım.

2.Sorum 1.Modeme 50-150 dagıtmasını soylersem ve subnetmask:255.255.0.0 yaparsam , diğer modemede 150-200 dagıtmasını söylersem ve modemden cıkan lan kablolarını bir switch'de toplarsam olurmu ?

Teşekkür ederim

Gönderildi : 28/08/2010 02:30

(@Burakistanbullu)
Gönderiler: 334
Reputable Member

ilk soruna cevap vereyim ben ; server uzerınde bir printer tanıtıp paylaşıma açtıktan sonra aşağıdaki script ile gpo uzerınden printer tanımını yapabilirsin.

Set objNetwork = CreateObject("WScript.Network")

objNetwork.AddWindowsPrinterConnection "\\server\yazıcı"

Set objNetwork = WScript.CreateObject("WScript.Network")

objNetwork.SetDefaultPrinter("\\server\yazıcı")

Gönderildi : 28/08/2010 02:59

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Gpo ile printter yüklemek için http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/16/windows-server-2003-r2-zerinde-gpo-ile-yaz-c-da-t-m.aspx  makalesini inceleyebilirsin.

DHCP için ise http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/19/windows-server-2008-zerinde-dhcp-servisinin-yap-land-r-lmas.aspx  makalesini inceleyeblirsin. Makaleler kısmında DHCP diye aratırsan diğer makalelerde mevcut. 2 ethernet yerine 2 scope oluşturun, ip dağıtacağınız bilgisayarlarda classid ler tanımlayın. Hangi classid hangi ip bloğundan ip alacaksa bunları tanımlayın.

Gönderildi : 28/08/2010 03:14

Paylaş: