Forum

Paylaşımda olan exc...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Paylaşımda olan excel dosyasının başkası tarafından kullanım hatası

47 Yazılar
22 Üyeler
0 Likes
29.5 K Görüntüleme
(@KenanKuralay)
Gönderiler: 161
Estimable Member
Konu başlatıcı

Son olarak bu gün bi ke zdaha tekrarları durumu,

Kenan kullanıcısında açık görünüyo dosya ama kenan kullanıcısında açık diil,

sonra kenan kullanıcısından açim diyorum onda da diyorki kenan kullanıcısında açık

Çözüm olarak,

Server sessions 'un içinden bütün asılı kullanıcıları kaldırdım ve düzeldi, nasıl bu dosyalar açık kalır bi fikri olan varmı ?

Gönderildi : 12/05/2010 17:31

(@GokhanKorucu)
Gönderiler: 2
New Member

Merhabalar,

Kenan arkadaşımızın yaşadığı problemin aynısı bende yaşıyorum. Öncelikli olarak sistemimle ilgili bilgi verip, sorunu çözmek için yaptıklarımı anlatmak istiyorum.

Sistemimde Win 2003 Std. R2 ve SP2 kurulu bir fileserver'im var. Windows 7 işletim sistemi yüklü bilgisayarlar Bu server üzerinde Paylaşımda olan klasörün içinde yeni bir Excel dosyası oluşturmak isterken çok yavaş işlem yapıyor. Yeni açılan excel dosyasına ve daha önceden oluşturulmuş yada bu klasöre kopyalanan  Excel dosyalarına erişmek isterken ,
( Özellikle 2007 ile oluşturulan ve oluşturulmuş dosyalarda, yani .xlsx uzantılı dosyalarda.. )

" Dosya kullanımda, test.xlsx, düzenlemeye karşı kilitlenmiş ' farklı kullanıcı tarafından ' Salt okunur - Bildir - İptal sekme seçenekleri var. Açılan uyarı penceresi ekranında.

Salt okunur dersem dosya salt okunur açılıyor ve değişiklikler farklı kaydediliyor.

Bildir dediğimde yine salt okunur açılıyor. Fakat  3 - 5 dk sonra

" test.xlsx artık düzenlemelere açık Düzenlenecek belgeyi seçmek için Oku-Yaz'ı seçin , "

Oku-Yaz ve İptal sekme seçenekleri var açılan uyarı penceresi ekranında.

Oku-Yaz sekmesine tıklayınca dosya normal bir şekilde açılıyor. Yapılan değişikliklerde kaydedilebiliyor.

Yaşamış olduğum bu problemi için XP Pro yüklü bir bilgisayarda test ettim. Hiç bir sıkıntı yaşatmadan istediğim gibi dosyaları açıyor ve üzerinde değişiklikler yapabiliyorum.

Ancak aynı klaösrü Win 2003 Std. R2 ve SP2 kurulu mail server'ımda paylaştırıyorum. Hem Win7 Pro hemde Xp Pro bilgisayardan test ettiğimde herhangi bir sıkıntı yaşamadan seri, hızlı ve istediğim değişiklikleri hiçbir uyarı ve hata almadan yapabiliyorum.

Mail Server'daki Sharing&Security ayarları ile aynı şekilde paylaşımlarıda verdim. Fakat bu sorunu çözemedim. Hatta klasöre Everyone vermeyi denedim. Buda çare olmadı. Klsörün paylaşımını kaldırdım. Server'i restart ettim. Tekrar Paylaşım verdim. Malesef fayda olmadı.

Sessionlar!ı kaldırmakta fayda olmadı çünkü birisi tarafından kullanımda demiyor 🙂 " Farklı kullanıcı tarafından " diyor. 

Konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 12/01/2011 20:41

(@KenanKuralay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bu sorunu çözebilen oldu mu ? ben hala aynı sorunu yaşamaktayım.  Yardımcı olabilecek birileri var ise görüşebilirim.

Teşekkürler,

Gönderildi : 14/11/2011 13:59

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member

Sorun yaşadığınız dosyanın yanında yeni bir dosya açarak onda da aynı sorun oluşuyor mu diye kontrol eder misiniz? Eğer sorun olmuyorsa sorun yaşadığınız dosyaların içeriğini yeni dosyalara kopyala diyerek tekrar denemenizi rica edeceğim.

Sunucu üzerinde sanırım office kurulu değil. Kurulu ise güncelleştirmeleri kontrol etmenizi isteyeceğim.

Ayrıca sorun yaşadığınız kullanıcının bilgisayarında başka bir kullanıcı ile oturum açarak aynı dosyada aynı sorun oluşup oluşmadığına bakabilirsiniz. Sorun bilgisayarda oturum açılmış profil ayarlarında da olabilir. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız sorun yaşadığınız kullanıcıda oturum açtıktan sonra çalıştır kısmına excel /safe diyerek excel i açın ve open diyerek dosyayı açmaya çalışın.

Yazarken aklıma gelen bir başka öneri ise dosyayı kendi bilgisayarınıza taşıyarak paylaşıma açın aynı sorunu yaşayacak mısınız? Sorunun dosyadan mı sunucu üzerinde durmasından mı kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit etmiş olabiliriz.

Bir çok yöntem var. Bakalım hangisi olacak 🙂

Gönderildi : 14/11/2011 14:45

(@KenanKuralay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

şimdi şöyle bi durum var.

ilk önce bir bilgisayardan paylaşım acıp diğer 2-3 bilgisayara kullanmalarını söyledim.  paylaşımda herhangi bi sıkıntı çıkmadı ve normal bi şekilde çalıştı.

Sonra ben server 'a bi tane test die bi paylaşım açtım ve içine 3-4 tane power point sunumu kopyaladım.  paylaşımda create owner - administrators - system ve domain users kullanıcılarını payşalıma ekledim ve daha sonra aynı kullanıcıları security bölümünde ekledım.  

Sonuç: dosya açıyorum sorun yok sonra gittim diğer sunumu açtım read only yazıyo,  kapattım onu başka sunumu açtım sorun görünmüyor sonra diğer hiç açmadığım sunumu açtım read only görünüyor 🙂  çok acayip tutarsız bi sorun.   read only açtığım dosyaları tekrar denediğimde normal açıldı daha sonra kapatıp tekrar denediğimde ise yine read only olarak açıldı.  Sorun tam olarak bu.

Bu sorun tek kullanıcıda yapmıyor, ben admin olmama rağmen kendi bilgisayarımda bile aynı sorunu yaşıyorum.

Gönderildi : 14/11/2011 15:09

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member

read only açıldığında ise şu kullanıcı tarafından açıldı diye bir mesaj çıkmıyor değil mi? Problem ilginç.

Sabah erken saatte yaptığınız şeyleri hiç bilmiyormuş gibi yapmanızı rica edeceğim. Bazen gözden kaçırdığımız ufak bir şey olabiliyor ve bu muydu yaa diyebiliyoruz 🙂

Gönderildi : 14/11/2011 17:49

(@KenanKuralay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet herhangi bi kullanıcı tarafından kullanılıyor die bir hata vermiyor.

Yani somut bir problem olmadığı için somut bir çözümde bulamıyorum.  Kullanıcılar bi sunum üzerinde çalışıyorlar sunum açıken birden bire read only 'e düşüyor dosya ve o kullanıcı farklı kaydet olarak kaydediyor dosyayı.

bi test dosyasını paylaştım dedğim gibi sunumu 1 kere açıyorum normal açılıyor sonra bekliyorum bi daha açıyorum read only 🙂

sanki bişeyler refresh olmuyor yada kopuyor gibi.  Çok ilginç bi sorun.

Sabahın erken saatlerini bıraktım hafta sonu bile yaptığımda aynısı oluyor.  Karıştırmaya devam edeceğim umarım çözümü bulurum çünkü ben ve çevredekilerin ilk karşılaştığı bi problem.  Destek alamıyorum.

ipucu olarak şunu görmekteyim,  Sıfır bir power point dosyasını defalarca acmama rağmen read only 'e düşmüyor ama tabi daha test edeceğim net bişey diil.

Konuyu yeni okuyanlar okur ise yapılan işlemler ilk satırlarda mevcut ama genel olarak şöyle:

Sorun:  power point dosyaların read only açılması ve normal açılsada kayıt ederken Access Denided demesi. Bu hemen hemen çoğu klasörün altında oluyor yani tek bi yerde olmuyor.  Sunumu açıyorsunuz bişey yok.  Sonra kapatıp tekrar açtığınızda read only olarak açıyor yada sunumla normal çalışırken bi bakıyorsunuz sunumun başlığın yanında read only yazıyor.

Çözüm adına:

File server değişti 

switch değişti

ethernet kartları değişti

network kablosu değişti

ofis değişti 🙂 taşındık yani

paylaşımları sıfırladım yeniden paylaştırdım klasörleri

aynı klasörü başka klasöre kopyaladım

bu sorunu yaşayan tek kullanıcı diil ben bile yaşıyorum ben adminim 🙂

Problemin tutarsızlığı yüzünden tam çözüme odaklanamamaktayım.  ve çalışmaya, araştırmaya devam etmekteyim.

Saygılar,

Gönderildi : 14/11/2011 20:50

(@erdemkuday)
Gönderiler: 7
Active Member

Bu konuyla başım dertte ancak bendeki olay biraz değişik sadece 1 klasör içindeki dosyalarda bu sorun var ve buraya bakmazdan evvel yukarıda yazılanların hepsini denemiştim 🙁 bu soruna 2 yıldan bu yana çözüm bulabilen mutlaka olmuştur diye düşünüyorum. Çözüm bulabildiyseniz paylaşabilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 11/07/2013 13:55

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Selamlar,

bu problemi kalıcı olarak çözebilen oldu mu acaba ? Aynı sorunla halen uğraşıyorum.

sunucu işletim sistemi : server 2012 standart edition.

kullanıcıların işletim sistemi : windows 7

yardımlarınızı bekliyorum.

teşekkürler şimdiden. 

Gönderildi : 14/01/2014 14:32

Tolga Turpçu
(@tolgaturpcu)
Gönderiler: 241
Reputable Member

Şuan benim de başıma gelmiş bir sorundur. Excelleri açıyorsun çalışıyorsun kaydetmek istediğin de salt okunur diyor 🙂 Bazen bir dosyada bazen diğer bir dosyada yapıyor ilginç. Microsofttan cevap bekliyorum.

Gönderildi : 13/11/2014 14:32

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

sürekli aynı kullanıcıda askıda kalıyorsa sorun kullanıcıdr,

kullanıcılara göre değişiyorsa istemde bişeyler yolunda gitmiyordu, normalde böyle bir hata vermemesi lazım. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/11/2014 18:01

(@ademdincer)
Gönderiler: 7
Active Member

Merhabalar,

Böyle bir sorunu çalıştığım şirkette yaşayan iki kullanıcımız var.

1. Solidworks'de çalışma yapacağı parça kimsede açık olmamasına karşın çalışma dosyaları salt okunur olarak açılıyor. Çözüm olarak kullanıcı solidworks kapatıp tekrardan açması gerekiyor.Solidworks programını açtıktan sonra çalışmak istediği dosya sorunsuz şekilde açılıyor.

2. Bir diğer kullanıcımız gün boyu excel belgelerinde revizyonlar yapıyor. Revizyon yapacağı excel belgesini A adında bir klasörün altında olduğu farz edelim. Kullanıcı excel belgesinde bir değişiklik yaptıktan sonra revizyon numarasını değiştiriyor ve çalışmayı kaydediyor. Daha sonrasında A adındaki dosyayıda A.1 yapmak istiyor fakat dosya ismi değiştirilemez diye bir uyarı alıyor. 

Yukarıda anlatığım iki adımda farklı bilgisayarlardan yaptığımızda herhangi bir problem ile karşılaşmıyoruz.

Çözüm için kullanıcılar için yeni kullanıcı tanımlaması yaptım fakat bir çözüm sağlayamadım.

File server üzerinden kontroller yaptığımda kullanıcıların profilleri normal olarak çalışıyor. Çalışmak istedikleri dosyalarda file server üzerinden kontrol ettiğimde başka kullanıcılarda açık gözükmüyor. 

Bu konuda kalıcı olarak bir çözüme ulaşan var mı ?? 

Gönderildi : 21/11/2014 18:11

(@mustafaacan)
Gönderiler: 14
Eminent Member

Şuan benim de başıma gelmiş bir sorundur. Excelleri açıyorsun çalışıyorsun kaydetmek istediğin de salt okunur diyor 🙂 Bazen bir dosyada bazen diğer bir dosyada yapıyor ilginç. Microsofttan cevap bekliyorum.

Konu ile ilgili bir cevap alabildiniz mi Microsofttan? Bende de aynı sorun devam belirdi. Excel açılırken hata vermiyor ama kaydetmeye çalıştığında salt okunur hatası veriyor.

Gönderildi : 03/02/2015 20:02

(@KenanKuralay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Konu ile ilgili bir cevap alabildiniz mi Microsofttan? Bende de aynı sorun devam belirdi. Excel açılırken hata vermiyor ama kaydetmeye çalıştığında salt okunur hatası veriyor.

Merhabalar,

Sorunu bir nebze olsun çözdüm sayılır, sorun yaşayan arkadaşlar bana özelden yazsın, mail yolu ile yardımcı olacağım.

Gönderildi : 10/06/2015 20:16

(@mesuttastekin)
Gönderiler: 113
Estimable Member

Merhaba

server sessions'un icinden butun asili kullanicilari kaldirdim diye yazmissiniz. Bu islemi nasil yaptiniz acaba kisaca anlatirmisiniz? mesela server session'lara nasil ulasabilirim?:

Gönderildi : 17/09/2015 16:02

(@sefaarslan)
Gönderiler: 63
Estimable Member

Merhabalar,

Aynı sorun bende de mevcut çözüm ararken denemek amaçlı windows server 2003 üzerinde file server kurdum. Bunun üzerinden açtığım paylaşımlarda "Farklı Kullanıcı" tarafından düzenlemeye kitlenmiştir hatası veriyor. Başka hiçbir makinede açık değil, open files ta bazen açık gözüküyor bazen gözükmüyor ama gözükmediği zamanda hata veriyor. Dosyaların içeriklerini taşıdım hatta bomboş bir excel açtım ama hepsinde durum aynı.

AD mevcut değil guest üzerinden bağlanıyorum, başka makine bağlamadım sadece ben bağlanıyorum ama benim açıp kapattığım dosyada salt okunur alıyorum.

Gönderildi : 26/12/2015 01:21

(@erdemterzioglu)
New Member

merhaba,

özelden ulaşamadım sizlere. aynı sorunu yaşamaktayım çözümünüzü paylaşabilirmisiniz rica etsem.

Gönderildi : 03/03/2016 19:50

(@erdemterzioglu)
New Member

özelden ulaşamadım size. bana yardımcı olabilirmisiniz aynı sorunu yaşamaktayım. 

Gönderildi : 03/03/2016 19:52

(@alibilen)
Gönderiler: 36
Trusted Member

Aynı problem bende de var degerli arkadaşlar windows server 2012 var 20 kullanıcı var bu sorunu kalıcı cözen var mı acaba

Gönderildi : 06/07/2017 19:35

Sayfa 2 / 3
Paylaş: