Forum

vmware da dhcp yi &...

Bildirimler
Hepsini Temizle

vmware da dhcp yi çalıştırma

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
388 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

arkadaşlar basit bir sistem kurdum vmware a 3 adet srv str kurdum hepsi workgroup da çalışıyor.

yapmak istediğim bir srv ye DHCP kurup sanaldaki iki srv ye ve de dışarıdan aynı swich in bağlı olduğu bir pc ye ip vermesi

network adaptörleri ve dhcp de work grupta ne ayarlar yapmam gerekiyor.

bir demo için gerekli bu sistem yardımlarınızı bekliyorum

Gönderildi : 13/05/2010 14:31

(@yasarkiyak)
Gönderiler: 507
Honorable Member

Eğer soruyu yalnış anlamadıysam hem sanaldakiler hem fiziksel aynı wg da olacak şekilde diyorsunuz, bunun için sanalları bridge mod da yapmanız yeterli olacaktır.

Gönderildi : 13/05/2010 14:39

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Eğer soruyu yalnış anlamadıysam hem sanaldakiler hem fiziksel aynı wg da olacak şekilde diyorsunuz, bunun için sanalları bridge mod da yapmanız yeterli olacaktır.

demek istediğim vm de ki 3 server ın birbirini görmesi ve içlerinden birisinin dhcp server olup hem kendi aralarında ip dağıtması yani sanallara hemde dışarıdaki bir pc ye ip dağıtmasını istiyorum

Gönderildi : 13/05/2010 17:48

(@yasarkiyak)
Gönderiler: 507
Honorable Member

Bridge modda kullandığınızda hepsi aynı network de gibi çalışır. Bridge mod'a almanız yetecektir.

Gönderildi : 13/05/2010 18:06

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Bridge modda kullandığınızda hepsi aynı network de gibi çalışır. Bridge mod'a almanız yetecektir.

kurulan serverları bridge modda açıyorum ama benim serverım daki dhcp den ip almıyor.

vm deki edit> virtual network editor den alıyor. alması gereken yer sanal sunucumun dhcp sinden birtürlü konuşturamadım.

Gönderildi : 13/05/2010 18:59

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Selam, tekrar sorunu alayım ben merak ettim. 3 tane makineden mi söz ediyoruz 2 mi? 2 ise ethernetleri NAT' a çekin. Sanaldaki iki makine dışarıdaki gerçek makineden farklı IP bloğuna sahip olurlar. Hangisi DHCP ise biri diğerinden IP alır. Siz gerçek makinenizin de içerideki sanalda duran DHCP' den IP almasını mı istiyorsunuz? Bu durumda Virtual Network editorde yapacağınız bir ayar yok. Dışarıda duran harici bir DHCP sunucu vardır bunu kapatın veya Virtua Network Editorde Ip bloklarını içerideki dışarıdaki ile eşitleyin.

Gönderildi : 13/05/2010 19:31

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Selam, tekrar sorunu alayım ben merak ettim. 3 tane makineden mi söz ediyoruz 2 mi? 2 ise ethernetleri NAT' a çekin. Sanaldaki iki makine dışarıdaki gerçek makineden farklı IP bloğuna sahip olurlar. Hangisi DHCP ise biri diğerinden IP alır. Siz gerçek makinenizin de içerideki sanalda duran DHCP' den IP almasını mı istiyorsunuz? Bu durumda Virtual Network editorde yapacağınız bir ayar yok. Dışarıda duran harici bir DHCP sunucu vardır bunu kapatın veya Virtua Network Editorde Ip bloklarını içerideki dışarıdaki ile eşitleyin.

dostum hallettim şu şekilde

öncelikle sorun : vm e 3 adet srv kurmuştum birbirleri ile iltişim kuracaklar ama bir dhcp srv ip dağıtacaktı.

çözüm:       > virtual netwok den fiziksel serverımın ethernet kartını bridgevm1 e getirdim ve fiziksele DHCP kurdum. diğer bütün sanalların network adaptörlerinide bridgevm1 yaptım bu şekilde oldu teşekkürler arkadaşlar yardımınız için

Gönderildi : 13/05/2010 22:04

Paylaş: