Forum

Windows Server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2008 DNS, Web site ve mail işlemleri.

14 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
390 Görüntüleme
(@mkanlioglu)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle benim konum bir sorun değil de bir istek olduğu için yeni bir konu açtım.

firmamızda kurulu windows server 2008 mevcut üzerinde active directoy kurulu dns sadece active directory için ayarlanmış.

Yani bu dns de herhangi bir ns kaydı veya web server kaydı meya mail server kaydı yok sadece local için çalıştırılıyor.

ben birde centos yeni bir server kurdum ve webmin kurulumunu yaptım. apache web server ve send mail kurulmuş durumda.

amacım windows server 2008 deki DNS den centos taki web server ve mail server için gerekli kayıtları açmak.

bunu istememin amacıda örnek.com.tr gibi şirketimizin boş olan alan adını benim serverlarıma yönlendirmek ve buradaki web sitemi ve mail hesaplarımı kullanmak.

biraz uzun bir yazı oldu ama neler yapmam gerektiği ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

Gönderildi : 22/07/2010 19:45

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

ornek.com.tr alan adınız için dns hizmeti aldığınız bir hosting firması var mı?

Eğer varsa onlara a kayıtlarını ve mx ile ptr kayıtlarınızı açtırmalısınız yoksa kendiniz için dns hizmeti almanız gerekmektedir.

Kendi iç networkünüzdeki dns'teyse aşağıdaki kayıtları açın.

www.ornek.com.tr a kaydı x.x.x.x (web server local ip adresiniz)

mail.ornek.com.tr a kaydı x.x.x.x (mail server local ip adresiniz)

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 22/07/2010 20:25

(@mkanlioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

ornek.com.tr alan adınız için dns hizmeti aldığınız bir hosting firması var mı?

Eğer varsa onlara a kayıtlarını ve mx ile ptr kayıtlarınızı açtırmalısınız yoksa kendiniz için dns hizmeti almanız gerekmektedir.

Kendi iç networkünüzdeki dns'teyse aşağıdaki kayıtları açın.

www.ornek.com.tr a kaydı x.x.x.x (web server local ip adresiniz)

mail.ornek.com.tr a kaydı x.x.x.x (mail server local ip adresiniz)

Dns hizmeti aldığım bir firma yok. Sadece alan adını nic.tr adresinden almışız. Kendi dns server'ım üzerinden bu işi çözmek istiyorum. NS kayıtlarımı oluşturmam gerekiyor. (ör:ns1.örnek.com.tr)

NS kayıtları oluşturduğum nic.tr adresindeki hesabımıza bu ns adresini verdiğimiz anda anında tanıyor mu ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 22/07/2010 20:32

(@mkanlioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Dns hizmeti aldığım bir firma yok. Sadece alan adını nic.tr adresinden almışız. Kendi dns server'ım üzerinden bu işi çözmek istiyorum. NS kayıtları mı oluşturmam gerekiyor ? (ör:ns1.örnek.com.tr)

NS kayıtları oluşturduğum da nic.tr adresindeki hesabımıza bu ns adresini verdiğimiz anda anında tanıyor mu ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 22/07/2010 20:33

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Kendi üzerinizden ns lerinizi açıp nic üzerindne gerekli yönlendirmeyi yapınca ayarlar 8-24 saat arası aktif oalcaktır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/07/2010 00:12

(@mkanlioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bilgileriniz için çok teşekkürler.

Ne kadar sürede aktif olacağını öğrendim. Sizden ricam örnek alan adım (hatboru.com.tr) bu alan adı nic.tr den alındı. Şimdi bu alan adı için NS kaydı oluşturacağım dns imde. Bu NS kaydını nasıl oluşturmam gerekli, bu soruyu soruyorum çünkü aynı zaman DNS imde local olarak active directory ile entegre çalışan bir bölge daha var. Bu bölgenin adı da HATBORU olarak geçiyor. hatboru.com.tr adında yeni bir bölge açıp NS kayıtlarını bu bölgeyemi açmamız gerekli. Bir de NS kayıtlarını ns1.hatboru.com.tr olarak mı açacağım ?

Teşekkürler

Gönderildi : 23/07/2010 11:54

(@mkanlioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 26/07/2010 14:57

(@www-rizasahan-com)
_

Son durum takıldığınız nokta neresidir?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/07/2010 16:08

(@mkanlioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Mevcutta Server 2008 Std var , active directory var. 1 adet NS kaydı var.Bu kayıt server.hatboru. adında oluşturulmuş. Bir tane daha server kurdum onda CentOS 5.5 kurdum. Virtualmin yönetim konsolu kurdum. Server 2008 deki Dns ten bir NS kaydı mı açmam lazım ki hatboru.com.tr alan adım çalışabilsin. Ve NS kaydı açacaksın tam olarak adı nasıl olmalı ? Bu kaydın yapılış aşamaları nasıl ?

Yardımlarınız için teşekkürler.

Gönderildi : 26/07/2010 21:29

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba hosting üzerinden Ns kayıtları bende gerekli yönlendirmeyi buraya yapın deyip yönlendirmeleri yaptıysanız eğer.

http://www.hakanuzuner.com/index.php/video-iis-7-uzerinde-coklu-websayfasi-yayinlama-multiple-website-publishing.html  bu link üzerinden sitenizin nasıl yayımlanacağı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.Modeminizden 80 portunu açtığınız taktirde dns yönlendirmelerini ns işlemlerini düzgün yaptığınızda ve aktif olsuğunda sorunsuz siteniz çalışacaktır.

Saygılarımla.

Gönderildi : 27/07/2010 00:22

(@mkanlioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler.

Son bir soru daha : alan adımı nic.tr adresinden aldım. com.tr uzantılı.

bu alan adımın kendi server' um üzerinden çalışması için nic.tr sitesi benden ns adı ve statik IP adresi istiyor.

Benim DNS server daki NS kaydında server.firmaadı. yazıyor.

Şimdi ben nic.tr adresine NS adı verirken benim server un adını ( ns.server.firmaadı) olarak mı yazacağım ?

Birde maillerimin çalışması için firewall dan 53 nolu portu benim DNS server IP sine mi yönlendirmeliyim ?

Tekrar teşekkürler.

Gönderildi : 27/07/2010 16:38

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba modem ipniz statik olmalı bu ipyi nic.tr'e vildireceksiniz.Modeminizden 53 portunu dns üzerine yönlendireceksiniz.Dns üzerinde tanımlamış olduğunuz nsleri nic.tr'ye bildireceksiniz.

Saygılarımla.

Gönderildi : 27/07/2010 17:03

(@mkanlioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 27/07/2010 17:34

(@www-rizasahan-com)
_

Ben teşekkür ederim.

Gönderildi : 27/07/2010 17:45

Paylaş: