Forum

Active Directory - ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory - Organize Unit

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
452 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar , evimde VMWare sanallaştırma teknolojisi ile oluşturmuş olduğum 1 adet Server 2003 Ent 32 bit işletim sistemi var ve üzerinde active directory kurdum ve organize unit oluşturdum.Fakat paylaşımdaki dosyalara izin vermek istiyorum mesela muhasebe organize unit'e ama paylasım izinlerinde gözükmüyor.Acaba active directory kurduktan sonra yapmam gereken ayar varmı.

Group Policy'den şifre uzunluk ve kısalık ayarlamalarını yaptım.

Server adı karışık ondan dolayı olabilirmi ?

Şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 02/08/2010 14:36

(@CanGurergiller)
Gönderiler: 52
Trusted Member

AD kurulumu bittikten sonra hiç restart ettin mi

AD sağlıklı çalışıyor mu?

DNS te AD ile ilgili bölümler oluşturulmuş mu?

cmd ekranında net stop netlogon ve ardından net start net logon komutlarını çalıştırıp dener misin.

Gönderildi : 02/08/2010 14:40

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Paylaşım izni verebilmeniz için Security Grup oluşturup, izin vermek istediğiniz kullanıcıları bu gubun üyesi yapmanız gerekir. OU lar sadece kullanıcıları gruplandırıp, group policy uygulamaları yapabilmeniz içindir.

Gönderildi : 02/08/2010 14:43

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

AD kurulumu bittikten sonra hiç restart ettin mi

AD sağlıklı çalışıyor mu?

DNS te AD ile ilgili bölümler oluşturulmuş mu?

cmd ekranında net stop netlogon ve ardından net start net logon komutlarını çalıştırıp dener misin.

Dediğiniz işlemleri sırasıyla yaptım serivis durdumdum ve start verdim.Bence server adımın uzun ve turkce karakter olmasında problem yaratıyor DC.

Bu arada uğur kardeş pek bilgili değilim ama , dediğin şekilde ben uye yapmak gerektiğini senden duydum.Oluşturduğum yapısal birimler , dosya klosor izinlerinde çıkması gerekiyor.Herhangi bir üyeliği sende duydum.Örnek vermek gerekirse bir yapısal birimde 15 bilgisayar ve diğer yapısal birimde 15 bilgisayar varsayarsak toplam 30 bilgisayar hepsine teker teker izin vermek yerine yapısal birime izin vererek işlem daha kısaca çözülebilir. zaten yapısal birimin amaclarından biride bu olsak gerek group policy ve izinler.

Gönderildi : 03/08/2010 00:56

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,

Organization initi şu lekilde düşünün bir müdürsünüz okulda ve her öğretmene ayı olan bir bilgiyi iletmek istiyorsunuz.Ayrı ayrı sınıfları gezmek yerine bir organization unit yapıp öğretmenler odasına hepsini toplarsınız ve bir seferde hepsine metni okursunuz.Klasörler permision ataması yaparken organization unit için hak vermezsiniz.Bunun için bir grup oluşturmalısınız ve bu gruba dahil edeceğiniz kişileri gruba eklemlisiniz.Klasörlere organization unit bazında değil kişi ve grup bazında hak ataması yapılabilir.İkisi birbirinden farklı şeyler.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/08/2010 01:30

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Oluşturduğunuz OU lar klasör izinlerinde çıkmaz. OU yaratmanın amacı bu değildir. Bilgisayarlarınızı bir OU içinde toplamanın tek amacı yapınızda çok sayıda bilgisayar ve kullanıcı varsa bunları düzenlemektir. Sadece bilgisayarları bir OU da toplarsanız yapabileceğiniz tek şey bu OU üzerinde computer bazlı group policy ler uygulamaktır. İçerisinde bilgisayarlar olan bir OU ya kullanıcı ile ilgili policy de uygulayamazsınız. Eğer klasör izinlerini ayarlamak istiyorsanız security group lar oluşturmalısınız. 30 bilgisayara izinden kastettiğiniz nedir?

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/09/14/active-directory-makaleleri-active-directory-yap-s-bol-m-2.aspx

Gönderildi : 03/08/2010 01:46

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Sharing ve security configleri için http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/02/23/payla-m-ve-g-venlik-sharing-and-security.aspx  makaleyi incelyebilirsiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 03/08/2010 15:05

Paylaş: