Forum

Windows paylaşımlar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows paylaşımları hakkında

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
448 Görüntüleme
(@ridvan)
Gönderiler: 55
Estimable Member
Konu başlatıcı

Windows file server ya da herhangi bir Windows PC deki paylaşım için şunu yapmak istiyorum. 2 aşamalı sormak istiyorum.

1. Domaine üye olmayan PC den ben ya da başka bir kullanıcı Run dan domaindeki serverıma ulaşmak için  \\serverip  yazdığında, geçerli bir kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılıyor. PC den logoff olunmadığı sürece her ne zaman \\serverip  yazılırsa kullanıcı adı ve şifre artık sorulmuyor. Bu durum için bir süre limiti var mı? İllaki logoff mu olunmalıdır? Varsa nasıl ayarlanabilir ? Her seferinde şifre sorsun ayarı yapmak istiyorum.

2. Domain üyesi PC den domaindeki servera ulaşmak istersek \\serverip  yazılınca k.adı ve şifre sormadan serverdaki paylaşımları görüp yetkimiz dahilinde içine bakabiliyoruz, yazabiliyoruz paylaşımların.PC ve server domain üyesi olduğu için mi direkt olarak paylaşımları görebiliyoruz, yoksa paylaşımların share hakkı  everyone olduğu için mi bu yapılabiliyor burayı anlayamadım? Şİfre sordurtmak için bir çözüm var mı acaba?

Gönderildi : 04/06/2010 16:25

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Windows file server ya da herhangi bir Windows PC deki paylaşım için şunu yapmak istiyorum. 2 aşamalı sormak istiyorum.

1. Domaine üye olmayan PC den ben ya da başka bir kullanıcı Run dan domaindeki serverıma ulaşmak için  \\serverip  yazdığında, geçerli bir kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılıyor. PC den logoff olunmadığı sürece her ne zaman \\serverip  yazılırsa kullanıcı adı ve şifre artık sorulmuyor. Bu durum için bir süre limiti var mı? İllaki logoff mu olunmalıdır? Varsa nasıl ayarlanabilir ? Her seferinde şifre sorsun ayarı yapmak istiyorum.

2. Domain üyesi PC den domaindeki servera ulaşmak istersek \\serverip  yazılınca k.adı ve şifre sormadan serverdaki paylaşımları görüp yetkimiz dahilinde içine bakabiliyoruz, yazabiliyoruz paylaşımların.PC ve server domain üyesi olduğu için mi direkt olarak paylaşımları görebiliyoruz, yoksa paylaşımların share hakkı  everyone olduğu için mi bu yapılabiliyor burayı anlayamadım? Şİfre sordurtmak için bir çözüm var mı acaba?

1)İlk password girildiği zaman Remeber'ı seçilirse, LogOff veya Shutdown olunmadığı sürece tekrar tekrar şifre sormaz.Remember'ı seçmeyin.

2)Domain Member olan bir kaynağa erişim sağlandığı için yetkiler dahilinde username ve password girmeden görülebilir veya görülemez.Yetki neyse.

Gönderildi : 04/06/2010 18:53

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

1. Erişim doğrulama işlemi bir kez gerçekleştiğinde tekrar tekrar bu sorguyu yenilemez taki yeni kimlik doğrulamayı oturum süresi bitişine kadar. Bu mantık doğru olan mantıktır tersini işletmek kullanıcıların sizi sürekli olarak her dosyaya tıkladığımda sürekli şifre istiyor bu ne böyle bıktık gibi ibarelere bırakacaktır :

2. http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/02/23/payla-m-ve-g-venlik-sharing-and-security.aspx  bu makaleyi okumuşmuydunuz ?

Gönderildi : 04/06/2010 18:58

(@ridvan)
Gönderiler: 55
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam ilk soruda remember seçmiyorum hiçbir zaman, ilk ulaşmaya çalışıldığında k.adı ve şifre giriince paylaşım geliyor. Sonra paylaşımı gördüğümüz pencereyi kapatınca, bir süre sonra \\serverip  yazınca Run a,  k.adı ve şifre sormadan paylaşım görünüyor.Çünkü oturumu kapatmadığımız için k.dı ve şifreyi yazmaya gerek kalmıyor diye düşünüyorum. Bu istediğim bir durum değil

Gönderildi : 04/06/2010 19:00

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Hocam ilk soruda remember seçmiyorum hiçbir zaman, ilk ulaşmaya çalışıldığında k.adı ve şifre giriince paylaşım geliyor. Sonra paylaşımı gördüğümüz pencereyi kapatınca, bir süre sonra \\serverip  yazınca Run a,  k.adı ve şifre sormadan paylaşım görünüyor.Çünkü oturumu kapatmadığımız için k.dı ve şifreyi yazmaya gerek kalmıyor diye düşünüyorum. Bu istediğim bir durum değil

Şuanda ki çalışma mekanızması gayet normal olan bir durum.Tekrar tekrar authentication yoktur.Single Sign on ile uesr logon olarak zaten bir kere authorization ediliyor.Garip bir istek.Bence daha fazla başın ağrıyacaktır.Bu sefer her seferinde username-password girmek,yanlış girenler,vs....

Özetle bence yapılamaz.Belki script ve batch file olayları ile yapılabilir.

Gönderildi : 07/06/2010 00:16

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member

Merhaba,

Server üzerindeki klasör yetkilerinde everyone varsa hemen kaldırın ve user , grup bazlı yetkilendirmeler yapın. Klasörde everyone varsa orada bir yetki sorunu vardır. Büyük problemler ile karşılaşırsınız. Dikkatli olun.

Gönderildi : 07/06/2010 00:28

Paylaş: