Forum

Plesk DNS ve Yapıla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Plesk DNS ve Yapılandırma Sorunu

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,150 Görüntüleme
(@orkunhamitoglu)
Gönderiler: 1
New Member
Konu başlatıcı

Şimdi bizim şirketimizde Web sunumuzu barındırmak istiyoruz. 6 adet sayfamız var. Bunun için Plesk kurmak istedim. Bazı sorunlar yaşadım.

Şimdi Metro İnternet kullanıyoruz. 16 lı IP blogumuz var. Dışarıdan gelişler için. İnternet güvenliğini de Fortigate ile sağlıyoruz. Şimdi server pc ye windows 2008 kurdum. Tüm update leri de yaptım. Sonra ISS ve Plesk kurulumda istedigi eklentileri de yükledim. Sonra Plesk i kurdum. IP adresi local de iç network te kullandığımız bir IP. Örneğin server ın IP si 192.168.1.150. Bizim dış IP blogumuzda örneğin 88.255.60.20-88.255.80.35 arası. Şimdi Plesk i kurduktan sonra ilk ekranda bilgiler istedi. Makinanın IP sini ekledim. Kurulum tamamlandı. Sonra panel de bir domain ekledim. Ekledigim domain i Godaddy den aldım. NS kayıtlarına da 16 lı IP blogumuzdan 2 tanesini verdim. 88.255.60.20 ve 21.Şimdi plesk in panelinde eklediğim domain için localde 192.168.1.150 olan IP yi gördü. DNS ayarlarında bu dışarıdan geliş olan ns kayıtları için verdiğim 88.255.60.20 ve 21 de ekledim. Ama orda bir karışıklık oldu. Çözemedim. 3 IP oldu. Biri local de makinanın IP si diğer 2 si de dış IP ler. Bu ıpler in bazıları shared etmek gerekiyor ve domain e ayırmak gerekiyor sanırım. İşin içinden çıkamadım. 88.255.60.20 ve 21 e gelen tüm portları içerdeki locak IP ye yönlendirdim. Dışarıdan domain i çağırdığımda sürekli plesk in default page i geliyor. ben domain in içinde ftp den dosyaları attıgım halde değişmiyor. Webmail açılmıyor. Bu işleyişi nasıl sağlamalıyım.

NOT: bu işlemleri windows 2003 server da da yaptım aynı sorunla karsılastım. Nerde hata yapıyorum bulamadım. Plesk in birkaç versiyonu da denedim.

Teşekkürler...

Gönderildi : 05/05/2010 13:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Öncelikle bir alan adı aldınız . örneğin cozumpark.com  ve daha sonra cozumpark için bir ns bilgisi vermeniz lazım .

ns1.cozumpark.com

ns2.cozumpark.com  bu her ikisi içinde ip adresi sizin 16 lı bloktan iki ip olsun .

sonra dns e geçelim plesk e bakmanıza gerek yok 

dns te cozumpark.com diye bir alan oluşturun sonra içine iki tane a kaydı açın ns1 ve ns2 diye sonra bunlara real ip leri yazın ve sonra bu zone a sağ tıklayın ve ns sekmesinde bu iki kaydı çağırın

bunların aynısını tüm açtığınız zone larda yapın tabi diğer web siteleri içinde ns leri cozumpark ise

örneğin hakanuzuner.com satın aldım ama ns olarak ns1.cozumpark.com ns2.cozumpark.com yazarsanız 

dns te oluşturduğunuz hakanuzuner.com zone içinde bu ilk zonedeki ns leri çağırın 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/05/2010 00:35

Paylaş: