Forum

64 bit Server2008 D...

Bildirimler
Hepsini Temizle

64 bit Server2008 Dosya paylaşımı yavaş

11 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
640 Görüntüleme
(@mkanlioglu)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Firmamızda iş ile ilgili bütün belge ve dökümanları bölümlere göre server üzerinden paylaştırmaya çalışıyorum. Yaklaşık 10 küsür departmanımız var.

Server 2008 64bit var. AD ve DNS kurulu. 

Bunlar için serverda birer klasör oluşturdum ve ayrı ayrı paylaşıma açtım. Paylaşım izinlerinde sadece o departman içerisinde olan kullanıcılara tek tek izin verdim. Güvenlik ayarlarından da bu kullanıcılara tam denetim izni verdim. Şu anda kullanıcılar server üzerindeki kendi bölüm dosyalarını açtıklarında çok yavaş çalışıyor diye şikayette bulunuyorlar. Sorunum ile ilgili yardımlarınızı rica ederim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 22/05/2010 16:10

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Clientların işletim sistemleri nedir? Sunucu donanımınız nedir?

Gönderildi : 22/05/2010 16:17

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Bu sadece sunucuya özel bir olay mı ? yoksa ağdaki tüm paylaşımlar için geçerlimi ?

Gönderildi : 22/05/2010 16:28

(@mkanlioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Clientler WinXP SP2.

Sunucum : IBM X3650 

4 GB Ram

3x146 GB SCSI HDD 

Not:Serverdan önce bir firewall var pfSense kurulu modem ile yerel ağ arasında. Bunun yerel ağdaki paylaşımlara etkisi olmaması gerek diye düşünüyorum.

Gönderildi : 22/05/2010 16:33

(@mkanlioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Clientların hiçbirinde hiç dosya paylaştırmıyorum. Sadece server da dosyaları paylaştırıyorum.

Clientlarda ağ üzerinden server daki kendi bölümlerine ait olan klasörlerde çalışıyorlar. Bu klasörler içerisinde gezinirken çok yavaş çalışıyor. Klasörlerin içlerinde word,excel,pdf gibi iş dosyaları mevcut.

Teşekkürler.

Gönderildi : 22/05/2010 16:57

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Bana sanki PfSense yapar gibi geldi ama, tabi tam bilemiyorum.

Gönderildi : 22/05/2010 17:22

(@mkanlioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sanki daha önce böyle bir konu görmüştüm. Paylaşılmış dosyalar yavaş çalışıyor diye.

DNS ile alakası olabilir mi ?

Gönderildi : 22/05/2010 17:28

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Dns ile alakasını çözmek basit istemci makinalardan birisine gidip domain adı yerine ip adresi vererek paylaşım oluşturun, olup olmadığına bir bakın. Bunun dışında firewall sorun yaratır, firewall cihazları ilem olarak nedi üzerlerinden geçen verilerde paketi açma, okuma, thlikeli imzalar ile karşılaştırma, ve paketleyip tekrar sahibine gönderme gibi işlemler ile uğraşırlar. Tabi böyle bir durumda ister istemez sunucu ile yapacağınız veri transferleride etiklenecektir. Dikkat ederseniz firewall cihazlarında ethrnet portları gigabit bile olsa bir firewall işlem değeri verilir ve bu portun veri kapasitesinin çok altında olur.

Maksar dosyalarda virüs koruması sağlamak içinse sunucuya kasperky in file server versionlarından kurabilirsiniz. ya da avg gibi free bir yazılım kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 22/05/2010 17:56

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4284
Co-Helper

Arkadaşların cevaplarının üzerine birde IPv4 kullanıyorsanız IPv6'yı kaldırarak test edebilir misiniz. Bunla alakalı tecrübelerimiz olmuştu.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/05/2010 18:33

(@GokceKURT)
Gönderiler: 35
Eminent Member

Güvenilirlik ve Performans Izleyicisi (Perfmon.exe) üzerinde, "Disk" performans izleyicisinde, dosyalara yanit süresi 17ms 'i geçiyorsa, Disk etkinlik suresi cok fazla ise, disklerinizde fragmentation sözkonusu olabilir. Gece vakti sunucu disklerinize defrag işlemi programlayıp, dosyaların daha yerliyerinde olmasını sağlayın.   (Server 2003'de bu değerleri okumak için, Perfmon'da "sayaç ekle" kısmından  "%Disk Zamanı" ve "Disk Sıra Uzunluğu" gibi değerleri ekleyerek ulaşabiliyorduk,ancak Server 2008'deki perfmon'da bunlar anasayfaya  taşınmış vaziyette) 

Ayrica Symantec Veritas Backup, CA Antivirus gibi yazilimlar, dosyalari tarama, dizinleme, kullanim sikligina gore ayirma gibi kriterlere bagli olara genellikle dosya sistemini yorucu etkinlikler gosterirler.  

Gönderildi : 24/05/2010 18:21

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Netwrokte fazla derecede broadcast var mı, sniff ediniz.  Server 2008 R2 tarafında windows firewallı kapataıp deneyelim.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 25/05/2010 23:53

Paylaş: