Forum

Veri güvenliği...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Veri güvenliği için bir fikir lazım...

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
353 Görüntüleme
(@umitsarihan)
Gönderiler: 26
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

İçerisinde önemli dataların tutulduğu server 2003 işletim sistemi için Raid 5 seviyesini donanımsal disk arızası için kurayım diyorum. İşletim sistemi arızalarına karşı aklımda çok fikir var fakat sizlerin kullandığı, sağlam tutarlı çalışan bir yöntem var mı? Paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 29/06/2010 14:11

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Merhaba ,

Farklı bir cihaza'mı kuracaksınız sistemi? Yoksa mevcut sunucu raid yapınızı mı değiştireceksiniz.

Gönderildi : 29/06/2010 14:25

(@umitsarihan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Önümde bir proje var, karşılaşacağım server da raid seviyesi varmı yokmu açıkcası bilmiyorum. Her halükarda sıfırdan kurulum yapmayı düşünüyorum.

Gönderildi : 29/06/2010 14:40

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member

O zaman karşınıza çıkacak şeyi bilemediğimizden , önerim disk yapınıza göre , tek sunucu ise , işletim sistemi kısmını raid 1 data kısmını raid5 yapmanızdır.

Gönderildi : 29/06/2010 14:45

(@umitsarihan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ben dediğin mantığı Raid 0 ve 5 olarak kullanıyorum. Zaten sorunuda aynalayacağından ne gerek var ki Raid 1 e? Yoksa aynaladığı kısımda sorunsuz çalışan bir işletim sistemi, olası bir işletim sistemi sorununa karşı hazır mı bekliyor sistem durmasın diye ? Bir nöbet halin demi ?

Gönderildi : 29/06/2010 15:11

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member

RAID 1 sistemlerinde aynı veriler iki sabit
diskte saklanır (%100 artıklık). Disklerden biri başarısız olduğunda,
diğer diskteki veriler sistemin performansını veya verilerin bütünlüğünü
etkilemeden anında kullanıma sunulur. RAID 1, veri güvenliği
ve kullanılabilirliği için kolay ve son derece etkili bir çözümdür.Avantajı: Yüksek kullanılabilirlik, bir disk başarısız olsa bile
verileri içeren Mantıksal Sürücü kullanılabilir.Dezavantajı: 2 disk gerektirir ama yalnızca birinin depolama kapasitesi
kullanılabilir

Syg.

Gönderildi : 29/06/2010 15:25

(@umitsarihan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkür ederim,

Kafama takılan bir kaç konu var, işletim sistemi x bir hatadan dolayı açılmadı veya bir program çalışmıyor. Bu durumda aynı sorun diğer disktede olmuş olmayacak mı?

Gönderildi : 29/06/2010 15:59

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member

Tabiki oluşacaktır. Burda da devreye aldığınız backup giriyor 🙂

Gönderildi : 29/06/2010 17:08

(@umitsarihan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

:o) Üstad bu durumdan dolayı Raid 0 daha uygun bana göre. Harici bir yere yedek alınıyor ondada.. Artısı hızlı çalışıyor.

Gönderildi : 29/06/2010 19:02

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

2 diskiniz var ve siz  bunu raid 0 olarak yeniden yapılandırırısanız, disklerden birinde oluşan fiziksel sorun, dataların kaybı olacaktır. Raid1 daha mantıklı geliyor.  

Gönderildi : 01/07/2010 14:43

Paylaş: