Forum

aynı ağ üzerin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

aynı ağ üzerinde ; xyz.com.tr domain ile Workgroup abc domain ağı arasında trusts

14 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
579 Görüntüleme
(@ErdemTAN)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

merhabalar,

aynı ağ üzerinde xyz.com.tr domain ile workgroup ağ arasında trusts kurabilir miyim.

aslında amacım, workgroup ağında bulunan pclerde , xyz.com.tr domain ağındaki tüm pclerin paylaşımlarını şifre sormadan açabilmesi.

( örnek : workgroup ağı pclerden ; start->run> \\pcadı ( xyz.com.tr pcadı)  , komutunu yazdığımızda şifre ekranı gelmeden pc'nın paylaşımları görmesi )

( Şuan ki durum : xyz.com.tr domain ağındaki pclerine ulaşmak istediğinde şifre ekranını sorması.)

Gönderildi : 20/05/2010 14:38

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Bu durum olurmu bilmiyorum ama,

denetim masasından user kısmından şifre sormaması için ağ parolaarı kısmından paylaşım adını yazıp bağlantı verebilirsin.

Gönderildi : 20/05/2010 16:14

(@ErdemTAN)
Active Member
Konu başlatıcı

xyz.com.tr domaindeki tüm pclere bağlanması istiyorum, tek pc olarak dusunmeyin.,

amacım, xyz.com.tr domain'i , abc worgroup'taki tüm pcleri güvenilir kabul edecek. ve şifre ekranı sormayacak,

Gönderildi : 20/05/2010 16:42

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Geçici olarak yapabilirsiniz, workgroup çalışan makine restart ettiğinde aynı duruma dönecektir.

Gönderildi : 20/05/2010 17:10

(@ertanerbek)
Famed Member

Benim aklımabir fikir geldi ama hiç denememiştim. İlk önce sisemleri domaine ekleyin bu şekilde PC ler eklensibu PC lerin üzeride takrar normal kullanıcılar ile açın. Kullanıcıya değil ama PC ye izin verin.

Gönderildi : 20/05/2010 20:18

(@cozumpark)

Selam Ertan, dediğin şekli az önce test ettim oluyor. Ama domaine girmiş oluyor yine makine. Workgroup çalışmamış oluyor yani.

Gönderildi : 20/05/2010 20:44

(@ertanerbek)
Famed Member

Valla Alper hocam benim aklıma başka fikir gelmedi, ama arkadaşın maksadı cihazları domain dışında tutmak yerel yetkiler ile çalıştırmaksa bu olur gibime geldi, hem sonuçta Workgroup da olmasalarda yerel yetkiler ile çalışacaklar.

Gönderildi : 20/05/2010 21:07

(@ErdemTAN)
Active Member
Konu başlatıcı

Yanıtlarınız için tşkler,

Bence Sorun, xyz.com.tr domainindeki computers group'u; domain dışı users veya computer'ları , Guest olarak kabul ediyor, 

o yüzden şifre soruyor,  

Gönderildi : 21/05/2010 13:51

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

net use \\bağlanılacakpcninipsi /user:bilgisayaradi\administrator /persistent:yes adminşifresi  bu komutla denermisiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 22/05/2010 02:46

(@ertanerbek)
Famed Member

net use \\bağlanılacakpcninipsi /user:bilgisayaradi\administrator /persistent:yes adminşifresi  bu komutla denermisiniz.

Keyifli çalışmalar.

Merhaba bu ayar denetm masasından eklemek ile aynı değil mi ?

Gönderildi : 22/05/2010 12:30

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Keyifli çalışmalar.

Merhaba bu ayar denetm masasından eklemek ile aynı değil mi ?

Merhaba,

Workgroup ortamında bilgisayarların birbirini görmesi için biliriz ki,

Her bilgisayarda SAM(security account manager ) denilen userdatabesi vardır. Workgroup ortamında bilgisayarların birbirine ulaşması için her bilgisayara ulaşacak userı açmalısınız. Workgroup ortamı netbios üzerinde çözümleme yaptığı için tavsiye edilen domain ortamına geçiştir.Active directory sayesinde merkezi yönetim yapılabilmekte, userlar rahatça birbirlerine ulaşabilmektedir. Command promttan ise net use \\bağlanılacakpcninipsi /user:bilgisayaradi\administrator /persistent:yes adminşifresi şeklinde tanımlanabilir.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 22/05/2010 16:04

(@ertanerbek)
Famed Member

Ugur Bey,

tam anlatamadım herhalde, ben sistemi biliyorum, bu yazdığınız gidip denetim masından kullanıcılar bölümünden ağ paralolarına eklediğimiz bağlantı bilgisinden bir farkı varmıdır yokmudur ? Yani ne biliyim bunu ekleyince o bilgisayar üzerinde ki tüm kullanıcılaramı bu bağlantı ekleniyor yoksa bir farkı var mı ? diye soruyorum.

Gönderildi : 22/05/2010 16:31

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Merhaba,

Size yapıyı bilmiyorsunuz demek istemedim 🙂 Sizin nezdinizde açık olarak işlemi yazmış olduk. 

Evet  o bilgisayar üzerinde ki kullanıcı/kullanıcılara bu bağlantı ekleniyor. Yani workgroup ortamındaki bilgisayarın karşı tarafa ulaşırken şifre sorma kısmını kaldırıyoruz. Komut işlemi biraz zor gibi gelebilir, ancak domain ortamı olmayan yerlerde bat dosyası şeklinde startup a koyularak, ulaşım sağlanailir.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 22/05/2010 16:39

(@cozumpark)

Startup mı, Uğurcum kutluyorum ya, şeytan gibisin maaşallah, o zaman olur sorun çıkarmaz. tabi localde de admin yetkisinde değilse Local GPO' dan " Log on as a batch job " a kullanıcıyı eklemeli arkadaş.

Gönderildi : 23/05/2010 14:06

Paylaş: