Forum

Windows Server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2008 üzerinde SMTP ile mail gönderememe sorunu

12 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
684 Görüntüleme
(@burgutex)
Gönderiler: 34
Trusted Member
Konu başlatıcı

1. Ev bilgisayarıma MS Virtual PC 2007 kurdum. Bunun içine Windows Server 2008 kurdum.

2. Web Server ve SMTP Server ayarlarını yaptım.

3. IIS ayarlarını yaptım.

4. SMTp için Kullanıcı ve şifre oluşturdum.

5. Outlook yapılandırması yaptım. POP3 yapılandırması şeklinde kurulum yaptım. Kendime ait bir websitem var. Bunda [email protected] isimli epostamı gelen mail sunucusu, giden mail sunucusu olarak ta localhost kullandım.

6. Ev tipi ADSL hattı kullanıyorum.

7. Güvenlik programım ESET Smart Security.

Hala maillerim gitmiyorum. Epostalar gitti görünüyor. Ancak C:\Inetpub\mailroot\Queue adresine eml dosyası olarak geliyor, öylece kalıyor.

Tavsiyeleriniz neler olur?

Gönderildi : 18/08/2010 19:00

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, 

Smtp sunucuya telnet ile baglanıp mail yollamayı denermisin.

Kolay Gelsin

Gönderildi : 18/08/2010 19:14

(@burgutex)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Şunu belirtmek isterim: Sistem Mühendisi değilim, ancak meraklısıyım. Çabuk öğrenip uygulayabiliyorum. benim zamanımda bu konularda eğitim veren pek bir kurum olmadığından ve yaşam şartlarından ötürü herhangi bir kurs takip edemedim. Evimde 3 adet bilgisayar var. Bunları bir küçük iş platformu haline getirmeye çalışıyorum.

Çok fazla bilgim olmadığından tavsiyelerinizde "uygulama makalesi" veya "biraz daha detaylı tarif" verirseniz benim için daha rahat ve hızlı olur. 

2. günümdeyim ve pekçok konuya hakim olma olanağım oldu. Ancak yine de sürekli makaleler oluyorum, kendimi geliştiriyorum. Makaleleriniz İngilizce de olabilir. Hatta başka seçenek yoksa Almanca da olabilir.

TTNET'ten 25. portu açtırdım. Windows Firewall'a 25., 110., 10000., 587., 21. portları açtım.

Eposta ayarları yaptığımda sınama postası gitti görünüyor. Ancak halen epostalar takılıp kalıyor.

-----------

Haydar Bey, ilginize teşekkür ederim. Telnet ile bağlanma ile ilgili bana bir makale veya nasıl yapabileceğime dair birazcık teferruat verebilirseniz çok minnettar olurum.

Gönderildi : 18/08/2010 19:25

(@cozumpark)

Merhaba,

Aşağıda linkini vermiş olduğum makaleyi incelerminiz

http://support.microsoft.com/kb/153119

kolay Gelsin

Gönderildi : 18/08/2010 22:42

(@burgutex)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Haydar Bey, makaleyi inceledim.

cmd üzerinde komutları girdiğimde:

"telnet" is not recognized as an internal or external command, operable program or batch file.

şeklinde mesaj geliyor. Benim sistemimde Wİndows Server kurulu. Bunun üzerinden SMTP kurulumu yaptım. Aynı sisteme bir de Exchange Server mı kurayım acaba?

Gönderildi : 19/08/2010 01:44

(@cozumpark)

Şuan için mevcut yapı üzerinden işlem yapalım. Windows Server 2008 de default olarak telnet gelmiyor. Kurulum için linki inceleyin.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc770501(WS.10).aspx

Gönderildi : 19/08/2010 01:51

(@burgutex)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Şu anda sistem yedeği alıyorum. 1 saat içinde İnşallah makaleleri uygulayacağım. Bu arada aklıma gelen bir soruyu da yöneltmek istiyorum.. 1. makalede şöyle ifadeler var:

"Telnet komutunu aşağıdaki biçimde kullanarak bir Telnet oturumu başlatabilirsiniz:

Not Her satırı yazdıktan sonra ENTER tuşuna basın.

telnet sunucuadı bağlantınoktasınumarası

Örneğin, şunu yazın:

telnet mail.contoso.com 25

Not Sunucuadı yerine, bağlanmak istediğiniz SMTP sunucusunun IP adresini veya FQDN değerini kullanabilirsiniz. Her komutun ardından ENTER tuşuna basmayı unutmayın. "

Ben işlemleri localhost üerinden yapacağım. Yani sunucum localhost olacak. Öyleyse

"telnet 127.0.0.1 25" şeklinde mi kullanacağım? Zira halka açık bir server üzerinde, statik IP ve DNS hesapları ile işlem yapmayacağım. Bu da biraz aklımı karıştırdı açıkçası..

Ayrıca, makaleler için teşekkür ederim.. İnşallah işe yararlar. 

Gönderildi : 19/08/2010 02:13

(@cozumpark)

Sunucuya 127.0.0.1 dışında ip adresi dışında atadığınız ip adresinden işlem yapın.Örn : telnet 192.168.1.5 25

Kesinlikle makaleler işe yarayacaktır.

Kolay Gelsin

Gönderildi : 19/08/2010 02:19

(@burgutex)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sunucuya 127.0.0.1 dışında ip adresi dışında atadığınız ip adresinden işlem yapın.Örn : telnet 192.168.1.5 25

Haydar Bey, kusura bakmayın; yukarıdaki cümlenizde adı geçen ve koyulttuğum kelimelerle "benim server managerım üzerinden bir de IP numarası mı atamam" gerekiyor? Herhalde bu sanal bir IP numarası.. Server Manager üzerinden baktım ama Ip atama ile ilgili bir yer göremedim. Bunu nereden yapabileceğimi de belirtebilirseniz çok sevinirim.. Teşekkürler.

Nslookup.exe ile cmd baktığımda  192.168.1.1 IP no aldım. Acaba bunu mu kullanmam gerekiyor?

Makalelerden birine baktığımda;

To install Telnet Server on Windows Server 2008 R2 and Windows Server 2008

1. Start Server Manager. Click Start, right-click Computer, and then click Manage.

2. If the User Account Control dialog box appears, confirm that the action it displays is what you want, and then click Continue.

3. In the Features Summary section, click Add features.

4. On the Select Features page, select Telnet Server. You can also select Telnet Client if you want.

5. Click Next, and then on the Confirm Installation Options page, click Install.

6. On the Installation Results page, click Close.

7. Close Server Manager.

şeklinde bir ifade var. Ben

pkgmgr /iu:”TelnetServer”

yazdığımda boş prompt geldi. Services açtığımda Telnet'in kurulduğunu gördüm. Start dedim ve başlattım Telnet'i. "Telnet Ip port no" şeklinde ifadeyi kullandığımda Telnet sanki kurulmamış gibi bir hata mesajı geliyor. Ayrıca "set local_echo" dediğimde de yine hata mesajı geliyor. "Böyle bir ayar mümkün değil" diyor. Allah Allah.. Gerçekten büyük sabır gerektiren bir iş. Neden böyle oluyor, anlamadım gitti..

telnet 192.168.1.1 25 ve 192.168.1.5 25 yaptığımda aşağıdaki hata mesajı geliyor:

"telnet" is not recognized as an internal or external command, operable program or batch file. 

Son olarak epostalar artık inetpub/mailroot/Badmail klaösrü içine düşüyor..

Gönderildi : 19/08/2010 03:04

(@burgutex)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamun Aleykum.. Bir yandan sitemi güncelleştiriyorum. Buraya birşey yazamadım. Maalesef sorunumu çözemedim. TTNET'ten 25.portu da açtırdım ve makalelerdeki bahsi geçenleri de yaptım. Maalesef herhangi bir çözüme ulaşamadım. Exchange Server kursam bir faydası olur mu, onu da bilmiyorum. Sistem Yöneticisi arkadaşlardan, vakti olan olursa, uzak bağlantı ile bilgisayarıma bakabilirlerse memnun olurum. Nedir bu serverın sorunu? Aslında acilen de lazım ama, uğraşıp duruyorum günlerdir.. 

Lütfen bir çözüm yolu veya destek verebilecek olan varsa çok memnun olurum. Teşekkürler.

Gönderildi : 20/08/2010 04:07

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Ücretsiz bir mail server olan Hmail kullanılabilir.

Konfigürasyonu konusunda istemniz halinde yardımcı olabilirim.

Gönderildi : 20/08/2010 14:32

(@burgutex)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hüseyin Bey, derdimize derman olur mu dersiniz? Olursa ve konfigürasyon ile ilgili yardımcı olabilirseniz çok müteşekkir olurum..

Küçük bir not ilave edeyim. Benim websitemin bulunduğu proweblabs serverı üzerindeki bir eposta adresini "gönderici" adres olarak girmiştim SMTP servera. Hotmail'deki ve Gamil'deki hesaplarıma mail göndermeye çalışmıştım. Aynı gün içinde mail gönderimi olmadı.

Bugün kontrol ettiğimde, ayın 17 sinde gönderdiğim maillerden Gamil'e gönderdiğim yerine ulaşmış gördüm. Ancak Hotmail hesabıma mail gitmedi. Gönderici maili olarak belirttiğim mailde ise postmaster@bilgisayar  kimlik no şeklinde mailler ulaşmış olduğunu da gördüm.  

Gönderildi : 20/08/2010 15:47

Paylaş: