Forum

web sunucu içi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

web sunucu için neler gerekli

38 Yazılar
10 Üyeler
0 Likes
1,837 Görüntüleme
(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Yukarıda bu konu uzun uzun tartışıldı. Gerekli donanım, lisans, yönetim bedeli, sistemin ilerde upgarade gereksinimleri, soğutma ve elektrik giderleri düşünüldüğünde sizin yerinizde olsam büyük bir hosting firmasından bayi paketi alarak 100 adet alan adını burada alır yönetirim ve hiç bir masrafa girmem. Bu konuyu araştırmanızda yarar var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/11/2011 16:57

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

doğru söylüyorsunuz ancak çocuklarımızın okuldan yetersiz yetiştikleri kanısındayım. bunu okulda öğrenirlerse hayata daha sağlam sarılırlar. zaten üniversiteyi kazanamıyorlar. bunları da öğrenmedikleri çin de bilgisayar ile ilgili bir yerde iş bulamıyorlar. bunu öğrenci velileriyle tartıştık. maddi külfeti karşlayacaklarını söylediler. biz de bu işlemi basamak basamak yapmak istiyoruz. bu işlemleri daha önceden yapan yada ticaretini yapan arkadaşım var ise bize bunu basamak basamak anlatır ve maliyeti söylerlerse biz de bunu yapabiliriz, İnşallah.

Şimdi;

nasıl bir server makinesi sizce. noname mi, isimli bir server mı. önce bunu halletmek istiyoruz.

Gönderildi : 13/11/2011 18:36

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Bu dediğinizi herkes çok farklı şekilde hayata geçirebilir. Şu aşamada sizin ekonomik olarak ödeyebileceğiniz bedeller elinizde mevcut ise aşağıdaki senaryoyu izlemenizde yarar var.

1-Sağlam bir marka server almak. En az 3 disk raid 5.
2-Server 2008 R2 server işletim sistemi almak.
3-İyi bir internet hattına sahip olmak
4-Donanımsal veya yazılımsal firewall

Yukarıdakilere sahip olduktan sonra dediğinizi rahatça yapabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/11/2011 22:40

(@Anonim)
Konu başlatıcı

bunların genel fiyatları ne kadar olabilir acaba. ortalama bir fiyat olabilir. öğrenci velilerinden ona göre para talep edilecek.

1. server için önerebileceğiniz bir marka ve özellikleri

2. w2008 enterprice web edition olabilirmi

3. adsl hattımız var. ne almalıyız acaba

4. Orjinal Nod 32 var. yeterlimi acaba

Gönderildi : 15/11/2011 00:11

(@www-rizasahan-com)
_

1-Hp Dl 380 G7
2-İlerde belki farklı servisler v.s. kullanmanız gerekebilir 2008 r2 standart almanızda yarar var.
3-Site tarafiğiniz yoğun olacak ise daha geniş bant kullamalısınız ama çok aşırı trafik olmayacak ise işinizi görebilir.
4-Sistemi viruslere v.s. karşı koruyabilirsiniz ama sistemin önünde iyi bir firewall olmasında yarar var.

Gönderildi : 15/11/2011 00:21

(@Anonim)
Konu başlatıcı

2008 r2 standart  alırken kaç kullanıcılı olduğunu söyleyecekmiyiz. alırken sadece 2008 r2 olarak mı alacağız.

yazılım olarak kullanabileceğimiz firewall ne önerebilirsiniz.

adsl 8 megabit hızı yeterlimi

Gönderildi : 15/11/2011 22:04

(@Anonim)
Konu başlatıcı

server fiyatını inceledik. 10000 tl civarında. servere almak istiyoruz önce 5-10 civarı bir web sayfasını yönetmek istiyoruz. yönetim ve koruma işlemini burada öğrenmek isityoruz. bunun için ne yapabiliriz.

Gönderildi : 15/11/2011 22:20

(@www-rizasahan-com)
_

Bu işlem için sürünü aldıktan sonra server 2008 r2 ,dns ve iis kurulumlarınızı yapınız. Sonrasında aşağıdaki işlemleri yapmalısınız.
http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2009/12/19/video-_31013101_s-7-zerinde-oklu-websayfas-yay-nlama-multiple-website-publishing.aspx

Gönderildi : 16/11/2011 00:03

(@Anonim)
Konu başlatıcı

gerekli ayarlamaları yaptık. diyelimki www.abc.com adresini ayarladık. bunu internete açmak için ne yapacağız. adsl modem de ne yapmalıyız.

Gönderildi : 17/11/2011 21:42

(@Anonim)
Konu başlatıcı

servis sağlayıcdan adres satın alacakmıyız. servis sağlayıcının yaptığı işi bizde yapamıyormuyuz acaba

Gönderildi : 18/11/2011 16:13

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba örneğin dünya üzerinde abc.com alan adını bir hosting vasıtası ile alıp gerekli dns ayarlarını yapıp kendi statik ip adresinize yönlendirip modeminiz üzerinden ilgili portu açtığınızda aldığınız alan adına erişmek için istekler sizin sisteminize gelecektir.Yani kısaca alan adını bir hosting üzerinden alıp register etmelisiniz.

Gönderildi : 18/11/2011 18:31

(@Anonim)
Konu başlatıcı

herhangi bir alan adı satan firmadan alan adını aldığımızda bu alan adı için kullanılan dns ayarlarınıda mı alacağız. başka birşey isteyecekmiyiz acaba. ayrıca modemde hangi ayarlamaları yapıp hangi portu açmalıyız acaba.

birde iki adres almak istiyoruz. her ikisi için de aynı sabit ip nasıl kullanılacak.

ayrıca evden alan adı dağıtmak zormu acaba bunun için ne yapabiliriz 

Gönderildi : 18/11/2011 20:15

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Evden olacak işler değil bunlar. Sizin araştırmanız gereken konu iyi bir Datacenterdan sunucu kiralamak.

Gönderildi : 19/11/2011 03:18

(@h-tamersari)
Gönderiler: 27
Eminent Member

Tüm arkadaşlar ısrarla bu işin ev, okul ortamında yapmanın külfiyetli olacağını söylediği halde ısrarla yapacam diyorsanız....

Ne almam gerekiyor, ne kadar bütçe gerekiyor demeniz bana mantıksız geldi..

Sadece öğrencilerim görsün öğrensin, kendi sitelerini yapıp yayınlasın istiyorsanız, amacınız ticarete dökmek değilse...

Server 2008 R2 OS standart veya web

ihtiyaç durumunda ileride upgrade edebileceiğiniz bir fiziksel sunucu, toplama pc ile bu iş olmaz ( IBM veya HP)

Fiziksel sunucunun config. sizin bütçenize bırakıyrm, muhakak raid 5 veya 10 olmalı. disk te q olmaması için.

100 tane websitenin çok iyi trafic ve alan hesaplamasını yapıp kota belirlemeniz gerekecek ( iyi bir sunucu ve geniş bandwith ve yedek hat, ups almaya gücünüz yetmeyeceği için)

ISP firmasından abc.com net info ..vs domainlerini satın alıp, satın aldığınız firmanın domain yönetim panaelinden sunucunuzun fiziksel ipsini gireceksniz.. 100 tane domain içinde aynı işlemi yapacaksınız... aynı ip gireceksiniz.... (bir ip blogunu satın alabilirsen ayrı)

80 portu ile yayınyapacağınız için oluşturduğun her websiteye header tanımlayacaksın..

donanımsal\yazılımsal firewall mı, modemin fw mi kullanırsın bilemem ama 80 portundan gelen talepleri websunucuz cvp verecek şekilde ayarlamanızı yapacaksınız..

evden alan adı dağıtmak derken nedemek istedeniz..? 

Hangi okulda eğitmen oldugunuz paylaşırsanız sevinirim..

umarım yardımcı olabilmişimdir. 

Gönderildi : 19/11/2011 05:52

(@TanBora)
Gönderiler: 357
Reputable Member

Xeon bir sunucu ve fiber optik bir hat olursa sorunsuz bir şekilde yapılandırabilirsiniz. Normal adsl ile de kullanabilirsiniz ancak yetersiz kalma olasılığı yüksek.Şu an adsl ile 3-4 siteyi barındırıyorum sorunsuz bir şekilde. Sunucuya kuracağınız ve yapmanız gerekenler için şu siteden faydalanabilirsiniz: Link . Kolay gelsin.

Gönderildi : 19/11/2011 13:14

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Şu an adsl ile 3-4 siteyi barındırıyorum sorunsuz bir şekilde.

bizim de böyle bir iş yapmamız gerekiyor. bu işlem için neler gerekli

bu arada alan tescil işlemi yapmak istesek neler gerekli acaba. büyük firmaların alt bayisi olabilirmiyiz

Gönderildi : 23/11/2011 00:23

(@www-rizasahan-com)
_

Bayilik yapabiliyorsunuz isterseniz pmden bilgi geçerim.Bayi olunca sistemi zaten isp üzerinde  tutabilirsiniz.Konsoldan kendi domainlerinizle ilgili yönetimsel işlemleri yaapbilirsiniz.

Gönderildi : 23/11/2011 00:27

(@TanBora)
Gönderiler: 357
Reputable Member

Şu an adsl ile 3-4 siteyi barındırıyorum sorunsuz bir şekilde.

bizim de böyle bir iş yapmamız gerekiyor. bu işlem için neler gerekli

Vermiş olduğum linki incelemediniz sanırım. Gerekli olan bir adet xeon sunucu. Niye böyle bir genelleme yaptığımıda açıklayayım. Pentium 4 sunucu bile yetecektir bu iş için ama xeon bir sunucu daha mantıklı olacaktır. Ram ne kadar fazla olursa ve işlemci ne kadar süratli olursa o kadar performanslı olacaktır. 2.El bir sunucu ile bu iş yapılabilir. 1000 TL civarına çözebilirsiniz. Sunucu sonrasında bir tane domain ile başlayabilirsiniz. Bayilik daha sonraki iş diye düşünüyorum. Öncelikle sunucu kurulumuna yoğunlaşıp bir domain ile çalışma yapmanız daha mantıklı olacaktır.

Gönderildi : 23/11/2011 13:34

(@ercankeskin)
Gönderiler: 137
Estimable Member

Hocam madem eğitim amaçlı yapacaksınız bu işi, neden yayınlanacak siteleri local'de yayınlamıyorsunuz ki. 100 web sitesinin isim tescili dahi 1500 tl tutar. local'de halledin, ilerde de en başarılı öğrencinize isim tescilini ücretsiz verir, sitenin web'de yayınlanmasını hepberaber örnek uygulama şeklide yaparsınız.

Gönderildi : 23/11/2011 13:54

Sayfa 2 / 2
Paylaş: