Forum

roaming olayı

Bildirimler
Hepsini Temizle

roaming olayı

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
560 Görüntüleme
(@eraysoysal-2)
Gönderiler: 221
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba :

özel bir hastanede sistem şu şeklilde: 1.ana dc..    1.additional dc  var..    7 adet terminal server var...

700 kullanıcı var vede okadar thinclient...

şimdi: terminal serverler 192.168.3.11 - 12 - 13 -14 -15 - 16 - 17    şeklinde...   kullanıcıları 100 erli ayırdım. yani: 100 kullanıcı 192.168.3.11 e bağlanıcak   100 kişi 12 ye  100 kişi 13 e  şeklinde...

ancak kullanıcılar zamanla düzeni bozmaya başladı mesela 200 kişi birden sadece 3.12 ye girmeye başladı böyle olunca yük dağılımı olmadı ve o terminal server kasmaya başladı. bunun için balancing yapan bi sistem buldum yani : kullanıcı rdp ekranına "terminal" yazıyor enterliyor. ve balancing sistem bakıyor hangi terminal server daha müsaid ona atıyor bölece kasma olmayıp eşit bir dağılım oluyor ancak bunu yapıncada şöyle bi sorun oldu: ayşe kullanıcısı terminal yazıp bağlandı kendi masaüstü var belgesi var outlook exprese girebiliyor. ertesi gün yine terminal yazdı bağlandı ama bu sefer masaüstü yok outlook u yok !!!           "yani ilk gün terminal yazdığında mesela 3.11 e attı o kullanıcıyı ikinci gün terminal yazdığındada 3.13 e attı . böyle olunca masaüstüde outlookuda gitti..."        bu romaingle alakalı bi durummu neden böyle bir sorun oluşuyor. ve çözüm olarak ne yapmalıyım???

fikirlerinizi bbekliyorum..

teşekkürler

Gönderildi : 11/05/2008 20:08

(@eraysoysal-2)
Reputable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar çok zor bir soru sanırım:

buna cevap verebilecek arkadaşım varmı. eğer olursa hepimiz için çok faydalı olacaktır...

Gönderildi : 11/05/2008 21:40

(@mustafakasikci)
Gönderiler: 811
Noble Member

merhaba :

özel bir hastanede sistem şu şeklilde: 1.ana dc..    1.additional dc  var..    7 adet terminal server var...

700 kullanıcı var vede okadar thinclient...

şimdi: terminal serverler 192.168.3.11 - 12 - 13 -14 -15 - 16 - 17    şeklinde...   kullanıcıları 100 erli ayırdım. yani: 100 kullanıcı 192.168.3.11 e bağlanıcak   100 kişi 12 ye  100 kişi 13 e  şeklinde...

ancak kullanıcılar zamanla düzeni bozmaya başladı mesela 200 kişi birden sadece 3.12 ye girmeye başladı böyle olunca yük dağılımı olmadı ve o terminal server kasmaya başladı. bunun için balancing yapan bi sistem buldum yani : kullanıcı rdp ekranına "terminal" yazıyor enterliyor. ve balancing sistem bakıyor hangi terminal server daha müsaid ona atıyor bölece kasma olmayıp eşit bir dağılım oluyor ancak bunu yapıncada şöyle bi sorun oldu: ayşe kullanıcısı terminal yazıp bağlandı kendi masaüstü var belgesi var outlook exprese girebiliyor. ertesi gün yine terminal yazdı bağlandı ama bu sefer masaüstü yok outlook u yok !!!           "yani ilk gün terminal yazdığında mesela 3.11 e attı o kullanıcıyı ikinci gün terminal yazdığındada 3.13 e attı . böyle olunca masaüstüde outlookuda gitti..."        bu romaingle alakalı bi durummu neden böyle bir sorun oluşuyor. ve çözüm olarak ne yapmalıyım???

fikirlerinizi bbekliyorum..

teşekkürler

100 den fazla kullanıcı var ve gruplar halinde ayırdım diyorsunuz bunu Romaing profile ile halletmek mantıklı olmaz bunun için farklı yollar izleyebilirsiniz..

Bahsettiğiniz program işe yarar ama profile sorunu oluyor bunun için önerim şu

Gruplara Ayırdığınız Kullanıcılara bağlantı kısayolu dosyası oluşturun yani remote desktop files .rpd dosyasını kullanıcılara verin ip ayarlarını vs ayarlayın hazırladığınız dosyayı kullanarak girmelerini söyleyin örn: 1.gruptaki kişi dosyayı açtığında  .rdp dosyası 192.168.3.11'e göre yapılandırıldığı için  sizin belirlediğiniz terminal servera gideceklerdir..

7 adet .rdp dosyası oluşturun bunları paylaştırın. 

Dediğim gibi yaparsanız Kullanıcılar bağlanmaya çalıştıklarında oluşturduğunuz rdp dosyasını kullanırsa sürekli aynı servera bağlanacağı için kullanıcının masaüstü de hep aynı kalır.

Gönderildi : 11/05/2008 21:57

(@eraysoysal-2)
Reputable Member
Konu başlatıcı

ama kullanıcılar sürekli thinclient değiştirebiliyorlar yani yerleri değişebiliyor.

bu yüzden şunu yapmam daha doğru olucak : kullanıcılara tek tek sen 11 den sen 12 den bağlanıcaksın dicem. vede terminal serverlereda sadece oraya girmesini belirlediğim kullanıcıları belirticem. onun dışında bi kullanıcı girmeye çalıştığında giremicek.

bu sayede artık her kullanıcı herzaman aynı servere bağlanıcak

Gönderildi : 12/05/2008 02:12

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

MErhaba.

Bu çok doğal bir durum. Bir terminal oturum profil'i, oturum açılan sunucu üzerinde tutulur. Başka bir terminal sunucuda oturum açıldığında, yeni bir profil ile başlarsınız yada daha önceden burada oturum açtıysanız o profil'i kullanırsınız. Yani A sunucusunda oturum açıp aynı profili B sunucusunda arayamazsınız.

Bu noktada; ya oturumlarınızı sürekli aynı TS üzerinde açılacak şekilde dağıtmalısınız. (AD ve GPO ile)

Yada Terminal oturumlarında Roaming User Profiles uygulamalısınızki bu yapı 700 client için çok iyi planlanmalı ve uygulanmalıdır. Aksi taktirde kabusa dönüşmesi kaçınılmazdır.

Bilgisayar Yapılandırması> yönetim şablonları> windows bileşenleri> terminal hizmetleri> TS Gezici Profillerin yolunu ayarla

Yukarıdaki GPO ile, TS oturum profillerine roaming özelliği kazandırabiliriz.

Gezici kullanıcı profili hakkında bilgi için http://cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/27/roaming-user-profiles-nas-l-yap-land-r-l-r.aspx

Gönderildi : 12/05/2008 13:06

(@eraysoysal-2)
Reputable Member
Konu başlatıcı

roamingden vazgeçip 100 er 100 er usersleri ts lere ayarlamak istesem: şu 100 kullanıcı 3.12 ye şu 100 kullanıcı 3.13 e gibi

ana dc additionaldc vede terminal serverlerde ne tür ayarlar yapmam gerekir

teşekkürler

Gönderildi : 13/05/2008 01:00

Paylaş: