Forum

DHCP Server da ip s...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DHCP Server da ip sabitleme

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,433 Görüntüleme
(@HuseyinAksoy)
Gönderiler: 140
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Fortigate 80c modelinde bir firewall aldık.Şimdi clientların ip'lerini dhcp server ile otomatik dağıtıyorum.Firewall'u aldığımız firma kullanıcıları AD çekersek sorunlar yaşayabileceğimizi.Bu yüzden makinelere sabit ip dağıtmak istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim?

Gönderildi : 17/06/2010 23:10

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Active Dir. kurulu makinede DHCP sunucu yok mu? Orada mac adres reservation ile sabitleyebilirsiniz.

Gönderildi : 17/06/2010 23:26

(@HuseyinAksoy)
Estimable Member
Konu başlatıcı

DHCP Server var.Mac Adress Reservation ile sabitlemeyi nasıl yapabilirim.

Gönderildi : 18/06/2010 00:58

(@cozumpark)

Linki inceleyebilirsiniz, basit bir uygulama, sol navigasyondaki Reservation' a sağ click New Reservation, mac bölümüne makinenin mac adresi, IP bölümüne atayacağınız sabit IP yazıyorsunuz. Bir kaç ayar daha tamam : http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc779507(WS.10).aspx

Gönderildi : 18/06/2010 01:05

(@HuseyinAksoy)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Alper bey mac adreslerini server üzerinden öğrenebilirmiyim.Komut isteminden(hangi kod olduğunu bilmiyorum) veya başka bi yer var mı?

Alper bey çok soru sordum galiba kusura bakmayın.Birşeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenmek istediğimden kaynaklanıyor.

Çok teşekkürler... 

Gönderildi : 18/06/2010 01:19

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,

Dhcp için http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/01/31/video-dhcp-e-itimi.aspx  bu kapsamlşı videoyu inceleyebilirsiniz.Rezerve işlemide anlatılıyor üzerinde.

Ayrıca networkteki makinaların ip ve mac adreslerini öğrenmek için network analyzer programları var indirip kurup networkun secerisini dökebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/06/2010 01:23

(@cozumpark)

Soru sormanız çok iyi. DHCP' de IP' ler alındıysa oradan Address Leases bölümünden bakabilirsiniz. Orada yoksa veya emin değilseniz aşağıdaki yazılımı 15 günlüğüne kullanabilirsiniz ki zaten 1 kerelik lazım olacak ama tabi bir yere not almayı unutmayın : http://www.youngzsoft.net/cc-get-mac-address/download.htm

Sonrasında yukarıda anlatılan şekilde uygulamayı yapabilirsiniz.

Not : Clientların IP ' lerini yenilemeleri gerekir ( ipconfig /release ve ipconfig /renew komutları ile )

Gönderildi : 18/06/2010 01:26

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Mac adresini öğrenmek için önce makineye ping atın.sonra arp -a komutunu verip, mac adresini öğrenin.Daha sonra dhcpden mac adres reservation yaparsınız. Üst postlarda arkadaşlar belirtmiş. Erdem'in dhcp ile portalımızda videosu bulunmakta, izleyip bilgi alabilirsiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 18/06/2010 01:39

(@HuseyinAksoy)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Uğur bey dediğinizi yaptım çok güzel oldu çok teşekkürler.Peki bütün ip'lerin mac adreslerini aynı anda listeleyebilirmiyim veya ücretsiz bir network analyzer programı var mı?

Gönderildi : 18/06/2010 02:11

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Alper bey mac adreslerini server üzerinden öğrenebilirmiyim.Komut isteminden(hangi kod olduğunu bilmiyorum) veya başka bi yer var mı?

Alper bey çok soru sordum galiba kusura bakmayın.Birşeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenmek istediğimden kaynaklanıyor.

Çok teşekkürler... 

DHCP ile ilgili eğitim videomun linkini Rıza arkadaşımız sizinle paylaşmış. Onda reservation'da anlattım. Referans alabilirsiniz. 

Ağdaki bilgisayarların MAC adreslerini öğrenmek isterseniz. En az bir kere ulaşmış olmanız gerekmektedir. (Mesela Ping atmak.) Daha sonra CMD'den arp -a komutunu kullanarak. Ağınızdaki makinaların MAC adreslerini yerinizden kalkmadan öğrenebilirsiniz. Saygılarımla.

Gönderildi : 18/06/2010 02:31

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Network monitoring ile ortamı dinlersin, ip ve mac adreslerini öğrenebilrsiniz. Ancak mademki tek tek reserve edeceksiniz. Bence en güzeli arp -a ile öğrenip, tek tek giriş yapmak, çok fazla user yoktur sanırım.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 18/06/2010 03:41

Paylaş: