Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vpn sorunu

Uğraş Işık
(@ugrasisik)
Üye

Nasıl antacacağımı bilemiyorum aslında patron notebook u ile eve gittiğinde  gelen maillerine bakmak istiyor.notebook una çevirmeli bağlantıdan vpn kurdum serverı buluyor fakat kullanıcı adı şifre hatalı diyor.kullanıcı adı şifresine active directory deki kullanıcı adını yazmıştım hatalı deyince de şirketadı\admin girdim ve serverın şifresini yazdığımda mailleri geliyordu bende tamam abi oldu dedim [:)].Fakat eve gidince internette çoğu zaman koptuğunu söyledi.İşyerine gelince de hiç internete girmiyor.internet explorer ı açar açmaz vpn e bağlanmaya çalışıyor normal olarak bağlanmıyor ve iptal dediğim zaman çevrimdışı çalış diyor.Patron yapçak yuvamı en sonunda [:D].ufak bir yeri atlıyorum sanki ya da hata yapıyorum ama bilemedim.sanki log on kurallarıyla ilgili bi hata yapıyorum.

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 14/05/2010 16:11
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

Benim anlamadığım MX kaydın var ve gerekli portları natladı isen zaten VPN yapmadan maillerini alabilmeli.  Neden VPn yapmaya çalışıyorsun ki ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/05/2010 16:59
Uğraş Işık
(@ugrasisik)
Üye

peki abi ben pek anlamıyorum daha yeni yeni girdim bu server işine ben bu makinayı domainden çıkarsam exchange maiileri gelirmi patronun bilgisayarına ve hem evde hem ofiste bağlanırmı internete

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 14/05/2010 17:04
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

Tekrar Merhabalar,

Exchange dediğin sistemin domain ile bir alakası yok tabi domaine dahil edilip ordaki kullanıcıları çekebilir ve bir ton özellikten ortak yayarlanabilirler fakat Exhange yinede SMTP ve POP destekleyen bir mail sunucudur ve tek başınada kullanılabilir illa bir ağa ihtiyacı yok. Ha bunun dışında domain için kullanıyorsan ve dış sistemle bir alakası yok ise o ayrı.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/05/2010 02:08
Uğraş Işık
(@ugrasisik)
Üye

Adamın kullandığı ofiste diğer makinasınada aynı mailler düşecektir yani değil mi abi

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 18/05/2010 02:13
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

Internet Explorer properties bölümünde Connections bölümüne gelin. Oradaki varsayılan bağlantınızı VPN olmamak üzere ayarlayın. VPN yapmadan e-maillerin dışarıdan çalışmasını istiyorsanız RPC over HTTP/S özelliğini Exchange üzerinde aktif edin, FBA ( form based authentication ) uygulayın. Firewall üzerinde 443 portunu içerideki Exchange IP' sine NAT' layın. VPN bağlantısı olmadan 443 üzerinden mailleriniz gidip gelsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/05/2010 02:24
Uğraş Işık
(@ugrasisik)
Üye

Abi sen üsttekileri okumadın galba bunları yapabilsem zaten konuyu yutmuş olurdum şimdiye 🙂

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 18/05/2010 02:29
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

Ertan Bey' in imzası, benim de tavsiyem; Okuyun : http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/04/26/rpc-over-https-single-server.aspx

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/05/2010 02:36
Yahya Dursun
(@yahyadursun)
Üye

Merhaba OWA işinizi çözmyormu acaba şirket içinde domanine dahil olsun olmasın farketmez Exchange hesabı kurulu ise şirkette kullandığı pc olsun veya dışarda herhangi bir ortamda kullandığı pc olsun OWA ile webden maillerine bakabilir mail göndere bilir bunun için vpn'e gerek yok.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/05/2010 17:47
Uğraş Işık
(@ugrasisik)
Üye

Sorunu çözdüm arkadaşlar çok ufak bi şeyi atlıyorum biliyordum bir kisi de kalkıp demiyorki Active Directory de kullanıcıyı SBS Vİrtual Private Network User Grup una ekledin mi  diye :).Bu kadar basitmiş ama herkes işi zora koştu yinede yardımlarınız için çok çok teşekkür ederim ilgilenen arkadaşlara.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 24/05/2010 16:05
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

Ben hala neden VPN yapıyorsun anlamış değilim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/05/2010 21:12
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

SBS deseydiniz ilk bunu sorardık, neyse çözülmüş iyi olmuş.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/05/2010 14:52
Paylaş: