Forum

active directory do...

Bildirimler
Hepsini Temizle

active directory dosya okuma yazma izinleri problemi

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,017 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba...

Kurumdaki tüm makinaları başka bir domaine taşıdım. Taşıdıktan sonra kullanıcılar klasörlere ulaşamıyor, hata veriyor. Kullanıcıyı admin yaptığım zaman problem çözülüyor ama sorunu böyle çözmek istemiyorum. 100'lerce klasöre de tek tek kullanıcı yetkisi vermek çok yorucu olacak. 

Bu arada SBS2008 kullanıyorum

Yardımlarınızı bekliyorum 

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 13/08/2010 17:24

(@Burakistanbullu)
Gönderiler: 334
Reputable Member

Arkadaşlar Merhaba...

Kurumdaki tüm makinaları başka bir domaine taşıdım. Taşıdıktan sonra kullanıcılar klasörlere ulaşamıyor, hata veriyor. Kullanıcıyı admin yaptığım zaman problem çözülüyor ama sorunu böyle çözmek istemiyorum. 100'lerce klasöre de tek tek kullanıcı yetkisi vermek çok yorucu olacak. 

Bu arada SBS2008 kullanıyorum

Yardımlarınızı bekliyorum 

Teşekkür ederim.

Sorununuz ile ilgili daha detaylı bilgi verirseniz daha kolay yardımcı olabilir. Farklı bir domain e taşıdığınızı söylüyorsunuz. Server fiziksel olarak değişti mi  ? Domain adı değişti mi ? Ip yapısı vs değişti mi ?

İyi çalışmalar

Gönderildi : 13/08/2010 17:52

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Server fiziksel olarak değişti. Farklı nir domaine taşıdık, ip bloğu aynı.

Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 13/08/2010 17:59

(@Burakistanbullu)
Reputable Member

Domain yapısı değiştiğinden pc leri domain den cıkarıp tekrar domain e aldığınızı varsayıyorum . Ayrıca userlar - gruplar - yetki tanımlamarı ne durumda ? Su an farklı bir domain de calıstıgınız ıcın eger tasıma ıslemı yapmadıysanız gruplar ve yetkiler tasınmamıstır. Ve klasörlerdeki yetkilerde eski domain adını gördüğünden kullanıcılar klasörlere giriş yapamıyorlardır. Paylasımdaki herhangi bir klasöre sağ tıklayıp özelliklerine girdiğinizde security bölümündeki yetkileri düzgün görebiliyor musunuz ?

İyi çalışmalar

Gönderildi : 13/08/2010 18:06

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Evet dediğiniz gibi domainden çıkarıp tekrar domaine aldım. Small Business Server 2008'de tanımlı olan standart kullanıcıda problem oluyor. Bunun dışında grup veya yetki tanımlamadım. Paylaşımdaki klasör özelliklerinden yetkiyi görebiliyorum, ancak, tek tek tüm klasörlere kullanıcıyı ekleyip okuma yazma yetkisi vermem gerekiyor. Ana dizine bu işlemi yaptığım zaman alt dizine etkisi olmuyor. 

Teşekkür ederim yardımlarınız için

Gönderildi : 13/08/2010 18:11

(@Burakistanbullu)
Reputable Member

Yetkiler gitmedi dediğinize göre dosyaları bu server a klasik kopyala yapıştır değil de yetkilerin gitmemesi için robocopy vs bir yöntem kullanıdınız. Yalnız domain adı değiştiği için bu yetkilerin bir anlamı kalmadı.Şu an herhangi bir kullanıcıya ait olan yetki bir önceki domain adınız için geçerli olan yetki. Normal kullanıcılar bu yüzden bu dosyalara giremiyorlar. Anladığım kadarıyla yapmanız gereken su an tek tek yetkileri kontrol etmek. Server sizin önünüzde olduğu için farklı yöntemler deneyip burada paylaşırsanız ona göre çözümler üretebiliriz.

İyi çalışmalar  

Gönderildi : 13/08/2010 18:43

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Yo kes yapıştırla taşımıştım dosyayı ama yine eski yetkiler duruyor maalesef. Çok uğraştım olmadı ama yine de bi çözüm bulursam buradan paylaşacağım.

Teşekkürler.

Gönderildi : 13/08/2010 19:19

Paylaş: