Forum

Sanal bellek ayrılm...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sanal bellek ayrılması

20 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
2,784 Görüntüleme
(@akinbeslan)
Gönderiler: 605
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaslar

Event viewer da memory düşük hatası alıyorum.

Sanal bellek ayarlarım aşağıdaki gibidir.Server uzerindede 1GB boş yerim kaldı.Nasıl bir optimizasyon saglarım aşağıdaki şekle göre.Toplam fiziksel Ram 8 GB

Gönderildi : 21/06/2010 16:42

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Merhaba ,

Mevcut belleğinizden 1-1,5 katı arttırabilirsiniz.

Gönderildi : 21/06/2010 17:00

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Daha detaylı bir şekilde anlatabilecek bir arkadaş varmı acaba?

Gönderildi : 22/06/2010 00:19

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Detay derken nasıl bir detay lazım size?? 

Microsoft Windows Sayfalarında Sanal Bellek ile ilgilii olarak:

Önerilen boyutlar:

En düşük: Normal RAM'iniz + 300 Mega byte

En yüksek: Mevcut Raminizin 3 katı

Tabi bunu yapmak ya da yapmamak sizin bileceğiniz bir durum. Saygılarımla.

Gönderildi : 22/06/2010 01:41

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

Erdem hocam teoriğinden güzel bahsetmiş. Ben birkaç ekleme yapmak istiyorum.

8 Gb ram olan sunucunuzda el ile en fazla 4 gb swap kullan demek sıkıntı doğuracaktır. Gönderdiğiniz ekran görüntüsüne göre acaba E ya da F sürücüleri aynı disk üzerinde ki partition lar mıdır? Yoksa ayrı diskler midir? Eğer ayrı diskler olup herhangi birisinde yeterli miktarda yer var ise swap alanınızı bu disklere taşımanızı ve System Managed Size ayarı ile kullanmanızı öneririm. Bu size ciddi performans artışı sağlayacaktır.

Eğer aynı disk üzerinde ki partition lar ise o disk üzerinde yer açmanız en anlamlı hareket olacaktır. Bunu yapmanın en kolay yolu *.log şeklinde sisteminizi taratarak boyutu büyük olan ve tarihçe eski olan log dosyalarınızı silmeniz olabilir. Ben bu şekilde yaklaşık 5 Gb lık bir disk alanı açtığımı hatırlıyorum. Birde Documents and settings altında ki kullanıcınızın profil klasöründe bulunan Temp klasörlerinin içeriğini kontrol edip dolu olanları silebilirsiniz. Bu işlemde size bir miktar yer kazandıracaktır. Ardından ayarı yine System Managed Size a çekip sisteminizi rahatlatabilirsiniz.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 22/06/2010 02:01

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Cevalar için teşekkürler herkese.

Hakan hocam biraz daha detaylar a değinmiş arzu ettiğim gibi saolsun. E ve F suruculeri aynı fiziksel disk uzerindedir.bahsettiğiniz gibi disk te yer açmak için her yolu kullanmıştım.Daha fazla yer açamıyorum ve sistem sıkıntı çıkarıyor bu yuzden.Tek çarem disk eklemek olacak sanırım.

sistemim poweredge 2950 üzerinde 3 adet hot swap 72 GB sas disk var.1 tane swap bosta.diskler RAID li

sizce ne yapabilirim ?

Gönderildi : 22/06/2010 02:46

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Öncelikli olarak ayrılmış sanal belleğinde bulunan 2Gb lık alanı kaldırıp 0 ila 4096 arası diyerek, 2Gb alan kazanabilirsin. Sanal memorini diğer disklere taşıyabilirsin, diğer disklerdeki alanları bir patition programı ile asıl diske kazandırabilirsin. ( Bu işlemi yapmadan önce kesinlikle bir clone almanda fayda var. )

Gönderildi : 22/06/2010 04:47

(@m-hakancan)
Noble Member

Çözüm sizinde belirttiğiniz gibi disk eklemek olarak gözüküyor. Tabi ekleyeceğiniz diski çalışan raid sisteminize dahil edebileceğiniz gibi (raid kartınız destekliyorsa) ayrı bir disk alanı olarak kullanabilirsiniz. Burada maliyetlerde önemli oluyor. SAS disk ile SATA diskler arasında ciddi fiyat farkları var. Sunucunuzun özelliklerinden SATA diskleri de desteklediğini okudum. Swap alanı ve diğer işlemler için ayrı bir sata disk alıp swap alanını da bu kısma kaydırabilirsiniz. SAS ya da SATA olsun swap alanını ayrı bir disk alanına kaydırdığınızda performansınız da artacaktır. Ayrıca swap alanını diğer diske kaydırdığınızda yaklaşık 5 gb lık da bir boş alana sahip olacaksınız.

Tercih birazda sizin bütçeniz ve raid kartınızın desteği ile alakalı durumda.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 22/06/2010 12:09

(@Anonim)
Gönderiler: 0

hakan bey

1) 4gb ram ayarı olan serverda en düşük ve en yüksek swap yazan yere ne yapmamız lazım.)

2) System Managed Size ayarı derken bu ne demek.

3) en düşük ve en yüksek ayarları verince işimiz bitiyormu. başka bir işlem yapıyormuyuz. ayrı diske almak performanısı çokmuetkiler

Gönderildi : 23/06/2010 13:37

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

diğer partition da 25 GB boş yerim var bu boş yeri C: ye aktarsam nasil olur? Nasil reseize yapmamı önerirsiniz?

Gönderildi : 23/06/2010 13:49

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Sizin probeminizin nedeni Root'da yeterli alan olmamasından kaynaklanıyor. 1 gb demişsiniz sisteminizin güvenliğini tehlikeye atıyorsunuz. OS alanında yapıya göre değişmekle beraber min. 8-15 gb boş alan ayırmanız gerekiyor. Bunların altındaki her durumda her an çökme ile karşılaşmanız mümkün. Misalen kontrol dışı bir dosya şişmesi sisteminizi crash edecektir. Sorununuzun asıl kaynağı yeterli alan olmaması sebebiyle sanal bellek yani pagefile için yeterli alanın bulunmaması. Aynı disk üzerine farklı bir partitiona veya aynı performansda başka bir disk üzerine pagefile.sys dosyasını taşıyabilirsiniz. Custom ayarı 2046-8200 arasında ayarlayabilir veya sistem managed diyebilirsiniz. Bu durumda OS pagefile boyutunu ihtiyaç duyduğu kadar kendi belirleyecektir.

C'de yer açmak için sistem ve yazılımların log yollarını başka diske taşıyabilir. Tool'ları taşıyabilirsiniz. Bunun dışında C'yi resize edip diğer partition'lardan kalan miktarı ekleyebilirsiniz. Yalnız Server OS'larında çalışan sistemlerde root resize'ı disk tablolarının tamamen bozulmasına veya çökmelere sebep olabiliyor. Mutlaka Yedek!

Bu amaçla Server OS'larını destekleyen EASEUS partition tool'larını kullanabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/06/2010 18:26

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

8200 yeterli olmadığını görürseniz 12276 verebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/06/2010 18:32

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

diğer partition da 25 GB boş yerim var bu boş yeri C: ye aktarsam nasil olur? Nasil reseize yapmamı önerirsiniz?

Bir önceki mesajımda önermiştim :). Partition Magic sanırım bu işi yapıyor. Birde sanal bellek kullanımınız ne kadar ki sanal bellek kullanımında bu kadar ısrarcısınız.

" 2) System Managed Size ayarı derken bu ne demek. " sanal belleğin ihtiyaç doğrultusunda ram makitarınızın 1.5 katı ile 1.5 katının iki katı aralığında otomatik olarak ayarlanması demek.

Gönderildi : 23/06/2010 18:33

(@m-hakancan)
Noble Member

Merhabalar;

25 Gb ı C ye aktarmak yerine swap file yerini o boşluğun olduğu disk alanı olarak belirleyin. Böylece C de bir miktar daha yeriniz açılacaktır. Hemde virtual memory error sorununuz ortadan kalkacaktır.

Bu işlem için öncelikle Virtual Memory ayar bölümünde No paging file seçeneğini seçip Set butonuna tıklayalım. Sistemimizi yeniden başlattıktan sonra tekrar Virtual Memory bölümüne gelin. Bu sefer 25 Gb boşluk olan sürücünüzü yukarıdan seçtikten sonra System Managed Size seçeneğini işaretleyip Set butonuna tıklayalım. Pagefile dosyanız ilgili sürücüde oluşturulacaktır. Böylece C sürücünüzde de yer açılacaktır.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 23/06/2010 18:35

(@m-hakancan)
Noble Member

"hakan bey

1) 4gb ram ayarı olan serverda en düşük ve en yüksek swap yazan yere
ne yapmamız lazım.)

2) System Managed Size ayarı derken bu ne demek.

3) en düşük ve en yüksek ayarları verince işimiz bitiyormu. başka bir
işlem yapıyormuyuz. ayrı diske almak performanısı çokmuetkiler"

Merhabalar;

1. Elle virtual memory ayarı yapıldığında Windows yüksek oranla bunu sevmiyor ve bir süre sonra Virtual Memory Error almaya başlıyoruz. Bu nedenle bunu System Managed Size seçerek pagefile dosyasının büyüklüğünün dinamik olarak Windows tarafından belirlenmesini sağlıyoruz. Yani kontrolü Windows a vermiş oluyoruz. Bu şekilde pagefile dosyanızın bulunduğu sürücüde yeterli yer olduğu sürece ( ki optimali sunucunuzun bellek büyüklüğünün bir buçuk katı kadardır) sisteminizde virtual memory error hatası almazsınız.
  2. Yukarıda anlatmaya çalıştım.
  3. Microsoft pagefile dosyasının sistem diski sürücüsünde (genelde C olur) tutulmasını önermez. Virtual Memory ayrı bir fiziksel disk üzerinde tutulduğunda ise sistem diskine sürekli yazıp okuma işlemi olmayacağından illaki performans artışı sağlayacaktır.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 23/06/2010 18:43

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Ertan hocam, Partition Magic XP üstü işletim sistemlerinde kullanılamıyor epeyde eskide kaldı.

Partition resize yapabilen free tool'ların bir çoğu Server OS'ları üzerinde çalışamıyor bilginiz olsun. Tabi yinede bir çok tool var.

ERD commander gibi iso'ların içerisindede partition editor toolar var kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 23/06/2010 19:29

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Hakan bey ,

Dediğiniz gibi page file'ı 25 Gb boş yer olan partition a taşıyacağım.Ancak C: partition da sanırım 5 GB kadar toplam boş olan kalacak bu yeterli olurmu stabilite için yoksa boş olan partition dan biraz yer vermem gerekirmi sizce?

cevaplariniz için hepinize teşekkür ederim arkadaşlar.

Gönderildi : 24/06/2010 00:40

(@m-hakancan)
Noble Member

Merhabalar;

Eğer C sürücünüze sürekli yazılan bir veri (Örneğin database veya bir program log u) yok ise bence sisteminizi rahatlatacak ve sıkıntı çıkarmadan çalışacaktır.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 24/06/2010 12:05

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler yardımlarınız için.

Gönderildi : 24/06/2010 12:06

Sayfa 1 / 2
Paylaş: