Forum

Paylaşımda olan exc...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Paylaşımda olan excel dosyasının başkası tarafından kullanım hatası

47 Yazılar
22 Üyeler
0 Likes
28.8 K Görüntüleme
(@KenanKuralay)
Gönderiler: 161
Estimable Member
Konu başlatıcı

Paylaşımda olan herhangi bir excel dosyasını açtığımız zaman x bi kullanıcı tarafından kullanılıyor, read only açmak istemisiniz die uyarı veriyor.  Bahsettiği kullanıcıyı log off veya restart ettik.  Açmaya çalışan kullanıcıyıda restart ettik ama olmadı.  Ara ara bu sorunu yaşıyorum.  Bilgisi olan varmıdır neden ?

sistemimde;

Windows 2008 Std Server + SP'2 (DC+file server)

Windows 7

Office 2007kullanılmakta,

Gönderildi : 29/04/2010 14:15

(@ceyhuncamli)
Gönderiler: 184
Estimable Member

Merhaba

Excel 2007 Data menüsü altında Share Workbook diye bir seçenek var. Bu seçeneği tıkladığınızda Allow changes by more than one user at the same time..ç diye devam eden bir bölüm var,onun önündeki check box'ı işaretlerseniz sorununuz çözülecektir diye düşünüyorum

Gönderildi : 29/04/2010 17:17

(@KenanKuralay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ben yanlış yazdım paylaşımda olan excel diiil,   herkesin gördüğü paylaşımda olan bi folder 'ın altında olan bir excel dosyasını açtıklarında böyle bi hata veriyor.

Gönderildi : 29/04/2010 18:19

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

İzinleri kontrol eder misiniz? http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/02/23/payla-m-ve-g-venlik-sharing-and-security.aspx  Folder içinceki excel dosyasını share workbook yapmadıysanız, birden fazla user folder içindeki excel dosyasını açarsa böle hata alabilirsiniz. Share edin.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 03/05/2010 19:17

(@KenanKuralay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

İzinleri kontrol eder misiniz? http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/02/23/payla-m-ve-g-venlik-sharing-and-security.aspx  Folder içinceki excel dosyasını share workbook yapmadıysanız, birden fazla user folder içindeki excel dosyasını açarsa böle hata alabilirsiniz. Share edin.

Keyifli çalışmalar. 

Cevap için tşkler,

İzinlerde bi sorun yok, excel dosyası var ve kimse açmamış durumda.  Biri o excel dosyasını açtığında x bir kullanıcı tarafından kullanılıyor diyor ama o x kullanıcı dosyayı açmamış bile. Amaç bir excel dosyasını bir kaç kişi aynı anda kullanmak diil, tek kişi kullanıyor ama nedense arada bir başka kullanıcı tarafından kullanılıyor uyarısı alarak read only açmak istiyor.

Gönderildi : 03/05/2010 20:54

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Bunu vermesi normal, çünkü diğer tarafta açıkken burada edit edemezsiniz diyor. Siz read&only açsın ama uyarıyı da vermesin mi istiyorsunuz?

Gönderildi : 03/05/2010 21:24

(@KenanKuralay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bunu vermesi normal, çünkü diğer tarafta açıkken burada edit edemezsiniz diyor. Siz read&only açsın ama uyarıyı da vermesin mi istiyorsunuz?

Hayır, elbette uyarıyı vermesi normal ama başkasında açık diilken bile başkasında açık die aynı uyarıyı veriyor.  Sıkıntı bu.

Gönderildi : 04/05/2010 13:18

(@cozumpark)

Boyutu nedir dosyanın?

Gönderildi : 04/05/2010 13:40

(@KenanKuralay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Boyutu nedir dosyanın?

10 MB civarı excel dosyası,

biraz önce aradılar beni bi power pointte çalışırken sunumun başkasında açık olduğunu söylüyormuş ama kimsede açıl diilmiş o sunum.  Gittim baktım yok kimsede gerçekten açık diil, açık olduğunu söylediği kullanıcıyı restart ettim yinede aynı uyarıyı verdi.

Gönderildi : 04/05/2010 13:58

(@yasarkiyak)
Gönderiler: 507
Honorable Member

Merhaba

Excel 2007 Data menüsü altında Share Workbook diye bir seçenek var. Bu seçeneği tıkladığınızda Allow changes by more than one user at the same time..ç diye devam eden bir bölüm var,onun önündeki check box'ı işaretlerseniz sorununuz çözülecektir diye düşünüyorum

Ceyhun Bey in bahsettiği bu check boxa baktınız mı? Bununla ilgili bir cevap vermemişsiniz, bunun ile sorununuzun düzelmesi gerekiyor.

Gönderildi : 04/05/2010 14:06

(@KenanKuralay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Ceyhun Bey in bahsettiği bu check boxa baktınız mı? Bununla ilgili bir cevap vermemişsiniz, bunun ile sorununuzun düzelmesi gerekiyor.

Bahsettiği şey paylaşımda ve ortak kullanımda olan excel dosyası için, benimki paylaşımda diil normal bi folder 'ın altında duruyo, aynı anda 2 kişi bağlanmıyor.  1 kişi bağlanıyor.  başka biri girmek isterse o dosyaya, şu dosyayı kapatırmısın diyip diğer kişi kullanıyor.  Sistem böyle işliyor.  Ama kimse bu excel dosyasyını kullanmıyorken biri açıyor ve açılırken diyorki x kişi tarafından bu dosya zaten açık diyor (halbuki açık diil, sanki dosya askıda kalmış gibi oluyo)

Gönderildi : 04/05/2010 14:15

(@ErenSARISALTIK)
Gönderiler: 890
Noble Member

Merhaba

Bahsettiği şey paylaşımda ve ortak kullanımda olan excel dosyası için, benimki paylaşımda diil normal bi folder 'ın altında duruyo, aynı anda 2 kişi bağlanmıyor.  1 kişi bağlanıyor.  başka biri girmek isterse o dosyaya, şu dosyayı kapatırmısın diyip diğer kişi kullanıyor.  Sistem böyle işliyor.  Ama kimse bu excel dosyasyını kullanmıyorken biri açıyor ve açılırken diyorki x kişi tarafından bu dosya zaten açık diyor (halbuki açık diil, sanki dosya askıda kalmış gibi oluyo)

1- Kimse bu excel dosyasyını kullanmıyorken biri açıyor ve açılırken diyorki x kişi tarafından bu dosya zaten açık diyor.Burada x kişi networkte varolan biri midir?
2- Kimsede açık değilken paylaştırdığınız makinede bu dosyaları açmak istediğinizde böyle bir hata veriyor mu ?
3-Paylaşıma açtığınız klasörün altında temp tarzında açtığınız dosyanın ismiyle aynı olan başka bir dosya oluşuyor mu ? Oluşuyorsa dosyayı kapatın ve bu bilinmeyen temp dosyalarını silin.

Gönderildi : 04/05/2010 14:29

(@KenanKuralay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Çok karışık oldu, baştan anlatıyorum.

Server\freezone    --- bu folder 'a herkes girebiliyor ve istediği gibi dosyaları silip / açabiliyor.

Server\freezone  içinde test.xlsx adında excel dosyası var.  Bu dosyayı ben açtım.

Bazen ben açıp içinde değişiklik yapıyorum ve eğer bende açıkken başkası açarsa diyorki bu dosya kenan tarafından açılmış diyor ve read only açayımmı diye soruyor  --- buraya kadar herşey normal

Ben bu test.xlsx dosyasını edit ledikten sonra kapatıyorum. 

Aradan yarım saat geçiyor, başkası bu test.xlsx 'i açmaya çalışıyor ve diyorki bu dosya kenan tarafından açık durumda read only açayımmı ? die soruyor ama dosya bende açık diil

sorunda burda, bende açık olmamasına rağmen benim tarafımdan açık görünüyor.... ve biraz önce aynı durumu bir ppt dosyasındada yaptı...

Saygılar,

Gönderildi : 04/05/2010 14:36

(@ErenSARISALTIK)
Gönderiler: 890
Noble Member

Çok karışık oldu, baştan anlatıyorum.

Server\freezone    --- bu folder 'a herkes girebiliyor ve istediği gibi dosyaları silip / açabiliyor.

Server\freezone  içinde test.xlsx adında excel dosyası var.  Bu dosyayı ben açtım.

Bazen ben açıp içinde değişiklik yapıyorum ve eğer bende açıkken başkası açarsa diyorki bu dosya kenan tarafından açılmış diyor ve read only açayımmı diye soruyor  --- buraya kadar herşey normal

Ben bu test.xlsx dosyasını edit ledikten sonra kapatıyorum. 

Aradan yarım saat geçiyor, başkası bu test.xlsx 'i açmaya çalışıyor ve diyorki bu dosya kenan tarafından açık durumda read only açayımmı ? die soruyor ama dosya bende açık diil

sorunda burda, bende açık olmamasına rağmen benim tarafımdan açık görünüyor.... ve biraz önce aynı durumu bir ppt dosyasındada yaptı...

Saygılar,

2 ve 3. sorularıma yanıt alamadım. 

Gönderildi : 04/05/2010 14:44

(@cozumpark)

Dosya özel değilse benimle paylaşır mısınız? ve Mümkünse ekran görüntüsünü bizimle paylaşır mısınız? Siz Excel'i kapattığınızda task manager'dan excel'in açık kalıp kalmadığını kontrol edin. Ve tabi Server üzerinde Excel sürekli askıda kalıyor mu buna bir bakın. Bir de herkes herkesin cevabına alıntılı cevaplamasa çok iyi olur, inanılmaz kalabalık yapıyor, boşuna sayfa kabarıyor arkadaşlar. Rica ediyorum sadece.

Gönderildi : 04/05/2010 15:06

(@KenanKuralay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

* Dosya özel değilse benimle paylaşır mısınız? ve Mümkünse ekran
görüntüsünü bizimle paylaşır mısınız?

Elbette paylaşırım fakat bu herhangi bi dosya, yani tek bi dosyada yapmıyor, genel olarak 4-5  defa farklı dosyalarda gördüm bu durumu.

* Siz Excel'i kapattığınızda task manager'dan excel'in açık kalıp
kalmadığını kontrol edin.

Ben bilgisyarımı restart ediyorum sonra gidip başka birinden o dosyayı açmaya çalışıyorum, hala kenan tarafından dosya açık diyor

*  Ve tabi Server üzerinde Excel sürekli askıda kalıyor mu buna bir bakın

Nasıl bakabilirim server tarafında ?

Ekran Görüntüsü ;

[URL= http://img11.imageshack.us/img11/4880/sharez.jp g" target="_blank">http://img11.imageshack.us/img11/4880/sharez.jp g"/> [/IMG][/URL]

Teşekkürler,

Gönderildi : 04/05/2010 15:11

(@yasarkiyak)
Gönderiler: 507
Honorable Member

Sanırım dosyanız server da askıda kalıyor. Bu sorunu gidermeniz gerekir. Ancak yine de dosyayı excel üzerinden paylaştırdığınızda bu sorun giderilmiş olacaktır.

Bu ileti 7 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

Gönderildi : 04/05/2010 15:17

(@KenanKuralay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Server üzerinde askıda kalan bir dosyayı nasıl düzeltebiliriz ?

Gönderildi : 04/05/2010 20:31

(@cozumpark)

.exe 'yi task manager üzerinden sonlandırın, eğer bu durum tekrarlıyorsa Office 'i server üzerinde yeniden kurun ve virüs taramasından geçirin sunucuyu.

Gönderildi : 04/05/2010 20:36

Sayfa 1 / 3
Paylaş: