Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Küçük ölçekli bir işletme için hangi server işletim sistemini almalıyım

16 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,778 Görüntüleme
(@yurdalozalp)
Gönderiler: 106
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar  20 kullanıcılı bir yapı için hangi server işletim sistemini almalıyız. Araştırmalarımda server 2003  satan bi yer bulamadım.

Server 2008 hangi modeli bizim için daha iyi olur paramız kısıtlı amacımız kendi topladığımız kabaca 4 çekirdekli 8 gb ramlı  bi sisteme koyacağız.Domain ortamı yapıp isa ile interneti yasaklamak ve policy dende bir kaç bişey yasaklamak birde sentez proğramını yükleyeceğiz bukadar.

Araştırmamda : 

MICROSOFT OEM SMALL BUSINESS SERVER CLT AD STANDART 2008 5 KULLANICI  bu tam anlayamadım ucuz bişey ama 5 kullanıcı attırılabiliyormu nasıl yapılır  nerden almak gerek içinde bir çok şey barındırıyormuş nedir bunlar başka hangi server tavsiye edersiniz ,neden

İlk defa böle bişey yapıyorum  yüzüme gözüme bulaştırmak istemiyorum yardımlarınızı bekliyorum

Gönderildi : 23/06/2010 00:19

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Yapı 15 kişi ile sınırlı olsaydı

Windows Server 2008 R2 Foundation

sürümünü önerecektim. Bu sürüm üzerinde isteklerinizi karşılayabilir ve kullanıcı erişim lisansı ödeme sorunda kalmazdınız.

Windows Server 2008 R2 Foundation is licensed by user accounts. Each license of Windows Server 2008 R2 Foundation is limited to a maximum of 15 user accounts. Moreover, a user account can be assigned to only one distinct user at a time.

Because Windows Server 2008 R2 Foundation is licensed in this way, you do not require Windows Server client access licenses (CALs). This also makes Windows Server 2008 R2 Foundation much more cost effective for small businesses. Although Windows Server 2008 R2 Foundation does not require Windows Server CALs, TS CALs or Rights Management CALs are required to use those server roles on a Windows Server 2008 R2 Foundation–based server. The user/device limit for RMS and RDS CALs is 15.

http://www.microsoft.com/windowsserver2008/en/us/foundation.aspx

Kullanıcı Sayınız fazla olduğu için Standart sürüm ile başlayabilirsiniz. ve ileride büyüdükçe W CAL lisnası alıp, sistemi geliştirebilirsiniz.

Domain ortamı üzerinde ISa server destek vermemektedir. Bu sebepten ötürü UTM teknolojisini kullanan bir cihaz seçip internet güvenliğinizi-loglamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Maaliyetler hemen hemen aynı ve hatta daha düşük olacaktır.

Güncel bir sunucu işletim sistemi aldığınız zaman, alt sürüm kullanım hakkı ile Ws2003 ve öncesini yükleme hakkınız bulunmaktadır. Geçmiş sürümleri aramayın. Bulamayacaksınız.

Gönderildi : 23/06/2010 00:53

(@yurdalozalp)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkürler Fatih bey

Bu bilgi iyi oldu aslında 13 kullanıcı var ama ben ilerisi için 20 söyledim bu düşünülebilir.İsa server aslında VMware üzerine kurmayı düşünüyordum domaine katıcaktım . Direk domain üzerine kurmuyacam. Peki nerden alabiliriz pramit bilgisayara baktım yok galiba bizim için fiyatta önemli

Gönderildi : 23/06/2010 11:02

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Fatih Hocam gerekli açıklamayı yapmış. Üzerine laf söylemek düşmez.

Ama bu tür yapılarda geleceği de planlamalısınız. 15 kullanıcı desteği vardır. Ama ya 16 olursanız. 20 olursanız. Büyürseniz? Bu gibi etmenleri de göze almanızda yarar var.

Fatih Hocam ne der bilmiyorum ama belki entegre çözümler barındıran SBS kullanılabilir.

Standart lisans aldıktan sonra CAL lisans adını verdiğimiz lisanslara da ücret ödersiniz. Server 2008 Fiyat listesi için aşağıda verdiğim linki kullanabilirsiniz. Saygılarımla

http://www.microsoft.com/windowsserver2008/en/us/pricing.aspx

Gönderildi : 23/06/2010 17:31

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Satışta ki arkadaşlarla görüştüm burada adı geçen ürünleri malesef tek başına, hp, ibm ürünleri veya çeşitli hardware ürünler harici almanız mümkün görünmüyor. İsterseniz net üzerinden kutulu olarak temin etmeye çalışın. Fakat fiyat düşündürecektir.

İsterseniz tekrar iletişime geçip bilgi alabilirsiniz.

Kolay gelsin.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/06/2010 19:02

(@yurdalozalp)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Öncelikle ilgilenen arkadaşların hepsine tek tek teşekkürler...

Tabiki ileriye dönük olması daha iyi olur (Windows Server 2008 R2 Foundation) anladığım kadarıyla ileride cal lisansı ile attırılamıyor.1,100 tl geçmiyecek bi çözüm varmı acaba.SBS 5 kullanıcılı gördüm bu atrılılabiliyormu pahalımı attırması açıkcası bütce kısıtlı olunca herşey zor

Gönderildi : 23/06/2010 20:07

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Evet, SBS 5+ yapılabiliyor ama bildiğim kadarıyla bunu siz alamazsınız. Bildiğim kadarıyla Microsoft SBS'yi sadece bir sunucu ile beraber satıyor.

Sizin için Standart uygun galiba. Bunu araştırabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/06/2010 20:15

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

SBS Fiyatları da aşağıdaki linkte mevcut. Saygılarımla.

http://www.microsoft.com/sbs/en/us/pricing.aspx

Gönderildi : 23/06/2010 21:06

(@yurdalozalp)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Çok Çok teşekkürler tekrardan arkadaşlar verdiğiniz cevaplardan yola çıkarak bir soru daha sormak isterim araştırdım piyasayı biraz tabiki bir kaç yer buldum sadece   sizce hangisi ve neden

MS WINDOWS SBS 2008 STANDART SP2 ING OEM    1.484,73 TL

MS WINDOWS SERVER 2008 R2 STANDART ING OEM 64BIT 1.347,95 TL

Gerçi bu fiyatlar çok ama bi şekilde igna edeceğim artık başka çaresi yok

Gönderildi : 23/06/2010 21:30

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Çok Çok teşekkürler tekrardan arkadaşlar verdiğiniz cevaplardan yola çıkarak bir soru daha sormak isterim araştırdım piyasayı biraz tabiki bir kaç yer buldum sadece   sizce hangisi ve neden

MS WINDOWS SBS 2008 STANDART SP2 ING OEM    1.484,73 TL

MS WINDOWS SERVER 2008 R2 STANDART ING OEM 64BIT 1.347,95 TL

Gerçi bu fiyatlar çok ama bi şekilde igna edeceğim artık başka çaresi yok

Öncelikle eğer Server almazsanız OEM lisans almanız zor. Öyle bir sıkıntı çıkacaktır. SBS mi Standart mı sorusuna gelince

SBS aşağıdaki ek özellikleri barındırır ve 75 kullanıcıya kadar olan yapılara destek verebilir. 76 kullanıcı olduğunda Server 2008'e geçmek zorundasınız. SBS 2008 sayfası aşağıda. Standart ile Premium'daki özellikleri görebilirsiniz. Saygılarımla.

http://www.microsoft.com/sbs/en/us/compare-features.aspx

Gönderildi : 23/06/2010 21:57

(@yurdalozalp)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Dediğim gibi işletme küçük öle sunucuya çok para veremiyoruz biz kendimiz toplıyacağız 4 çekirdekli 8 gb ramli kabaca anlatmak gerekirse bizim işimizi fazlasıyla görür nahapacağımı bilemiyorum bu sevdadan vazmı geçsek

lisans almak için suncuu şartmı yani; işin içine girince neler öğreniyorum

Çok teşekkürler hala yardımcı oluyorsunuz

Gönderildi : 24/06/2010 01:25

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Peki lisans tarafını geçiyorum. Toplayacağınız sistem ne kadar stabil çalışacak? Neticede endüstriyel bir ürün olmayacak bu üründen 7/24*365 çalışmasını nasıl bekleyeceksiniz?

Çıkacak sorunlarla nasıl başa çıkacaksınız vb. Bunların da hesabını yapın lütfen.

Tabiki yardımcı olacağız görevimiz. "Çözümsüz sorununuz kalmasın" yeterki.

Gönderildi : 24/06/2010 03:19

(@yurdalozalp)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Erdem bey çok teşekürler haklısınız tabiki ama bütcemiz kısıtlı aslında firma çok küçük sunucuya gerek bile yok bence; intel p4 sistem üzerinde sentez proğramı kurulu şuan anlıyacağınız tamammen benim ısrar etmem le alakalı bu macera şöle söyliyim 3, saat pc kapansada sorun olmaz 🙂

Lisans olayını bugun sonuçlandıracağım bi şekilde arkadaşımın çalıştığı firmadan fiyat bekliyoruz bir kaç model için

Çok teşekkürler tekrardan

Gönderildi : 24/06/2010 14:18

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Rica ederim. Bizi de buradan bilgilendirebilirseniz seviniriz. İyi çalışmalar. Saygılar.

Gönderildi : 24/06/2010 14:25

(@yurdalozalp)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Erdem bey ilginiz için çok teşekkürler

2008 standart almaya karar verdik ama aklımıza takılan bişey var.Aldık diyelim bunu bizim topladığımız sisteme kurabilecekmiyiz yani Sunucu şartı falan yok değilmi birde kaç kullanıcı desteği var Windows Server a bağlanan her istemci için Windows CAL almanız gereklimi CAl mantığını pek anlamadım içinde gelmiyormu 

Gönderildi : 30/06/2010 12:23

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Rica ederim.

Retail ürün alırsanız evet yapabilirsiniz. OEM zaten alabilmeniz için Server almanız gerekmektedir.

Aldığınız ürünün özellikleri yazar misal:

"Microsoft Windows Server 2008 R2 Standart with 5 CALs" bu demektir ki ürün 5 Client Access License ile geliyor. Siz kullanıcı sayınız kadar CAL almak zorundasınız. Bazı ürünler 10-20 CAL ile birlikte de gelebiliyor. 5 CAL aldınız diyelim. Yeni CAL'lar için Paketler alıyorsunuz. CAL başı 40 dolar verirsiniz. Tabi bunlar paket olarak. En az 5 li yanılmıyorsam.

Saygılarımla.

Gönderildi : 30/06/2010 13:48

Paylaş: