Forum

Dns Computer name s...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dns Computer name sorunu

19 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,342 Görüntüleme
(@VeyselUYAR)
Gönderiler: 233
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba

IP adresleri dhcp tarafından atanıyor.clientların ikisi dns serverda aynı ip adresini almışlar.rdp ile A pc nin adını yazıp bağlanınca B pcye B pc yi yazınca yine B pcye bağlanıyorum.

DNS serverdan ilgili makinaları bulup dhcp addres listten aldıgı IP adrsleri ile eşleştirdim.sorunum düzeldi.merak ettiğim bu iki makina neden boyle bi çelişkiye düşmüş olabilir.benzeri başka sorunlarda çıkmaması için nelere göz atamam gerekiyor..Srv:2008>Clnt:Xp teşekkür ederim

Gönderildi : 18/05/2010 20:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Bu normal bir durum olmayıp olası tekrarıde olmayacaktır.

DNS üzerinde bir zone dinamik olarak güncellenir ki bunuda istemci makineler yapar ve bunu yaparken interface için disable - enable yada makine kapanıp açılmasında olur ki bunu içinde standart olarak işaretli olan dns kayıt kutucuğu olmalı . bu durumda makine ismini değiştirmemiş iseniz bu mümkün olmayacaktır ki belki birisi yanlışlıkla dns te aynı kaydı açmış olabilir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/05/2010 02:44

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

DHCP sunucudan adres almak için cihazlar MAC adresleri ile ben kimim gibi bir yayın yaparlar bunun üzerine DHCP sunucu sen bu sun şeklinde arkadaşa belirli bir zaman aralığı için IP verecektir.

Bu duruma göre, bunca yılda birkez başıma gelen bırakma zamanları aynı anda olmuş olabilir ve bu şekilde bir karışıklıga neden olmuş olabilir, IP adresinin asıl sahibi olmayan makinanın sahibi kendi IP bilgisini manuel olarak girmiş  ve sistemde bulunan ARP kayıtlarını kendisi üzerine yapmıştır bu nedenle cihaz sonradan otomatik olarak IP almaya ayarlansada manuel girilmiş IP yi almış olabilir.

Olacağını hiç sanmıyorum ama iki IP arasında ınternet ve benzeri bir sistemin kullanımı konusunda yetki farkı varsa düşük yetikili arkadaş IP sini değiştirerek bunu aşmaya çalışmış olabilir.

Çok nadir bir durum ama MAC adresleri aynı olabilir, yada aynı yapılmaya çalışılmış olabilir.

Gönderildi : 19/05/2010 05:20

(@VeyselUYAR)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Sorunu farkettiğim anda makinalar dhcp den farklı ipler aldıgını kontrol ettim.bilgisayar isim değişikliği yapılamdı. ip adresi ile dogru makinalara,bilgisayar ismiyle tek bilgisayara gidiyor bağlantılar. manuel ip adresi girlmesi kısıtlı. kullanıcı o bölümlere ulaşamıyor.daha oncede statik ip verilmedi, makinaların internet hakları aynı.mac ler farklı.cevaplarınız için teşekkür ederim kolay gelsin

Gönderildi : 19/05/2010 13:57

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

DNS' te debug logging açık mıydı? DHCP logları ne diyor? Tarihi biliyorsanız, orada triği yakalayabilirsiniz belki. Ve bunun tekrarının önüne geçmek için kalıcı bi çözüm yok. Aynı sorun aynı makinede sürekli tekrar ederse zaten sorun belli olur. Ama tek makinede ve tek sunucuda illa ki yakalarım diyorsanız ARP monitoring yapmanız lazım. Konuyla ilgili 3rd tool çok.

Gönderildi : 19/05/2010 17:12

(@VeyselUYAR)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Selamlar, sorunum devam ediyor,[8-)] Farklı bi makinamda daha aynı sorun oluştu.dhcp den aldıgı ip adresi x.x.x.50 dns te görünen x.x.x.45 ip adresi ile makinaya gidebilirken isimle networkte yok.dns properties den adresi değiştirerek düzelttim.

eventları inceledima ama hata, uyarı yok.tam olarak hangi logları incelemek gerekiyor. Alper bey debug logging kapalı idi bugun açtım.

.teşekkür ederim

Gönderildi : 22/05/2010 15:00

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Öncelikli olarak DNS loglarını incelemeniz lazımda, soruna istinaden soruyorum gateway yada sunucular ile network arasında network ü dinlemek için HUB ( Switch miror portundan bahsetmiyorum HUB benzeri birşey var mı ? ) benzeri bir şeyler kullanıyormusunuz ?

Gönderildi : 22/05/2010 15:16

(@cozumpark)

Hub sebep oluyor olabilir, bir de loglar yazılsın onları okuyalım. DHCP ' de mac address filtering yaparak da deneyebilirsiniz.

Gönderildi : 22/05/2010 15:55

(@VeyselUYAR)
Reputable Member
Konu başlatıcı

dinlemek derken tam anlayamadım.arada switch var ama hub yok.

Gönderildi : 22/05/2010 15:57

(@cozumpark)

Gönderildi : 22/05/2010 16:05

(@VeyselUYAR)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hub sebep oluyor olabilir, bir de loglar yazılsın onları okuyalım. DHCP ' de mac address filtering yaparak da deneyebilirsiniz.

dhcp filtering yaparak nasıl bi deneme olacak.

Gönderildi : 22/05/2010 16:05

(@VeyselUYAR)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Gönderildi : 22/05/2010 16:06

(@cozumpark)

Reservation uygulamasını kastettim. New Reservation, yapıp clientın mac addresini giriyorsunuz. Bir IP adresi atayıp sabitlemiş oluyorsunuz. Buna rağmen halen çakışma oluyorsa hub' ı bi temizleyin.

Gönderildi : 22/05/2010 16:08

(@VeyselUYAR)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Reservation uygulamasını kastettim. New Reservation, yapıp clientın mac addresini giriyorsunuz. Bir IP adresi atayıp sabitlemiş oluyorsunuz. Buna rağmen halen çakışma oluyorsa hub' ı bi temizleyin.

Rezervation yaparak bu sorun için kontrol yapmak dogru olurmu.[:S].yoksa benmi yanlış yorumluyorum [:)] tek makinada sorun yok farklı clientlara atlıyor.şuanki sorun tek client önceki dns ile dhcp çelişkideydi şuanda tek makinada ip ile dogru makinaya. isimle ise bağlantı sağlanamıyordu.

cavplarınız için teşekkür ederim.hub kontrolünü inceleyeceğim.

Gönderildi : 22/05/2010 16:17

(@cozumpark)

Hızlı çözüm ise reservation. Sorunun tespitini yapıp öyle çözeceğim diyorsanız monitoring yapın, paketleri inceleyin bulun.

Gönderildi : 22/05/2010 16:28

(@VeyselUYAR)
Reputable Member
Konu başlatıcı

alper bey rezerve yapıyım tamamda, hangi makinaya rezerve yapacağım.sorun olan makinalar hangisi çıkacağı belli olmuyorki.bütün makinalara şuanki dinamik ip adreslerini rezervemi ediyim.?yanlış anladıysam kusura bakmayın.teşkkür ederim.

Gönderildi : 22/05/2010 16:56

(@cozumpark)

Bazı durumlarda tespit kısmını sonraya bırakmak gerekiyor. Mac addressleri scan edip bunlar için rezerve tanımlayıp işi bitirebilirsiniz. Daha sonra mesai saatleri dışındayken veya sistem bi şekilde boş iken bunları monitor edebilirsiniz. Çok büyük firmalarda da bu var. DNS, DHCP, Hub ve her neyse. Önemli olan sorunu ilk etapta çözmekse, nasıl çözerimi bitirmek lazım diye düşünüyorum. Kalıcı çözümü şirket verileri live iken yapmamak lazım. Ki neredden çıkacağını bilelim. Belki hiç birimizin bulamadığı bi durumdur, virüs de aynı şeyi yapabilir. Vakit kaybetmeden çözülsün diye önerdim, yanlış da anlamadım, umarım çözülür.

Gönderildi : 22/05/2010 17:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996

Merhaba

Sorunu bir daha özetlersek ;

bir ip adresi var 192.168.1.1 ama bu ip adresini alan makinenin ismine karlılık dns tek ip adresi 192.168.1.2

bu durumda sizin dns sorununuz vardır yani dinamik güncellemede sorun var.

öncelikle dinamik güncellemelerin açık oluğ olmadığını kontrol edermisiniz.

Ayrıca dinamik güncellemede secure only seçili ise ve sizin bu bahsi geçen makineler domainde değil ise zaten bu durum çok normal çünkü bu makinelerin ip adreslerini dns e yazmaları veya güncellemeleri söz konusu değildir.

bu makinede ipconfig /registerdns diyince bakın bakalım dns i güncelliyor mu ?

eğer bu makineler workgroup değilse bu durumda domain den düşmüş olabilirler ki aynı sorunu görürüz bunun için sorunu yaşayan makineyi domain den çıkarın ve bir alıp izleyin.

ayrıca en güncel bilgi dhcp üzerinde ise o zaman bırakın dhcp verdiği ip adreslerine karşılık makine isimlerinği dns e yazsın .

son kısım için detaylar aşağıdaki gibidir

• The DHCP server registers and updates client information with its configured DNS servers according to the client request.

This is the default configuration for Windows Server 2003-based DHCP servers and clients that are running Windows Server 2003, Windows 2000, or Windows XP. In this mode, any one of these Windows DHCP clients can specify the way that the DHCP server updates its host A and PTR resource records. If it is possible, the DHCP server handles the client request for handling updates to its name and IP address information in DNS.

To configure the DHCP server to register client information according to the client's request, follow these steps:

1. Open the DHCP properties for the server or the individual scope.
    2. Click the DNS tab, click Properties, and then click to select the Dynamically update DNS A and PTR records only if requested by the DHCP clients check box.

• The DHCP server always registers and updates client information with its configured DNS servers.

This is a modified configuration supported for Windows Server 2003-based DHCP servers and clients that are running Windows Server 2003, Windows 2000, or Windows XP. In this mode, the DHCP server always performs updates of the client's FQDN and leased IP address information regardless of whether the client has requested to perform its own updates.

To configure a DHCP server to register and to update client information with its configured DNS servers, follow these steps:

1. Open the DHCP properties for the server
    2. Click DNS, click Properties, click to select the Enable DNS dynamic updates according to the settings below check box, and then click Always dynamically update DNS A and PTR records.

• The DHCP server never registers and updates client information with its configured DNS servers.

To use this configuration, the DHCP server must be configured to disable performance of DHCP/DNS proxied updates. When you use this configuration, no client host A or PTR resource records are updated in DNS for DHCP clients.

To configure the server to never update client information, follow these steps:

1. Open the DHCP properties for the DHCP server or one of its scopes on the Windows Server 2003-based DHCP server.
    2. Click DNS, click Properties, and then clear the Enable DNS dynamic updates according to the settings below check box.
    By default, updates are always performed for newly installed Windows Server 2003-based DHCP servers and any new scopes that you create for them
  • Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
    Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
    Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
    Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/05/2010 12:14

(@VeyselUYAR)
    Reputable Member
    Konu başlatıcı

Selamlar hakan bey.sorun özetlediğiniz gibi gelişiyor,makinalar domainde. domain dışında makina yok.Dynamic update secure only. dns register edebiliyor.sorunlu makianlar, sorunsuz domainle haberleşiyor.domainden düşmek için yeterli sebepleri tam olarak bilmiyorum ama.domainden çıkartıp katmak sanrım gerekmiyor.

güncel bilgilerin dhcp tarafından yazılması umarım bu sorunu çözer nekadar sürer acaba.:)dns konuları'hep kafamı kurcalar zaten.umarım hallederiz.teşekkür ederim iyi çalışmalar.

Gönderildi : 24/05/2010 21:57

Paylaş: