Forum

Storage üzerin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Storage üzerinden atanmış disklerin storageteki etiket isimlerinin bulunması

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
459 Görüntüleme
(@ErcinDincer)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Iyi gunler,

Yapimda HP P2000 bir storage ve 10 adet serverim bulunmaktadir. Hyper-v sanallastirmaya gececegim bu nedenle storageten her sanal makine icin bir disk atamasi yaptim. 3 erli grup yaparakta cluster failover olarak calistirmayi dusunuyorum. Simdi her makinede 4 er sanal olacagini dusunursek cluster yapim icin 3 serverin quoqum diskleride hesaba katarsak yaklasik olarak 13-15 arası disk gormesi gerekecek. Ve gosterdimde.

Fakat windows 2008 R2 Ent isletim sistemimde bu diskler cok kalabalık vs storage uzerinde verdigim etiketleri goremedigim icin nodelardan 1inde atadigim bir diskin otekinde hangisi oldugunu bulamıyorum.

Kisacasi storage uzerinde disklere vermis oldugum isimleri windows uzerinde bir sekilde bulmam mumkun mu?

Gönderildi : 18/08/2010 17:37

(@erkalaslankara)
Gönderiler: 278
Illustrious Member

Selamlar,

Lun isimlerini göstermez ama açtığınız lunların id'lerine göre sırayla göstermesi lazım. Ama bundan önce yukarıda anlattığınız yapı ile ilgili başka bir şey sormak istiyorum. 2008R2 ile bir lun'u birden fazla sanal makina için kullanmanız mümkün. Her sanal makina için ayrı lun açmanızın başka bir sebebi mi var? 

Lun'ları isimler ile görmek için ise kendi kullandığım yöntemi söyleyeyim.

1-) Quorum da dahil gerekli tüm lun'ları storage üzerinde oluşturuyorum, ilk olarak sadece quoorum'u hostlara atıyorum.

2-) Failover Cluster yapısını kuruyorum, Quorum diskini ayarlıyorum.

3-) Sonra storage'a gidip ilk lun'u hostlara atıyorum, hostlardan rescan yapıp diski gödükten sonra sürücü harfi atamadan formatlıyorum ve formatlarken lun ismini ilgili diske label olarak veriyorum.

4-) Formatladığım diski offline'a çekip gidip Cluster Failover servisine storage bölümünden ekliyorum, ekledikten sonra özelliklerine gelip yine isimini değiştiriyorum. Bu sayede cluster failover servisinde storage ismine de lun ismini vermiş oldum.

5-) Sonra gidip bu diski clustered shared volume haline çeviriyorum. Diskle işim bitti.

6-) Her lun için 3. 4. 5. adımları sırayla uyguluyorum.

Gönderildi : 20/08/2010 07:53

Paylaş: