Forum

File Server'da bulu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

File Server'da bulunan klasörlere yetki verme

9 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
4,448 Görüntüleme
(@VedatOZTURK)
Gönderiler: 95
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar ;

Fileserverda bulunan bazı klasörlerdeki yetkilendirmeleri değiştiricem.Bu konuda sizden yardım istiyorum.

Klasör içinde yazma , okuma , değişiklik , silme için FULL yetki vereceğim

Klasör içinde okuma yapabilecek , silemeyecek , yazamayacak , değiştiremeyecek yetkisi için sadece READ versem yeterlimidir

Klasör içinde yazma yapabilecek , değiştirebilecek ama silme yapamayacak yetkisi için Write versem yeterli midir ? Yoksa Write ile birlikte modifyde vermem gerekiyor mu ?

Gönderildi : 06/07/2010 20:10

(@cihanacikgoz)
Gönderiler: 180
Reputable Member

Merhaba sadece okumasını istiyorsanız read hakkı verebilirsiniz. Ancak yazabilsin, okuyabilsin, değiştirmesin ama silemesin diyorsanız bunun için kullanıcıyı sharing'e ekledikten sonra security'e de ekleyin. Sharing'te verdiğiniz yetkilendirmeyi security'de de verdikten sonra advanced butonuna basın. İlgili kullanıcıyı seçtikten sonra edit yaparak "delete subfolders and files ile delete" seçeneklerini deny yapın.

Kolay gelsin

Gönderildi : 06/07/2010 20:22

(@VedatOZTURK)
Gönderiler: 95
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba sadece okumasını istiyorsanız read hakkı verebilirsiniz. Ancak yazabilsin, okuyabilsin, değiştirmesin ama silemesin diyorsanız bunun için kullanıcıyı sharing'e ekledikten sonra security'e de ekleyin. Sharing'te verdiğiniz yetkilendirmeyi security'de de verdikten sonra advanced butonuna basın. İlgili kullanıcıyı seçtikten sonra edit yaparak "delete subfolders and files ile delete" seçeneklerini deny yapın.

Kolay gelsin

Yetkileri sadece security'den yapıyordum zaten.Belirlenen yetkiler için gruplar açtım.Gruplara yetki veriyorum.Üyeleride gruba ekliyorum.

Her hak için FULL yetki verdim.Bunu geçtik.

Söylediğinize göre Okuma yetkisi içinde sadece Read yetkisi versem yeterli galiba...

Okuyacak , yazacak , değiştirecek ama silme yapamayacak yetkisi için Read Write Modify vermem yeterlimidir ? Yoksa başka bi yerdede ekleme yapmam gerekiyor mu ? Şu anda advanced bölümünde "delete subfolders and files ile delete" hiç biri seçili değil.Bunu deny yapıyorum.Bundan bahsediyorsunuz dimi.

Gönderildi : 06/07/2010 20:40

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

(@cihanacikgoz)
Gönderiler: 180
Reputable Member

Merhaba,

Sadece kullanıcının okumasını istiyorsanız read yetkisi vermeniz yeterli. Okuyup yazmasını isteyip silmemesini istiyorsanız size belirttiğim checkboxları deny olarak işaretleyiniz.

Gönderildi : 08/07/2010 12:11

(@sarp.agim)
Gönderiler: 109
Estimable Member

Security bölümü tek başına yeterli değildir.  Advanced sekmesinden yapmanız gerekli orada tüm yetkiler detaylı olarak mevcuttur.

Yalnız miras olayına dikkat ediniz. Bazı kullanıcılar geçmişten miras kalan yetkilerini kullanacağı için  orada "edit " bölümünden miras (inheritance) olayını temizlemeniz gerekebilir.

Arkadaşlar soruna gayet düzgün çözümler sunmuşlar. Makale de yeterince açık. Ancak bir sorun olursa tekrar danışabilirsin daha detaylı şekilde yardımcı olabilirim.

Tahminimce makale yardımı ile sorunun çözülecektir.

Gönderildi : 08/07/2010 12:25

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

makalesi var: http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/02/23/payla-m-ve-g-venlik-sharing-and-security.aspx

Merhaba,

Mesut Hocamın belirttiği bu makaleyi incelediniz mi? Special permissionlar hakkında makalede deyatlar verilmkete. Ayrıca file server kurulumu ile ilgli http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/29/file-server-kurulumu-with-r2-file-server.aspx  makaleyi inceleyebilirsiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 10/07/2010 17:20

(@gokhanakinci)
Gönderiler: 1
New Member

burada yazılanları komut satırı ile yapabilirmiyiz? mesela 1000 kişi olacak bini bin farklı folderda yetki sahibi olacak ve bir folderda sadece bir kişi yetkili olacak?

Gönderildi : 10/12/2015 18:54

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Selamlar,

https://technet.microsoft.com/en-us/library/cc726004.aspx  buradaki linkten daydalanabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 21/12/2015 23:52

Paylaş: