Forum

Server 2008 Desktop...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2008 Desktop ile ilgili soru.

9 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
569 Görüntüleme
(@ymustafa35)
Gönderiler: 2
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba.. ben bu server 2008'i yeni yeni öğrenmekteyim.

sizlere bir sorum olacak. çalışmış olduğum şirketin sistem yöneticisiyim.

şirkette active directory kullanıyoz bütün kullanıcıları ben yönetiyorum. orada şöyle birşey yapmak istiyorum, mesela bir kullanıcının masaüstündeki bütün dosyalarını serverde yedeklenmesi gibi bir durum olabilir mi?

yani bir bilgisayara format attığım zaman o kullanıcının bilgilerini yedeklemesini söylemektense zaten serverde masaüstünün bir yedeğinin olmasını isterdim...

böyle birşeyin olabileceğini söylemişlerdi... bilmem doğru mudur??

Gönderildi : 30/06/2010 19:19

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba folder redirection özelliği ile yapabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/06/2010 19:27

(@sarp.agim)
Gönderiler: 109
Estimable Member

Bunun için illaki AD yönetimi gerekli değildir.

3th part scriptler var. Yanlış hatırlamıyorsam elektrik süpürgesi görevi gören bir yazılım vardı seneler önce kullanmıştım. 2000 Adet client makinenin tümünden yedekleri (yalnızca işe yarayacağı düşünülen  .doc .txt  .jpeg  vs.vs.vs.  uzantılı dosyaları alıyor) bir sunucu göstererek yedekliyordu. Aynı zamanda bu yazılım AD ile entegre çalışabildiği için  GPO yardımı ile kullanıcılara aynı şekilde geri gönderilebiliyordu.

(ancak mp3  flv  .exe   uzantılı dosyaların hiç birine dokunmuyor)

İsterseniz google da bir araştırın derim.

Gönderildi : 30/06/2010 21:05

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Gezgin user diye tabir edilen sistem ile kullanıcının bu dosyalarını başka bi alanda tutabilirsiniz. Kullanıcının sistemine format attıktan sonra, sistemi domaine dahil edip kullanıcı adı ve şifresi ile oturum açarsanız dosyalar aynı şekilde gelecektir. Yalnız PC lerde çok fazla yer değişikliği oluyorsa sağlam switch yapısı ister.

Gönderildi : 30/06/2010 21:27

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Bence  su sekilde yapmalisin

1-File serverda user diye bir dosya olustur sonra bunu paylasima ver paylmasim adi user$ yap

2-AD userlerin adiyla bir klasor olustur,  mesela, Yildirim Beyazit isimli kullanicinin klasoru: ybeyazit olsun

3-AD icinde Yildirim Bayezit uzerinde sag tikla properties profile kismina gel saha sonra home folder connect kisminda bir Drive name ata, X olsun

to kismina ise \\servername\users$\ybeyazit yaz.

4-Yildirim Beyazit isimli kullanici yeni oturum actiginda  X Drivi isimli bir Map Drive olusacaktir. Daha sonra Belgelerim uzerine sag tikla ozellikler Tasi kismindan butun belgelerimi X drive tasi.

5-Daha sonra hangi backup programi kullaniyorsan Users klasorunu yeni bir backup job olarak ekle. Hem gunluk backup alimis olursun hemde scriptlerle ugrasmak zorunda kalmazsin.

IYI CALISMALAR

Gönderildi : 30/06/2010 21:33

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Merhaba ,

Folder Redirection işinizi görecektir.

Linke göz atar mısınız.

Folder redirection....

Gönderildi : 30/06/2010 21:36

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Ufuk Video dosyası için çok teşekkürler, gerçekten güzel olmuş.

Fakat bu yapıda anladığım sistemimdeki dosyaları her zaman o klasörde oluyor buda her işlemi ağ üzerinde yapıyorum demek olacaktır, sonuçta yapı büyürse switchler kaldıramaz gibi geliyor. Gezgin user sisteminde datalar yanlış hatırlamıyorsam sync şeklinde çalışıyor ve herhangi bir sistemde sistemi açtığınızda datalar oraya transfer ediliyor ve çalışma orda devam ediyor sonrasında sunucu ile senkronize ediliyor ve başka sisteme geçer iseniz dosyalar en güncel hali ile oraya atanıyor. İlk açılışta oldukca yavaşlattığı kabul edilebilir bir gerçek tabi ki ama sürekli aynı cihazlarda çalışıyor isek hem yedek almış hemde sistemimizi kolayca değiştirebilir oluyoruz.

Senden bu konuda fikir almak isterim, yapılarda hangisi daha mantıklı çözüm olur ?

Gönderildi : 30/06/2010 21:51

(@sarp.agim)
Gönderiler: 109
Estimable Member

Bence  su sekilde yapmalisin

1-File serverda user diye bir dosya olustur sonra bunu paylasima ver paylmasim adi user$ yap

2-AD userlerin adiyla bir klasor olustur,  mesela, Yildirim Beyazit isimli kullanicinin klasoru: ybeyazit olsun

3-AD icinde Yildirim Bayezit uzerinde sag tikla properties profile kismina gel saha sonra home folder connect kisminda bir Drive name ata, X olsun

to kismina ise \\servername\users$\ybeyazit yaz.

4-Yildirim Beyazit isimli kullanici yeni oturum actiginda  X Drivi isimli bir Map Drive olusacaktir. Daha sonra Belgelerim uzerine sag tikla ozellikler Tasi kismindan butun belgelerimi X drive tasi.

5-Daha sonra hangi backup programi kullaniyorsan Users klasorunu yeni bir backup job olarak ekle. Hem gunluk backup alimis olursun hemde scriptlerle ugrasmak zorunda kalmazsin.

IYI CALISMALAR

Bu cevap da güzelmiş.  Gene de bu işlemi yapacak olan arkadaşın yedekten kast ettiği  orada bulunan tüm veriler mi acaba ?  Bu önemli bir soru çünki hepimizin söylediği yöntemlerde  hiç bir zaman "TÜM" dosyaları almayacaktır. Taşınamazlar veyahut belirli setuplar sistemde çakılı kalacaktır.

Back up için düşündüğün  daha doğrusu "masaüstü" derken kast ettiğin yedek dosyaları neleri kapsıyor açıklarmısın ?

Gönderildi : 01/07/2010 00:03

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

Ufuk Video dosyası için çok teşekkürler, gerçekten güzel olmuş.

Fakat bu yapıda anladığım sistemimdeki dosyaları her zaman o klasörde oluyor buda her işlemi ağ üzerinde yapıyorum demek olacaktır, sonuçta yapı büyürse switchler kaldıramaz gibi geliyor. Gezgin user sisteminde datalar yanlış hatırlamıyorsam sync şeklinde çalışıyor ve herhangi bir sistemde sistemi açtığınızda datalar oraya transfer ediliyor ve çalışma orda devam ediyor sonrasında sunucu ile senkronize ediliyor ve başka sisteme geçer iseniz dosyalar en güncel hali ile oraya atanıyor. İlk açılışta oldukca yavaşlattığı kabul edilebilir bir gerçek tabi ki ama sürekli aynı cihazlarda çalışıyor isek hem yedek almış hemde sistemimizi kolayca değiştirebilir oluyoruz.

Senden bu konuda fikir almak isterim, yapılarda hangisi daha mantıklı çözüm olur ?

roaming profile çoklu ortamda sorun çıkrtır dediğniz gibi gidip gelen senkron olan dosyalar switchde ciddi trafik

ama folder redirect olursa belirtilen yerde datalr tutulur

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/27/roaming-user-profiles-nas-l-yap-land-r-l-r.asp x"> http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/27/roaming-user-profiles-nas-l-yap-land-r-l-r.aspxhttp://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/27/roaming-user-profiles-nas-l-yap-land-r-l-r.aspx

Gönderildi : 01/07/2010 01:04

Paylaş: