Forum

dns server kurulumu

Bildirimler
Hepsini Temizle

dns server kurulumu

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
699 Görüntüleme
(@forza)
Gönderiler: 184
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Arkadaşlar sistem üzerinde dns ile ile ilgili çok güzel makale ve videolar bulunuyor bunlar için teşekkürler öncelikle.Benim yapmak istediğim br uygulama var ama nasıl yapacağım konusunda bilgi sahibi değilim.

Ben server 2003 olan dc üzerinde sadece active directory ve dnsi farklı bir 2003 üzerinde yapılandırmak istiyorum.Active directory kurulumu sırasında dns otomatik yapılandırılıyor ben serverin birine active directory diğerine dnsi kurunca bu ikisini nasıl ilişkilendireceğim.

İkisini aynı anda aynı makina üzerine kurunca sistem kendini otomatik ayarlayıp tcp,udp,gc,ldap,kableros gibi kayıtları oluşturuyor ben ikisini ayrı makinalara kurunca bunu nasıl yapabilirim.

Durumu şöylede algılayabiliriz dnsi bozulan sistemin hiç bir yedeği olmasın sadece active directory sağlam ayakta kalsın bu durumda dnsi tekrar install edince active directory ile nasıl ilişkilendirebilirim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 25/07/2010 22:01

(@Elif_OSMAN)
Gönderiler: 15
Active Member

Merhaba

Böyle bir yapı sağlıklı olmayacağı için tavsiye etmiyorum. Eğer DC olmayan bir makinede DNS kurarsanız AD integrated zone yapamayacağınız için replikasyon sorunları yaşarsınız. İllaki kuracağım derseniz önce dns kurup sonra ad kurulumu yapılacak makinede dns server olarak ilgili dns i göstermeniz gerekiyor ve tabiki srv kayıtlarını elle girmeniz gerekiyor.

Gönderildi : 25/07/2010 22:48

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Elif hanım teşekkür ederim.

Büyük kuruluşlarda bu yapı nasıl işlemektedir.Dns server ile active directory bütünleşik olarakmı hareket etmektedir.Mesela 1000-2000 hatta 5000 userli sistemlerde active directory ve dns aynı makina üzerindemidir?Dediğiniz mantıkta önce dns yapılandırma yaparsam eğer active directory kurulumu yaparken dns serverim bu buraya bak olarak nasıl göstereceğim kurulum sırasında.Active directory ip ayarlarında dns oalrak dns olan makinamı göstermek dışında ne yapmam gerekli?

Teşekkürler.

Gönderildi : 25/07/2010 23:04

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Siz bence additional DC kurun. Bu söyledikleriniz olacaktır. Linki incelerseniz birçok kaynağa ulaşacaksınız. Kurulum makalelerini takip ederek işi bitirebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/search/SearchResults.aspx?q=additional+DC&a=1

Gönderildi : 26/07/2010 13:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987

Elif hanım teşekkür ederim.

Büyük kuruluşlarda bu yapı nasıl işlemektedir.Dns server ile active directory bütünleşik olarakmı hareket etmektedir.Mesela 1000-2000 hatta 5000 userli sistemlerde active directory ve dns aynı makina üzerindemidir?Dediğiniz mantıkta önce dns yapılandırma yaparsam eğer active directory kurulumu yaparken dns serverim bu buraya bak olarak nasıl göstereceğim kurulum sırasında.Active directory ip ayarlarında dns oalrak dns olan makinamı göstermek dışında ne yapmam gerekli?

Teşekkürler.

Merhaba

Eğer siz member bir server üzerine DNS kurarsanız zaten size açacağınız zone lar için AD üzerinde store etme imkanı vermez bu da sağlıklı bir dns replikasyonu sağlamayacağı için bu yapı kullanılamaz. Bu nedenle büyük yapılardan DNS ayrıdır tezi yanlıştır.

25.000 kullanıcılı yapılarda bile dns ler dc lerin üzerinde.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/07/2010 15:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987

http://www.hakanuzuner.com/index.php/kurumsal-yapilarda-dns-mimarisi.html

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/07/2010 15:39

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim Hakan hocam.

Gönderildi : 26/07/2010 16:24

Paylaş: