Forum

web sunucu içi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

web sunucu için neler gerekli

38 Yazılar
10 Üyeler
0 Likes
1,827 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

100 adet adresi barındıracak bir web sunucu oluşturmak istiyorum. bunun için neler gerekli acaba. Bana madde madde yardımcı olursanız çok sevinirim

Gönderildi : 09/06/2010 11:32

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

1-Sağlam 24 saat hizmet verecek bir server.

2-Bu yayım işlemini yapabileceğiniz bir server işletim sistemi.

3-Sağlam bir internet hattı

4-Elektrik kesintilerine karşın ups

Bu 4 element temel olarak gerekli.Fakat maliyetine katlanabilirseniz yedekli bir internet yapısı ve server yapısı tercih etmenizde yarar var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 09/06/2010 11:46

(@Anonim)
Konu başlatıcı

bunları biraz açabilirmiyiz. server için hangi donanım gerekli win2003 server enterprise mı yoksa web edition mı 4 gb adsl sınırsız var yeterli mi 3 saat çalıştırailecek bir ups var yeterlimi. bunlarla 100 adet adres barındırabilirmizi

Gönderildi : 09/06/2010 20:35

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Önerilebilecek donanımda sınır yok ama sizin imkanlarınız ve ilerdeki genişlemenize bağlı olarak değişebilir.Hp sunucularla bu işi yapabilirsiniz.Server 2008 web edition kullanmanızda yarar var.3 saat yetecek ups konusunda yine taktir sizin ülkemizde uzun süreli kesilme olabilir.Adsl konusndada karamsarım biraz 100 adet site yayımlayacaksanız ve sürekli erişim olacak ise daha iyi bir internet hattı kullanmalısınız.Sizin saydıklarınızlada bu iş yapılabilir ama sizin bütçenizle ilgili bir durum bu.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 10/06/2010 00:13

(@ErtanKoyuncu)
Gönderiler: 3
New Member

Telekom bağlantı hızı ne olursa olsun upload hızını 1 Mbps olarak sınırlandırmıştır. Bu durumda bağlantı hızınızın pek bir önemi yok. 100 site olduğuna göre sanırım bu işi ticari amaçla yapmayı düşünüyorsunuz ki bu durumda da adsl hizmetini alırken imzalamış olduğunuz sözleşmede de bunun yasa dışı olduğu belirtilmektedir ve tespit edildiği an da ağır cezalarla karşılaşırsınız.

Sunucunuzda kişisel veya şirket sitelerinizi yayınlamanız problem olmayacaktır ama bu işi ticari amaçla yapacaksanız bu şekilde bir yapı sağlıklı bir yapı da değildir. Sunucunuzu data center ortamında barındırmanız çok daha sağlıklı olacaktır.  

Gönderildi : 10/06/2010 04:03

(@Anonim)
Konu başlatıcı

okulda yapacağız bunu hem çocuklara web alanı verelim hemde bu konuyu öğrensinler istiyoruz. tabii biz ne kadar öğrenebilirsek. sizlerinde  yardımı ile bunu gerçekleştirmek isteriz

Gönderildi : 14/06/2010 22:07

(@www-rizasahan-com)
_

Yukarıdada belirtildiğiz gibi ama illa yapıyı üzerinizde kurmak zorunda değilsiniz.Dışarıdan artık ekonomik olarak vps kiralaması yapılabiliyor.Bu şekildede yapabilirsiniz serverin enerji gideri,bakım derdi,yedekleme gibi sorunları ile uğraşmazsınız.

Saygılarımla.

Gönderildi : 15/06/2010 02:00

(@Anonim)
Konu başlatıcı

amacımız server nasıl kurulur nasıl yönetilir bununla ilgili öğrencilerle çalışma yapmak istiyoryz bie madde madde nelwe yapmamız gerektiğini yazarsanız seviniriz

Gönderildi : 19/06/2010 18:55

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Arkadaşlarımız yanıtlamışlar.

Şahsi fikirlerime gelince. Bünyenizde bir Sistem Uzmanı yoksa bu işle kendiniz uğraşmak yerine bilen biriyle anlaşma yapıp o kişi ya da kişilere kurdurmanızda yarar var. Ama illaki biz yapacağız ve öğrencilere de öğreteceğiz diyorsanız şahsım olarak hızlı bir eğitim almanızda fayda var. Fiziksel sunucu kurulumunu falan geçtim. En azından IIS ve DNS konularını iyi kavramalısınız. Hadi diyelim fiziksel sunucuyu ayağa kaldırdınız. IIS'i de kurdunuz. Her öğrenci için DNS'de zone'lar açıp IIS'e yönlendirme yapmanız lazım. E siz 100 öğrenciden bahsediyorsunuz. 100 öğrenciyi aynı sunucuda barındıracaksınız bu sefer Host Header'lar çıkacak önünüze. Sonra bu iş ADSL ile olmaz. Özel hat kiralamanız lazım.

Yok biz illa öğrencilere bu işi öğreteceğiz denemeler yapsın diyorsanız. Kurdurun VMware Workstation sanalda istediğiniz denemeleri yapın. Ama bunu gerçek hayata döktüğünüzde çok para ve emek vermelisiniz. Saygılarımla.

Gönderildi : 19/06/2010 20:07

(@Anonim)
Konu başlatıcı

öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi bu işi öğrencilerle beraber yapmak istiyoruz. emek ve paranın sonucunda öğrenciler pratik hayata hazırlamak istiyoruz. Şimdi;

Cevaplarınızı madde madde yazarsanız sevinirim. Herbir maddeyi teker teker uygulamak istiyoruz. Önce nereden başlamalıız. Ayrıntılı bilgi verirseniz seviniriz. Cevaplarınız öğrencilere ders olarak ta sunulacak çünkü. Şindiden cevaplarınız için canıgönülen teşekkür ederim

Gönderildi : 19/06/2010 22:43

(@Anonim)
Konu başlatıcı

çok şeymi istedik acaba. cevap gelmedi. Önce nereden başlamalıyız.

Gönderildi : 20/06/2010 18:28

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Konu gözümden kaçmış fakat bunları adım adım yazmak ta çok uzun süre alacak işler. DNS ve IIS ile ilgili makale ve videoları izleyip önce bunlar hakkında fikir sahibi olun. Bunlar hakkında fikir sahibi olmadan bu işe başlamayın. Sonra bütçe ayırın. Kaç bin dolarlık Sunucu alacaksınız? Kaç mbit hat ile bu siteleri barındıracaksınız? Bu gibi konulara çözüm getirin öncelikle. Saygılar.

Gönderildi : 20/06/2010 18:53

(@Anonim)
Konu başlatıcı

iis ve dns hakkında yeteri kadar bilgi topladık. Şu an okulun bütün makineleri için bir w2003sewrver tarafından kontrol ediliyor. Yaptığımız bir web sayfası intranette öğrenciler tarafından kullanılıyor. iis ayarları intranette düzgün çalışıyor. Şimdi;

Alacağımız sunucunun fiziki özellikleri ne olmalı. Bu sunucuya w2003server Web Edition kurulduktan sonra iis kurmamız yeterlimi. Bu konuyu hiç bilmediğimiz için deneme yanılma yapmak istemiyoruz. Zaman kaybetmemek için de sizlerden yardım bekliyoruz. Arkdaşlarımız şöyle bir sunucu ve özellikleri yeterli derse hemen onu okul olarak alacağız. daha sonra kaç mbitlik hat lazım bunu nerden bulabiliriz bunu halletmek istiyoruz. Sabit ip alacakmıyız. internet çıkışı için dns ayarlarını başka bir kurumdan mı almalıyız. Kısaca; bu işlemlerin iş akışı nedir. Bir algoritma gibi düşünürsek nasıl basamaklandırmalıyız bu işi 

Gönderildi : 21/06/2010 14:18

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Sunucu özellikleri ve İnternet hızına ben yorum yapamam. Bununla ilgili olarak Hosting hizmeti veren bir firmada görev alan arkadaşlar yardımcı olacaktır. Sabit IP almak zorundasınız tabiki. Yoksa nasıl yönlendirme yapacaksınız?

Madem o kadar yatırım yapacaksınız. E DNS ile ilgili bilginiz de var. DNS'i de kendiniz barındırın artık. Bir firmadan Domain'leride alıp o domainlere Name Server olarak kendi yapınızdaki dış IP'yi verin. Tabiki bu Dış IP'nin içerideki DNS Server'ı göstermesi gerektiğini söylememe gerek yoktur sanırım. İnternete çıkılacak olan Modem yada Firewall üzerinden gerekli yönlendirmeler yapılacak. 

DNS'te zone'lar açılacak.

IIS kurulacak

Gerekli zone^lar için IIS klasörlerini de açın, Host Header ayarlarınızı da her domain için yapın. Yapın ki dışarıdan Erdem.com diye gelen kişinin hangi klasöre gideceği belli olsun. Ahmet.com'da ilgili sayfasına gitsin.

Hangi okul bu? Öğrencileri için bu derecede büyük bir proje için elini taşın altına sokuyorsa, sizin okulunuzu tavsiye edelim. Saygılar.

Gönderildi : 21/06/2010 14:46

(@Anonim)
Konu başlatıcı

cevaplarınızı için teekkürler. ibm sunucu aldık. şimdi hang hattı almamız gerekiyor.

Gönderildi : 22/06/2010 16:52

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Öncelikle Erdem arkadaşımızın ifade etmeye çalıştığı gibi gerekli olan her şeyi ve aşamaları madde madde burdaki arkadaşların size iletmesi çok güç. İşi projelendirerek bunu sizin yapmanız gerekiyor. Net'de Web sunucu nedir den başlayarak Web sunucu nasıl kurulur, çözümleri ve yönetimini araştırarak sizin bunları maddeye dökmeniz gerekiyor ki amaca ve eğitime yönelik bunlar gerçekten uzun olabilir.

Böyle bir projede Dedicated sunucu seçeneğini ciddi bir şekilde düşünün bence. Ayrıca bunu local'de (intranet) yapmayı niçin düşünmüyorsunuz. Bütün bunları dersliklerde öğrencilerin direk sunucuya ulaşımı ile gerçekleştirebilirsiniz. Misal olarak sağlayıcı ve sunucu olarak dedicated olarak anlaşma yapıp hizmeti alabilirsiniz. Web alanı ve kısmi olarak da sunucu yönetimini uzaktan sağlarsınız. Web Sunucu kurulumunu da dersliklerde sunucunuz üzerinden gösterebilirsiniz.

Bağlantı için de bölgenizde fiber sağlayıcı var mı bakılabilir. Kullanabileceğiniz min. çözüm G.SHDSL hatlarıdır. Tabi hız sınırı mevcut, ihtiyacınız olan hızı belirlemeniz gerekiyor. G.SHDSL yeterli olmazsa Metro Ethernet için başvurmak durumundasınız.

Diğer bir konu web alanı miktarı ve bant genişliği yönetimidir. 100 öğrenci için bunu iyi planlamanız gerekiyor. Hız ihtiyacınızı da etkileyen bir nokta bu sonuçta. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/06/2010 20:43

(@Anonim)
Konu başlatıcı

cevaplarınız için sonsuz teşekkürler. netten bilgi alabileceğimiz adresler varmı. nelere dikkat etmeliyiz. Sistemi okulda yapmamızın nedeni öğrencilerei pratik hayata hazırlama, okulumuzda stajyerlik yapmalarını sağlayıp vermli bir ortam hazırlama. Ancak wenb sunucuyu bizde tam bilmediğimiz için sizlerin cevapları benim için çok değerli. Sunucu işini hallettik. okulolduğu için herbir donanım parçası ihaleyle alınıyor. 100 erken sınır dedik. adsl modemmi alacağız yoksa başka bir şeymi acaba

Gönderildi : 22/06/2010 23:13

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Herkes donanım tarafını söylemiş, ben de ilave olarak eğer bir ISP de değil de kendi yapınızda web/sql hosting barındırmayı düşünüyorsanız Yer sağlayıcı faaliyet belgesi almanız gerektiğini eklemek isterim, kolay gelsin.

Gönderildi : 22/06/2010 23:18

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Okulumzda web sunucu hizmetini yapamadık. Ankarada 8 aylık görevliydim. Geri geldiğimde okul müdürü değişmiş. Aldığımız server makineyi de kullanmışlar.

Bu konuyu tekrar açmak istiyorum. Sizlerin yardımıı daha fazla bekliyorum.

1. Öncelikle 100 öğrencinin web adresini barındıracak donamın özellikleri ne olmalı. Hp, IBM gibi firmalardan hazır server almak mı lazım. yoksa parça parça alıp birleştirmemiz daha ekonomik olmaz mı acaba

Gönderildi : 13/11/2011 16:49

Sayfa 1 / 2
Paylaş: