Forum

NTP Sunucu ile senk

Bildirimler
Hepsini Temizle

NTP Sunucu ile senk

16 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
3,031 Görüntüleme
(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar elimde 135(3750 Stack) tane switch den oluşan ve üzerinde 4 adet DC koşan bir network var. Bu network'e bir adet NTP sunucusu ekledim.. Ayrıca gene network de core switch olarak çalışan iki adet reduntant WS-C6500-E Cisco switch var. Bu iki switch üzerinde yaptığım konfiglerden sonra NTP sunucusu ile sorunsuz senkronize oldu ve diğer switch lerde bu ana switchlerden saatlerini güncellediler.

Benim yapmak istediğim şu.. Domain Controller da saatlerini bu iki ana switch den update etsinler. DC'ler update ettikten sonra client larda otomatik olarak DC'lerden update edecekler. Bunun için default domain policy de Win32 Time service altında default ayarlar ile Global Settings'i enable ettim. Ayrıca time providers altında bulunan Enable Windows NTP Client ve configure NTP Providers poliçeleri enable durumda.  NTP Server sunucusu olarak ana switch in adını girdim. Ve diğer ayarları default olarak bıraktım. Ancak bir türlü saati sync edemedim.

Yardımlar için şimdiden teşekkürler...

Bir de bu NTP provider'e birden fazla sunucu giremiyormuyuz?

Gönderildi : 16/05/2008 13:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

windows rarafına ntp olarak switch değil ntp server ı tanımlamanız gerekli . 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/05/2008 22:39

(@alikemalturker)
Noble Member
Konu başlatıcı

Neden? Core switchlerimin hepsi ntp server olarak ayarlarli..

Gönderildi : 17/05/2008 14:43

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204

Yapınız dogru gibi gözüküyor... NTP Server zaten bir sw router artyın ne olursa....

Ama artık saat farklı olmayacagı için bence böle bir çalışma yapmak çok ta mantıklı değil.

Gönderildi : 17/05/2008 15:07

(@alikemalturker)
Noble Member
Konu başlatıcı

Bu projeye göre değişir. Eğer standalone sunucu kuruyorsanız tamam ama sisteme PABX, Meteo, CCTV, ACS, DNS,Marine kontrol etc etc modülleri eklenecek ise NTP sunucusu kaçınılmaz oluyor. GPS aracılığı ile NTP sunucusunu güncel tutuyorum.. Oradan da tüm cihazlar senk oluyor.

Gönderildi : 19/05/2008 20:29

(@esersolmaz)

En son hali nedir ? Problemde ilerleme katedebildinizmi ?

Gönderildi : 20/05/2008 03:34

(@alikemalturker)
Noble Member
Konu başlatıcı

Aslında hem evet hem hayır... Daha önce de belirttiğim gibi iki adet core advisor NTP den saatlerini güncellemeyi başardılar. Default domain policy 'de Windows time server ayarlarını yapıp ntp sunucusu olarak bu iki switch'i verdim. Tüm cihazlar update oldu.

Yanlız birşey soracağım. istemci makineler saat ayarlarını kendi regional settings'lerine göre mi alırlar. Yani mesela server üzerinde GMT clinet da GMt+1 ise  sunucu üzerinde  saat 11.00  iken istemci üzerinde 12.00 oluyor . Yani local settings ler geçerli oluyor. Ben domain'deki regional settings leri alsın istiyorum. Bu arada bu bahsettiğim kullanıcılar local admin ve domain user..

Bir de bir resim ekelyip ne halle olduğumu sizlerle paylaşmak istedim. Artık buradan çıkmak istiyorum :))

Erdal Pearl Project

Gönderildi : 20/05/2008 13:29

(@esersolmaz)

İstemci makinalar domaine join olduktan sonra saat ayarlarını server dan alırlar ki demiştim ya alamazlarsa saat farkı 5 dk üzerine çıktıgı durumlarda sorun yaşanacaktır. Bu sorun client in domain e login olalamamaısna kadar gidebilir.

Önceden yazdıgımız yazılardan biri direk atıyorum.

Default olarak domain icerisindeki time senkronizasyonu Domain Controller bilgisayarindan gerceklesir. Dolayisiyla domain ortamina katilan bir client bilgisayarin saati de otomatik olarak DC uzerindeki saate gore kendi saatini gunceller. Bu otomatik olarak gerceklesir.

Client uzerinde  w32tm /monitor komutunu calistirarak time server’I listeleyebilirsiniz.. Bu komut sonucunda donecek RefID client’in time senkronizasyonu yaptigi time server bilgisayaridir.

Ayrica  net  time  /setsntp:DCBilgisayarAdi   komutu ile client uzerinden saat senkronizasyonunu manuel baslatabilirsiniz. Bu islemden sonra client bilgisayari yeniden baslatin ve domaine logon olup durumu gozlemleyin.

Windows 2003’de Time Server ayarlari ile ilgili olarak http://support.microsoft.com/?id=816042 adresindeki makaleyi inceleyebilirsiniz. Eger domain yapiniz Windows 2000 ise http://support.microsoft.com/?kbid=216734    adresinde Windows 2000’de Time Server ayarlari ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Gönderildi : 20/05/2008 13:55

(@esersolmaz)

Birde ortam hoş görünsede kabinler boş gibi duruyo ::))

O kare beyaz şeyler nedir ?? bide ortam biraz genel oldugu için sogutma nasıl saglanıyor orda ???

Gönderildi : 20/05/2008 13:57

(@alikemalturker)
Noble Member
Konu başlatıcı

Kabinler hızla doluyor merak etmeyin :)) Sistemin sadece şu an network altyapısını bitti. Tipik bir campus network kuruldu.Bu kurulum sadece IFAT(Integrated Factory Acceptance Test) için. Tüm cihazlar henüz burada değil. Hepsi teker teker geliyor. Şu an için sadece DNS(Data Network System), Proccess CCTV, SDH, ACS sistemleri kuruldu. Diğer sistemler de zamanla entegre edilecek. Zaten kabinlerin bir çoğunu encoderlar ve bu encoderlara bağlı sunucu ve depolama alanlarını tutuyor. Bu kabinler testleri geçtikten sonra Roma'dan bu şekilde paketlenip Katar'a Shell in platformlarına gönderilecek.

Soğutma ise her kabin kendinin soğutma sistemi var. Ayrıca alan da iki adet Juckerr marka soğutucular var. Bir ade alan açık olduğu için çok fazla soğutma problemi yaşamıyoruz. Çok geniş bir depoya kurulmuş durumda sistemler ..

Kolay gele 

.encoders

Gönderildi : 20/05/2008 14:20

(@alikemalturker)
Noble Member
Konu başlatıcı

Sorduğunuz beyaz kutular krone.. Telefon bağlantıları için

Gönderildi : 20/05/2008 14:21

(@esersolmaz)

Yok yok kroneleri demiyorum direk kare şeyler gördüm acaba sdh ler miydi uzaktan belli olmuyordua am sdh ile yuh diyecem kusura bakama ::))

Neyse sekronizasyon ile gelişme olursa burdayız...

Gönderildi : 20/05/2008 14:24

(@alikemalturker)
Noble Member
Konu başlatıcı

Yok yok kroneleri demiyorum direk kare şeyler gördüm acaba sdh ler miydi uzaktan belli olmuyordua am sdh ile yuh diyecem kusura bakama ::))

Neyse sekronizasyon ile gelişme olursa burdayız...

Valla son dediğinizi anlamadım :)) (olmuyordua am sdh ile yuh diyecem kusura bakama ::)) Ama madem SDH istiyorsunuz göndereyim size 🙂

SDH

Bu arada saat ile problem yok. Ama hala local regional settings ler geçerli oluyor. Bunda logon olan kullanıcıların local admin olması neden oluyor diye düşünüyorum 

Gönderildi : 20/05/2008 14:37

(@esersolmaz)

Yazdıgımı okuyunca bende anlamadım ::))

Yapı baya bir large anlaşılan... Hoş bence....

Peki bu arada sunucu yada client tarafında düşen bir event varmı hiç ??

Gönderildi : 20/05/2008 14:44

(@alikemalturker)
Noble Member
Konu başlatıcı

Çıldırmak üzeriyim...

Default domain üzerindeki tüm ntp sunucu ayalarını iptal ettim. Yani DC kendisi artık NTP olarak servis veriyor.  X leri ben koydum. Time zone bu makina da GMT+1

C:\Documents and Settings\Administrator>w32tm /monitor
nms-srv-ter-01.tlan.com PDC [XXX.XXX.XXX.XXX]:
    ICMP: 0ms delay.
    NTP: +0.0000000s offset from nms-srv-ter-01.tlan.com
        RefID: 'LOCL' [XXX.XXX.XXX.XXX]
nms-srv-atr-01.tlan.com [XXX.XXX.XXX.XXX]:
    ICMP: 0ms delay.
    NTP: +0.0000000s offset from nms-srv-ter-01.tlan.com
        RefID: nms-srv-ter-01.tlan.com [XXX.XXX.XXX.XXX]

C:\Documents and Settings\Administrator>net time \\nms-srv-ter-01
Current time at \\nms-srv-ter-01 is 5/20/2008 11:55 AM

The command completed successfully.

Daha sonra test diye bir kullanıcı yarattım. Bu kullanıcı ile domain'e logon oldum.Bu makina da time zone GMT. Bu makine da ise saat 10.55 olarak gösteriyor..Test kullanıcısı basit bir domain kullanıcısı.. Time Zone'u otomatik olarak domain den alması gerekmez mi? Yoksa ben mi yanlış biliyorum? Tek tek gidip time zone ları değiştirmem mi gerekiyor.

Diğer bir ilginçlik ise makineler kendilerini belirtmediğim halde Domain controller yerine GPO'u da belirttiğim sw lerden update ediyorlar. Ben ise sadece DC nin ntp sunucusundan istemcilerin ise DC den yapmasını istiyorum..

Eser bey ne dersiniz olur mu bu iş? Valla uyuz oldum bu işe.. Bu regional settings ne bela birşey miş ... Benim için önemli saatler çok önemli çünkü güvenlik kameralarında playback yaparken timestampler öne çıkıyor

Gönderildi : 20/05/2008 16:05

(@esersolmaz)

Omakinalarda rsop.msc yi çalıştırıp uygulanan policylere bakamısın ... NTP için bi şey gidiyormu ??

Gönderildi : 20/05/2008 16:39

Paylaş: