Forum

Hali hazirda aktif ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hali hazirda aktif olan serverlerin sonradan Failover konfigurasyonu

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
359 Görüntüleme
(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member
Konu başlatıcı

Ortamimda sirasiyla

• Windows 2008 R2 Enterprise uzerinde Exchange 2010
  • Windows 2008 R2 Datacentre uzerinde Ozel bir program
  • Windows 2008 R2 Enterprise uzerinde Print server (Hyper-V)
  • Windows 2008 R2 Enterprise uzerinde File Server  (Hyper-V)

calisiyor. 12 cekirdekli 48GB DDR3 rami olan yeni bir makine geliyor. Ben buna Windows 2008 R2 Datacenter ve HyperV makineleri ile yukarida saydigim makineler icin 2.Nodelari kurabilir miyim? Yoksa programlar zaten kurulu vaziyette oldugu icin cokmu gec?

Gönderildi : 02/07/2010 10:40

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3039
Illustrious Member

Merhaba;

biraz daha detay vermeniz mümkünmüdür?

mevcut Sunucuların Sürümleri (ENT/DC vb..)

Ws08 R2 Fail Over Cluster teknolojisi ile birlikte işlemci uyumluluk modu gelmiştir. Bu yeni yetenek sayesinden bir birinden farklı olan sunucuları aynı FO kümesi içinde barındırabilirsiniz.

Özet bilgi olarak bunu paylaşabilirim. Detay verirseniz bu post başlığında devam edebiliriz.

Gönderildi : 02/07/2010 18:44

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

biraz daha detay vermeniz mümkünmüdür?

mevcut Sunucuların Sürümleri (ENT/DC vb..)

Ws08 R2 Fail Over Cluster teknolojisi ile birlikte işlemci uyumluluk modu gelmiştir. Bu yeni yetenek sayesinden bir birinden farklı olan sunucuları aynı FO kümesi içinde barındırabilirsiniz.

Özet bilgi olarak bunu paylaşabilirim. Detay verirseniz bu post başlığında devam edebiliriz.

Hocam ilk mesajımı düzenledim tekrar ve sürümleri ekledim. Failover clusteri desteklediklerini biliyorum ancak  merak ettiğim halihazırda kurulmuş bir makine failover clustera katılabilir mi? Dediğim gibi Exchnage 2010 şu an tek başına bir tane member server üzerinde çalışıyor. Şimdi bahsettiğim yeni makine yolda ve buna dilim dilim sanal makineler kurup bir tanesi ile bunu failover cluster yapabilir miyim diye merak etmiştim. Yoksa Exchnage 2010'u kurduğum için artık çok mu geç?

Gönderildi : 03/07/2010 00:27

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

Başka bir soru daha sormak istiyorum.

FO kümesini Sanal makineler üzerindemi (Guest TO Guest) yoksa Hyper- Host üzerindemi yapmayı planlıyorsun (Host TO Host)

Exchange için örnek vereyim.

Host TO Host FO yapacaksan eğer, mevcut Exchange sunucunu P2V yapacaksın. Exchange sunucun bu işlemden sonra bir VHD dosyası halinde VM olmak üzere hazır bekleyecek. Bu vhd' yi bir yerde tut ve Exchangeyi ortadan kaldırmadan önce Vhd' yi test etmeni öneriyorum.

Ardından Exc sunucunun kurulmuş olduğu makineye temiz kurulum yap. Ardından yeni alınan sunucu ile Host TO host Fail Over clusteri gerçekleştir. Ortamı kurduktan sonra Exchange Sunucunu Guest Olarak bu ortamın içinde dahil edip Fail Over Cluster Servis ve Application bölümünden Exc Sanal sunucusunu ekle.

İkinci işlem. Yani Guest TO Guest Fail Over. Bu işlem için ikinci bir Host' a ihtiyacın yok. Guest Exchange için 2010' un DAG servisini kurabilirsin.

DAG Sunucunun bir tanesi mevcut sunucun üzerinde kalabilir diğeri yeni aldığın sunucu üzerinde Fiziksel veya Guest olarak devam ettirebilirsin. Mevcut Exchange ENT Os üzerinde kurulu olduğu için kolaylıkla devam edebilirsin..

Gönderildi : 03/07/2010 00:51

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam aşağıya grafik ekledim. Mevcut çalışan fiziksel sistemimden memnunum ve onların fiziksel olarak kalmasından yanayım. Failover makineleri yani 2.Node'ları Hyper-V altında oluşturacağım makinelerde tutmak istiyorum. Olurda fiziksel makikeneye bir şey olursa en azından sistem kesintisiz olarak sanal makineden devam eder. Bu sanal makinelere ev sahipliği yapacak makine oldukça iyi. 12 fiziksel çekirdekli (24 thread) Xeon, 48GB DDR3 , SAS HDD bir makine yolda.

Gönderildi : 03/07/2010 03:44

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

Bütün terminolojiyi hiçe saymışsınız.
Sizin yapınız ne Host TO Host, nede Guest TO Guest. Yapınız Host TO Guest gibi ara bir mimari olmuş (:

Ama aslına bakarsak Guest TO Guest yapısına çok benzemekte. Ortamda bir sunucu sanallaştırma teknolojisi olmasaydı, neler yapılabilirdi bun lar yapılacak. Ama sanal ortamın oluşturmuş olduğu kısıtlamalardan etkileneceksiniz.

Exchange için Dag yapısı bu mimari içinde çalışır.
3 ncü parti yazılım için bir önerim yok.
File server Cluster için http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2009/03/15/video-windows-server-2008-file-server-cluster-uygulamas.aspx  örnek videoyu izleyebilirsiniz.

Gönderildi : 03/07/2010 20:15

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Sanal ortam ne gibi kısıtlamalara neden oluyor?

Gönderildi : 04/07/2010 00:34

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

En önemli faktör, Fisiksel kaynakları bire bir kullanamamasıdır. Buna en büyük örnek Guest TO Guest (sanal OS' ler arasında gerçekleştirilecek) fail over senaryolarında Shared Storage olarak DAS, SAN kullanamayacaksınız. GTOG FO için sadece iSCSI teknolojisini kullanan Shared storage kullanabilir durumdasınız.

Örneklerden sadece bir tanesi olup, ihtiyaca göre diğer fiziksel kaynaklar bu duruma eklenebilir. 

Gönderildi : 04/07/2010 03:04

Paylaş: