Forum

Windows 2008 server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 2008 server R2 de dns çözümleme problemi

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
403 Görüntüleme
(@GokhanTASAN)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba  

2008 server R2 de dns ve active directory servislerini ilk yüklediğimde herşey çalışmaktaydı.1 gün sonra makinalar dns'den isim çözümlemesi yapamadılar.Active Directory ve dns hizmetlerini kaldırıp farklı bir isimle tekrardan yükledim fakat değişen herhangi birşey olmadı.Tüm bilgisayarlar Windows7 işletim sistemine sahip Nslookup yaptığımda "request time out" diyor ve isim kısmında "unknown" yazıyor.Clientlarda ip ayarları manuel olarak yapılandırılmış durumda ve dns kısmında serverın ip adresi yazıyor ayrıca "Bu bağlantının adreslerini Dns'e kaydettir" seçeneği işaretli durumda.Ping attığımda ana bilgisayar bulunamadı diyor.

İyi Çalışmalar

Gönderildi : 18/05/2010 22:34

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,

Kullanıcılar dns ipsi olarak nereyi görüyor.Server tarafında güvenlik duvarı ne alemde?Ortamda isa veya darklı bir firewall varmı?

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/05/2010 23:08

(@isabilgin)
Gönderiler: 1
New Member

Gökhan Merhaba

Yardımın için teşekkür ederim.

Sorunu çözdüm, networkde bulunan notebooklardan bir tanesinde kişisel kullanım sırasında media player 11 ile birlikte gelen nss yanlışlıkla kullanıcı tarafından aktif edilmiş,   /   haliyle isim çözümlemesi yapılamadığından domaine pc katılamadığı gibi domainde bulunan pc lerde 1-2 dakika aralıklarla domainden ve internetden düşmeye başlamışlardı, nss servisini kaldırdıktan ve host dosyalarını güncelledikten sonra sorun kalmadı.

Nss hakkında bir sunum dosyası download.microsoft.com/download/a/f/.../CON-T418_WH07.pptx

Gönderildi : 20/05/2010 13:28

Paylaş: